پافشاری برای حضور دو مربی ایرانی/ اشتباه المپیک ریو تکرار نشود

کارشناس والیبال با تاکید بر اینکه مترجم روس نباید روی نیمکت تیم ملی باشد، گفت: فدراسیون نباید اشتباه المپیک ریو رو تکرار و برای حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت المپیک توکیو پافشاری کند.

به گزارش خبرنگار مهر، اردوهای تیم ملی والیبال از ۱۱ فروردین ماه سال جاری با دعوت از ۲۷ بازیکن با هدف حضور پر قدرت در دو رویداد مهم لیگ ملت‌ها و المپیک توکیو آغاز شده است. «ولادیمیر الکنو» مربی نامدار روسی هدایت تیم ملی والیبال ایران در این دو رویداد مهمِ سال ۱۴۰۰ را بر عهده دارد.

دعوت بازیکنان به اردوی ملی و انتخاب اعضای کادر فنی از اختیارات سرمربی تیم ملی به شمار می‌رود اما فدراسیون والیبال خواسته یا ناخواسته شرایطی فراهم آورده که اردوی تیم ملی را با حاشیه همراه ساخته است.

محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال در گفتگو با خبرنگار مهر وعده مشورت با سرمربیان لیگ برتری برای انتخاب بازیکنان دعوت شده به اردوی ملی را داد و همین امیدی در دل بازیکنان لیگ برتری ایجاد کرد. در نهایت با انتشار لیست تیم ملی بازیکنان مد نظر «الکنو» به اردو دعوت شدند و سرمربیان مطرحی مانند عطایی و اکبری هرگونه مشورت فدراسیون برای انتخاب بازیکنان را تکذیب کردند.

دومین حاشیه سازی فدراسیون والیبال، معرفی دستیاران ایرانی «الکنو» بود و در ادامه شاهد انصراف دو مربی ایرانی در اردوهای ملی بودیم. در حال حاضر نیز «الکنو» اصرار زیادی به استفاده مترجم روس روی نیمکت دارد که در صورت تحقق این درخواست سهمیه مربی ایرانی روی نیمکت به یک نفر کاهش پیدا خواهد کرد. شاید الکنو تمایلی به حضور دو دستیار ایرانی ندارد و مشخص نیست در مفاد قرار داد لزوم استفاده دو مربی ایرانی ذکر شده است یا خیر.

برای بررسی کارشناسی حواشی پیش آمده و تاثیر استفاده دو مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی در المپیک توکیو با سرمربی تیم ملی جوانان گفتگویی انجام دادیم.

هیچ مربی لیگ برتری لیستی ارائه نداد
بهروز عطایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره انتخاب بازیکنان دعوت شده به اردوی ملی گفت: از من به عنوان یکی از سرمربیان لیگ برتری سوال و درخواستی مبنی بر انتخاب بازیکنان صورت نگرفت. پس از آن نیز متوجه شدم از هیچیک از مربیان لیگ برتری سوالی نشده است. اکبری و محمدی راد نیز این موضوع را رد کرده‌اند. موضوع اصلی این است که سرمربی تیم ملی اختیار تام برای چیدمان کادر فنی و بازیکنان مدنظرش دارد. همانطور که من در تیم جوانان، کادر مدنظرم را در چارچوب فکری ام انتخاب می‌کنم. طبیعی است که روال کار در تیم بزرگسالان نیز همین گونه باشد این یک موضوع اصلی است و نقدی به آن وارد نمی‌باشد.

اشتباه المپیک ریو تکرار نشود
وی درباره حضور دستیاران ایرانی در نیمکت تیم ملی نیز گفت: نمی‌دانم چرا دو مربی از حضور در اردوهای ملی انصراف داده‌اند. اطلاع دقیقی ندارم و در این زمینه نیز صحبتی نمی‌کنم اما نظر شخصی ام این است که فدراسیون نباید با کاهش سهمیه دو مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی کنار بیاید. مترجم می‌تواند پشت نیمکت حضور داشته باشد و اطلاعات را به بازیکنان منتقل کند، متاسفانه در المپیک ریو نیز این اتفاق رخ داد و اگر در المپیک توکیو نیز سهمیه مربی ایرانی را بسوزانیم و مترجم روی نیمکت بنشیند دومین اشتباه مان خواهد بود.

اصرار برای استفاده از سهمیه مربی ایرانی
سرمربی تیم جوانان ایران تاکید کرد: قانون این اجازه را می‌دهد که مترجم پشت نیمکت حضور داشته باشد این موضوع چالش مهمی است و فدراسیون باید به شدت برای حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت پافشاری کند، در هیچ کجای دنیا نمی‌بینیم که مترجم در المپیک روی نیمکت بنشیند. در المپیک ریو این اتفاق رخ داد و اگر باز هم تکرار شود نشان می‌دهد که در چینش‌ها در والیبال دنیا عقب هستیم.

عطایی درباره دردسر جدید تیم ملی و اعزام ۲۵ نفر به رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال نیز گفت: این مشکلات وجود دارد و سرمربی باید مدیریت کند و پس از اهم فی الاهم و اولویت بندی چیدمان گروهش را انجام دهد.

وی در ادامه درباره وضعیت هراز آمل در رقابت‌های لیگ برتر والیبال گفت: سعی کردیم بودجه سال گذشته را ۲۰ درصد افزایش دهیم، شاکله اصلی تیم را حفظ و با حفظ بازیکنان باتجربه و جوان عملکرد کمتری نسبت به سال گذشته از نظر کیفیت نداشته باشیم. عادل غلامی نیز از تیم جدا شده فصل خوبی با او داشتیم و امیدوارم شرایط خوبی داشته باشد.

عطایی در پایان گفت: برای والیبال ملی آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم فدراسیون در بحث مربی تیم ملی پافشاری کند و شاهد حضور دو مربی ایرانی در المپیک باشیم.

کد خبر 5187669

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =