ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی

انجام تست سریع کرونا در پایانه های مرزی به منظور اطمینان از سلامت زائران، پیش بینی ۵۰۰۰ اتوبوس برای تسهیل بازگشت زائران ازجمله مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته در خصوص اربعین ۱۴۰۰ بوده است.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ فاطمه میرزاجعفری: با پایان یافتن مراسم اربعین ۱۴۰۰ حالا دیگر سیل عاشقان و عزاداران اباعبدالله اگرچه غبار از روح و قلب شسته‌اند اما با قلبی مملو از عشق و شور به امام حسین (ع) در حال بازگشت اند؛ اما از مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته در خصوص بازگشت زائران به کشور می‌توان به اخذ تست کرونا از زوار اربعین به محض بازگشت به کشور خبر داد؛ احمد محمدی‌فر، دبیر و سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با اشاره به انتقال ۶۰ هزار نفر از مردم کشور به عتبات عالیات از طریق مرزهای هوایی اظهار کرد: پروازهای رفت اربعین شب گذشته به پایان رسید و تمام زوار عازم شدند.

وی افزود: بخشی از زوار در مرزها تجمع داشتند و دولت عراق عبور و مرور از مرز زمینی را نپذیرفت، ولی با رایزنی‌های گسترده، مسئولان عراقی پذیرفتند تعدادی از زوار در مرز که دارای مدارک قانونی بودند، بتوانند در این سفر شرکت کنند.
سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه تعدادی از مردم بدین شکل از مرز شلمچه و مهران عبور داده شدند، گفت: برای برنامه بازگشت، مرز مهران تخصیص داده شده و مرز هوایی مشخص و تمهیدات لازم پیش‌بینی‌شده است.
محمدی‌فر همچنین تاکید کرد که تست کرونا در زمان بازگشت این افراد توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود و انتقال و قرنطینه افراد مشکوک یا بیمار در بدو ورود به کشور اتفاق خواهد افتاد.

ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی


وی همچنین به تهیه اتوبوس و ناوگان حمل‌ونقل در مرزهای زمینی اشاره کرد و گفت: کمیته حمل‌ونقل ستاد اربعین برای تعیین نرخ‌های مصوب کار کرده است و تلاش داریم سفر راحتی در بازگشت صورت گیرد. سازمان هواپیمایی کشوری با وجود اختلال و چالش‌های تخلف‌زا، تلاش کرد اعزام‌ها توسط پروازهای مصوب انجام شود؛ هرچند برخی شرکت‌ها نیز خارج از چارچوب‌های برنامه‌ریزی‌شده اقدام و نرخ‌های بالاتری را مطالبه می‌کردند که عمدتاً شرکت‌های هواپیمایی خارجی را شامل می‌شدند.

سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی معتقد است نظارتی گسترده بر مراکز فروش تا امروز صورت‌گرفته و شکایت‌ها در رابطه‌با تهیه بلیت اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: باتوجه‌به اینکه دولت عراق تردد از مرز مهران را نپذیرفت و صرفاً مرز هوایی را در نظر داشت، با رایزنی‌های صورت‌گرفته قرار شد استثنائاً امکان حضور تعدادی از مردم در عراق فراهم شود. تعدادی هم تلاش کردند از مرزهای غیرمجاز تردد کنند که دچار مشکل شدند و حتی حوادثی برایشان پیش آمد و در خاک عراق دستگیر شدند.

تغییر مرزهای زمینی بازگشت زائران به پاینه های مهران و شلمچه
بابک طالبی معاون حمل و نقل این سازمان، با بیان اینکه از تاریخ ۲۸ شهریور ماه تا ۵ مهرماه بالغ بر ۳۵ هزار نفر از مرز مهران و ۱۲۰ هزار نفر از مرز شلمچه خارج شدند، اظهار داشت: به منظور بازگشت این زائران از مرزها، ناوگان حمل و نقل جاده‌ای مورد نیاز به مرزها اعزام شدند که به طور متوسط روزانه ۵۰۰ دستگاه بوده و در صورت افزایش تقاضا، ناوگان بیشتری اعزام خواهد شد.
طالبی خاطرنشان کرد: استان‌های معین برای تأمین ناوگان در شلمچه و چذابه پیش بینی شده است و ستاد مرکزی اربعین در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ستادهای متناظر استانی در ایلام و خوزستان در حال رصد زائران بوده و تمهیدات خودرویی برای آنها اندیشیده شده است.
معاون حمل و نقل با اعلام اینکه قرارگاه مرکزی اربعین حسینی در ستاد مرکزی این سازمان از سوم مهرماه آغاز به کار نموده است، افزود: تردد زائران ورودی و خروجی در مرزهای غربی به صورت لحظه‌ای و آنلاین رصد شده و در اعزام ناوگان مورد نیاز به مرزها اقدام می‌شود.

ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی


وی افزود: با ایجاد و برقراری کشیک در سطح ادارات کل استانی و پایانه‌های مسافربری سراسر کشور، امکان آمادگی لحظه‌ای برای اعزام ۲۴ ساعته ناوگان به سمت مرزهای شلمچه و چزابه فراهم شده وبه منظور ارائه خدمات هرچه بهتر به زائران، نمایندگان استان‌های معین در مرزهای یادشده استقرار دارند.
طالبی در ادامه یادآور شد: اصلاح و بهبود زیرساخت‌های فنی و شبکه ای در جهت ایجاد تسهیلات برای شرکت‌های حمل و نقل مسافر یکی دیگر از اقدامات است که به تسهیل و روان سازی اعزام ناوگان فعال اتوبوسی به مقاصد منتهی به مرزهای شلمچه و چزابه و بالعکس منجر می‌شود.

پیش بینی ۵۰۰۰ اتوبوس برای انتقال زائران
داریوش امانی ظهر سه شنبه در پایانه مرزی مهران اظهار کرد: بیشترین زائران اربعین از مرز مهران وارد کشور می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه مرز شلمچه هم برای ورود زائران به کشور آماده شده است، تصریح کرد: به دلیل اینکه امروز در عراق اربعین است، تاکنون تعداد کمی زائر وارد کشور شده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: از ظهر امروز احتمالاً ورود زوار به کشور افزایش خواهد یافت، فروش بلیط در مرزهای به صورت حضوری است و زائران به سمت جایگاه‌های خود هدایت می‌شوند.
امانی عنوان کرد: ۵ هزار دستگاه اتوبوس در مرزهای برای انتقال زائران اربعین پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ ساعت آینده بیشترین تعداد بازگشت زائران به کشور خواهد بود، افزود: نزدیک به ۱۸۰ هزار زائر اربعین بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته از طریق مرزهای زمینی مهران و شلمچه وارد کشور خواهند شد.

ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی


سفر سرپرست سازمان هواپیمایی کشور به عراق
سیاوش امیر مکری، سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری دیروز به عراق سفر کرد؛ وی به منظور تسهیل و روان سازی بازگشت زوار اربعین حسینی با کاپیتان حکمت فرزعلی مدیر فرودگاه نجف دیدار کرد و براین اساس، از روز گذشته عملیات بازگشت ۴۵ هزار زائر با ۲۷۰پ رواز آغاز شده است.

ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی
سردار احمدعلی گودرزی پیش از ظهر امروز در بازدید از مرز مهران اظهار کرد: موج برگشت زائران به کشور از صبح دیروز آغاز شده و گیت های ورود به کشور با تمام ظرفیت و شبانه روز در خدمت زائران هستند.
وی افزود: دستگاه‌های خدمات رسان و درون بخشی و مواکب با افتخار در خدمت زائران اربعین هستند.

ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی


فرمانده مرزبانی اضافه کرد: همه بسترها فراهم شده که هر زائری که به داخل کشور ورود پیدا کند بلافاصله به شهر خود منتقل شود.
سردار گودرزی ادامه داد: ناوگان حمل و نقل نیز به محض ورود زائران به کشور آماده انتقال زائران به اقصی و نقاط ایران هستند.

انجام تست سریع کرونا در پایانه‌های مرزی
پیمان صابریان، رئیس سازمان اورژانس کشور صبح امروز در مصاحبه با رادیو «اربعین» با بیان اینکه خوشبختانه مشکل خاصی برای زائران ایرانی در راهپیمایی اربعین حسینی ایجاد نشده است و از نظر دارویی و فرآورده‌های خونی با مشکل روبرو نبوده‌ایم، گفت: در پایانه‌های مرزی از زائران هنگام بازگشت به کشور تست فوری و سریع کرونا گرفته خواهد شد و اگر کسی تستش منفی باشد از مرز به‌راحتی عبور می‌کند ولی اگر فردی تستش مثبت باشد و حال نامساعدی داشته باشد به بیمارستان انتقال داده خواهد شد و اگر کسی تستش مثبت باشد ولی علائم خاصی نداشته باشد در یک سری نقاهتگاه‌هایی که در نظر گرفته شده است، اسکان داده می‌شود و برای قرنطینه این افراد تمهیدات لازم در نظر گرفته شده است.

ورود زائران اربعین از مرز مهران بدون هیچ مشکلی


رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به این سوال که آیا در داخل عراق مشکلی برای زائران ایرانی پیش‌آمده و اطلاعی در این زمینه داشته است، گفت: خوشبختانه مشکلی برای زائران پیش نیامده است و ما از نظر دارویی و فراورده‌های خونی نیز با مسئله‌ای روبرو نبوده‌ایم.

وی در پایان سخنان خود از زائران اربعین حسینی خواست که حتماً علی‌رغم اینکه دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

کد خبر 5315664

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =