وزیر امور خارجه سوریه از تحریم های آمریکا به شدت انتقاد کرد

وزیر امور خارجه سوریه درباره نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل در سخنانی تاکید کرد که پیام سوریه پای بندی به منشور سازمان ملل است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، فیصل المقداد، وزیر امور خارجه سوریه درباره نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: پیام سوریه برای مجمع عمومی آن است که ما از سازمان ملل می‌خواهیم به منشور خودش و قطعنامه‌هایش پایبند باشد، زیرا خروج سازمان ملل از اصول منشور این سازمان، باعث می‌شود هویتی را که برای آن تأسیس شده است، فراموش کند. آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت، به گونه‌ای رفتار می‌کند که به نظر می‌رسد خارج از چارچوب سازمان ملل و خارج از هر نوع محدودیتی است. بعضی دیگر از کشورهای غربی که عضو دائم شورای امنیت هستند، هم همینطور عمل می‌کنند.

این مقام ارشد سوریه درباره مخالفت‌های روسیه و چین با موضع گیری‌های آمریکا نیز خاطرنشان کرد: به نظر من، اگر حضور روسیه و چین در سازمان ملل نبود، این سازمان از مدت‌ها پیش از بین رفته بود. روسیه و چین و کشورهای دیگر، منشور ملل متحد را حفظ و برای تعمیق اصول و اهداف آن تلاش می‌کنند. ما روز گذشته با ۱۸ کشور، نشستی با عنوان مدافعان منشور ملل متحد، برگزار کردیم. این نشست، گام کوچکی در مسیر بلند کردن صدا برای حفظ اصولی است که بنیانگذاران سازمان ملل تصویب کردند.

فیصل المقداد درباره اعلام جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مبنی بر بازگشت این کشور به نهادهای وابسته به سازمان ملل از جمله شورای حقوق بشر نیز گفت: به اعتقاد من، آمریکا با فاصله گرفتن از نهادهای بین المللی، خسارت زیادی کرد و سودی از این اقدام به دست نیاورد. آمریکا با اعمال فشار بر این نهادها برای رسیدن به اهدافش تلاش می‌کرد. موضوع مهم آن است که اگر آمریکا می‌خواهد نقشی همسو با منشور ملل متحد ایفا کند، باید به اصولی که بر اساس آن این سازمان را پایه گذاری کرد، پایبند باشد.

المقداد در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما از نظر اهداف، تفاوتی بین دولت بایدن و دولت سابق ترامپ وجود دارد؟ گفت: این دولت هنوز تازه به قدرت رسیده است و باید در ماه‌ها و چهار سال آینده ثابت کند که به منشور ملل متحد پایبند است. اگر به منشور ملل متحد پایبند باشد، به نظر ما بسیاری از جنگ‌ها و فشارها پایان خواهد یافت و بسیاری از مسائلی که بشریت از آن‌ها رنج برد از جمله تروریسم و جنگ‌ها، پایان خواهد یافت. هر چند نمی‌توان انتظار داشت که همه اختلافات از بین برود، اما اگر آمریکا به عنوان بزرگترین ناقض منشور ملل متحد، به این منشور و بیانیه جهانی حقوق بشر پایبند باشد، شاهد تغییر در جهان امروز خواهیم بود.

فیصل المقداد در پاسخ به این سوال که آیا مسامحه آمریکا با اجرای تحریم‌ها علیه سوریه و قانون سزار را احساس کرده اید؟ افزود: می‌خواهم بگویم تحریم، یک اقدام غیراخلاقی است و اعمال تحریم، منشورهای بین المللی را نقض می‌کند. فقط یک نوع تحریم وجود دارد که شورای امنیت اعمال می‌کند. تحریم‌های کشورها علیه دیگر کشورها، غیراخلاقی است و باعث گرسنگی دادن به ملت سوریه و تحمیل سیاست‌های غیرانسانی شد که کشورهای منطقه و لبنان به طور اساسی، تحت تأثیر آن قرار گرفتند.

کد خبر 5314384

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha