فاز نخست پایانه صادراتی جاسک به بهره برداری می رسد

جاسک - استاندار هرمزگان گفت: احداث پایانه صادرات نفتی جاسک نمونه جهاد واقعی و یک کار فناورانه است و بزودی فاز نخست این پایانه صادراتی به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون همتی صبح جمعه در نشست با مدیران و عوامل اجرایی پایانه صادرات نفتی جاسک بیان کرد: تصمیم اولیه این پروژه بزرگ و استراتژیک که به تعبیر مقام معظم رهبری، یک ابرپروژه است و در مدت کوتاه، احداث مجموعه‌های عظیم جهت انتقال نفت، پیشرفت بسیار مناسبی داشته است.

همتی ادامه داد: این پروژه عظیم در سواحل مکران بیانگر توانمندی نیروهای متخصص داخلی است و در هر بخش از این طرح، حقیقتاً یک کار بزرگ اتفاق افتاد.

وی یادآور شد: این رویداد بزرگ در شرایط تحریمی کشور انجام شد که برای ساخت و واردات لوله و تجهیزات مورد نیاز هم در ابتدا با مشکل مواجه بودیم، اما به لطف خداوند تحریم‌ها فرصتی شد تا نیروهای داخلی دانشمندان و مهندسان و مدیران کارخانه‌های مختلف همه تدبیر کنند تا از این بن بست که نتیجه تحریم بود بیرون بیاییم و خودکفا شویم.

استاندار هرمزگان ادامه داد: این مهم انجام نشد مگر به دست توانای مهندسان و نیروهای این پروژه از گوره تا جاسک که اکنون در سواحل مکران چندین طرح زنجیره‌ای مرتبط اعم از پایانه صادراتی، مخازن نفت، خطوط انتقال و سایر مشاغل جانبی در حال انجام است.

همتی با اشاره به سرعت مناسب اجرای این پروژه در زمان کوتاه، یادآور شد: این پروژه از اردیبهشت ۹۹ کلنگ زنی شده و به زودی صادرات یک میلیون بشکه نفت از این پایانه صورت خواهد گرفت.

همتی با بیان اینکه اجرای این پروژه در دولت با شرایط تحریم و کرونا یک شاهکار است یادآور شد: به تعبیر مقام معظم رهبری، پایانه نفتی جاسک استراتژیک ترین پروژه دولت است که به زودی شاهد عملیاتی شدن فاز نخست آن خواهیم بود.

وی به مزیت‌های این طرح اشاره کرد و گفت: این کار به صورت کاملاً بومی توسط مهندسان داخلی انجام گرفت و در این بخش صاحب سبک و تکنولوژی شدیم.

استاندار هرمزگان با تاکید بر اطلاع رسانی و معرفی این ظرفیت مهم تصریح کرد: برخی بدلایل مختلف نمی‌خواهند کارهای موفق دولت را بازگو کنند یا دیده شود، باید این دستاوردها را برای مردم بازگو کرد تا امیدوار شوند و بدانند چه توانمندی مهندسی در کشور وجود دارد و مهمترین ویژگی این پروژه کم کردن وابستگی به دانش و تکنولوژی سایر کشورهاست.

همتی بیان کرد: با حمایت‌های ویژه دولت و تامین مالی و تجهیزاتی از طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ، امروز نفت ستاره خلیج فارس به عنوان یک اقدام ضد تحریمی محسوب می‌شود و در کنار تامین نیاز داخلی، جایگزینی برای صادرات نفت خام شده است.

همتی به نمونه بارز پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: متاسفانه کمتر به این کارهای بزرگ نظام پرداخته شده و باید با بیان این دستاوردها امید را دل مردم زنده کرد.

وی خودباوری، توانایی ایرانی‌ها و عبور از بن بست و دست یافتن به تکنولوژی را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: یکی از اشتباهات بزرگ کشورهای غربی، تحریم‌ها بود که باعث شد وابستگی‌ها را کم کنیم.

همتی با اشاره به اقدامات مهم دولت در بخش‌های مختلف کشور گفت: با احداث آب شیرین کن‌ها ضمن تامین آب مورد نیاز بخشی از استان، انتقال آب به کرمان و یزد انجام و بخش اعظم تجهیزات بومی سازی شده است.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان تاکید کرد: غربی‌ها باید بدانند هر چقدر ایران را تحریم کنند، نیازهایمان داخل ایران بومی سازی می‌شود و آنها بازار را از دست می‌دهند و ایران ما صاحب توانمندی می‌شود که حتی می‌توانیم این تخصص و توان مهندسی و خدمات فنی را صادر کنیم.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود بر استفاده از نیروهای بومی و ایجاد فرصتهای شغلی برای اهالی منطقه تاکید کرد: توسعه در سواحل مکران باید به بهبود زندگی مردم بیانجامد.

کد خبر 5232070

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =