حافظه ضعیف عضو شورای شهر تهران در مورد ضرب و شتم دستفروشان

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر در حالی با اطمینان از سیلی نخوردن حتی یکی از شهروندان از ماموران شهرداری سخن گفت که کمتر از یک ماه پیش چند مامور سد معبر دستفروشی را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، الهام فخاری در نطق پیش از دستور خود در دویست و شصت و یکمین جلسه شورای شهر تهران یکی از دستاوردهای شورای پنجم شهر تهران را سیلی نخوردن حتی یکی از شهروندان از مأموران شهرداری عنوان کرد و گفت: ما در این دوره تلاش کرده‌ایم که آرامش روان را به شهروندان تهرانی بازگردانیم.

وی با اطمینان اعلام کرد: طی ۴ سال گذشته نه تنها ضرب و شتم دستفروشان در تهران رخ نداده، بلکه فعالیت دستفروشان به عنوان افراد دارای حقوق شهروندی به رسمیت شناخته شده و بسیاری از معضلات نیز مورد پذیرش قرار گرفته و به جای انکار، راهکارهایی منطقی برای مواجهه با آن اتخاذ شد.

این سخنان در حالی از سوی رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بیان شده است که کمتر از یک ماه پیش (۲۴ اردیبهشت) فیلم کتک خوردن یکی از دستفروشان در شهر ری به دست مأموران شهرداری منتشر شد، متخلفان از سوی دادستانی دستگیر شدند و این اقدام اعضای شورای شهر را هم به واکنش واداشت.

ماجرای ضرب و شتم این دستفروش از سوی مأموران شهرداری تهران در روز عید فطر این طور گزارش شده که مأموران شهرداری، دسته جمعی بر سر یک مرد دستفروش که برای تأمین معاش خود در گوشه‌ای بساط پهن کرده ریخته‌اند و او را به قصد کشت کتک زدند.

حافظه ضعیف عضو شورای شهر در مورد ضرب و شتم دستفروشان

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری بعد از انتشار این خبر از بازداشت این سه مأمور سد معبر شهرداری خبر داده و اعلام کرد: شاکی چند سال به صورت سیار در مقابل مغازه‌ای عینک فروشی می‌کرده است و متهمان به صورت هفتگی از این فرد مبلغی پول دریافت می‌کردند تا اجازه دهند که دستفروشی کند. اما وقتی دستفروش حق و حساب مأموران را نمی‌دهد او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در واکنش به انتشار فیلم ضرب و شتم این دستفروش توسط مأموران شهرداری تهران ابراز داشت: برخورد خشونت‌آمیز با دستفروشان قانونی و انسانی نیست، آن هم در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا و تحریم‌ها.

پیش از این هم محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفته بود که تعداد اتفاق‌هایی این چنینی بیش از آن چیزی است که در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

جالب‌تر آنکه در آذرماه ۹۶ که ماه‌های ابتدایی شروع فعالیت الهام فخاری در شورای شهر بود در واکنش به ضرب و شتم یک دستفروش و تأیید تخلف صورت گرفته انتشار تصاویر ضرب و شتم دستفروشان توسط شهروندان را به عنوان یک ابزار نظارتی قوی برشمرده بود.

طی ۳ سال گذشته بارها اخبار مربوط به ضرب و شتم دستفروشان در سطح شهر تهران منتشر شد و بهمن ماه سال ۹۷ شورای اسلامی شهر تهران تصمیم گرفت برای سامان دادن به این مساله مصوبه‌ای داشته باشد، اما اعضا باز هم بر سر موضوع دستفروشان اختلاف نظر داشتند و برخی معتقد بودند که دستفروشی یکی از مصادیق سد معبر است و با توجه به ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، وظیفه شهرداری مقابله با پدیده با آن به عنوان سد معبر است.

ساماندهی دستفروشان در سه موضوع شناسنامه دار کردن دستفروشان، ساماندهی محل فعالیت دستفروشان و زمان و ساعات فعالیت از موضوعات مورد پیگیری شورای شهر پنجم بود که طی این مدت در هیچکدام از این سه موضوع به موفقیتی دست نیافت.

حال سوال اینجاست رئیس کمیته اجتماعی شورای پنجم شهر تهران چطور سعی کرده است با سرپوش گذاشتن بر عدم موفقیت شورای شهر و تخلفات جاری حوزه شهری در دوره مسئولیت خود سعی در اقناع و شاید فریب شنوندگان نطق خود در موفقیت دوره مسئولیتش داشته باشد و باز از آنها بخواهد که با ارائه آمارهای غیر واقعی خود را گزینه مناسبی برای تصدی مسئولیت برای دوره بعد شورای شهر معرفی کند.

کد خبر 5232702

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 6 =

  نظرات

  • ورکانی IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   12 0
   کتک خوردن دست فروشان بیشتر شده که کمتر نشده این خانم آیا در طول روز در پارک سوار آزادی بیاد ببینه چه خبره اینکه در دفتر کار خوش بنشینه حرف بزنه که نشد
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   7 0
   اخه اینها دست نشانده و چند شغلی هستند خبری از چیزی ندارند
  • بابا شمل AE ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   3 0
   سلام راست گفته ضرب وشتمی در کار نبوده مختصر کتک وجرح بوده که آن هم ضرب شتم حساب نمی شود!!!!!
  • مختار IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   3 0
   توصیه میکنم حتما توسط دکتر گوش و چشم ویزیت شوید اگر اوکی بودید صددرصد به حلق بینی نیز مرا جبه نمایید واقعا نگران احوالات شما هستیم
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   0 1
   بابا ناراحت میشن اینجوری نگید .اه
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   1 1
   باج بدی میزان کاسبی کنی اگر ندی جمعت میکنن
  • Masoud IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   2 0
   مرد ندارن بمن بدید تا تیزبین و دقیق تحویلتان بدم
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   2 0
   این خانم کجا زندگی میکنه که از هیچی خبر نداره یا داره خودش و میزنه به ،،،، ‌‌
  • محسن IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   3 0
   عزیزم .از قدیم گفتن شکم سیر خبر از شکم گرسنه نداره ..این جور افراد در روز موعود حساب پس میدن نگران نباش
  • محسن ب IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   4 0
   به کدامین گناه یک دستفروش بدبخت بیچاره فلک زده و ناتوان باید مورد ضرب و شتم قرار بگیره .آخ اگه من اونجا بودم و این صحنه رو می دیدم بلای سر اون مامور میاوردم تا درس عبرتی باشه برای ماموران دیگه
  • ناشناس IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   3 0
   حرف زیاد میزنن شهرداری سر تا پا لانه فساد است شدن کبکه سرش را تو برف می کنه
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   2 0
   حتما به شهرقدس قعله حسن خان هم‌ سر بزنید مامورهای شهرداری فقط باج میگیرن از بنده خداهای بدبخت
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   6 2
   آقای رئیسی آیا شما درمجموعه دستگاه های حاکمیتی هستید یا نه؟ اگر نیستید بفرمایید در خانه، مثل دیگر جوانان، و اگر هستید، چرا در رابطه با افزایش قیمت بنزین، ولو اطلاع به شما، چرا اعتراض نکردید و به بهانه افزایش قیمت، استعفا ندادید و به عموم مردم اعلام نکردید؟ چرا از اکنون که به دنبال کسب ریاست دولت هست
  • فربد US ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   3 0
   اعضای شورای شهر هم مانند رده های بالای کشور مثل کبک سرشان را کردن تو برف هیچ چیز را نمی بینند.کلا مسولین یا کورند یا کر.
  • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   1 0
   مطمعن باشید این مظلوم نمایی ها رو هیچ کس باور نمیکنه شهرداری میخواد بگه تهران رو کردیم مدینه فاضله خودشونن میدونن دروغ گویی بیش نیستن ...
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
   0 0
   تو گوچه مون داشتم رد مبشدم یه بچه داشت لیوان میفروخت ازاین ماشینایی که ما ل شهرداری بود اومد اون ا قا هرچی بچه داشت جمع کرد حرفهای خیلی بدی به اون زدنند و رفتند خدا به همه مادر جان صبر عطا فرما یید امین