پذیرش ۸ هزار دانشجوی پزشکی در ۱۴۰۰/ کمبود پزشک در ایران صحت ندارد

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه کمبود پزشک در ایران صحت ندارد، گفت: امسال تعداد پذیرش دانشجوی پزشکی به ۸ هزار نفر رسید که نشان دهنده رشد آمار پزشکان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر ابوالفضل باقری فرد درباره اظهارات مطرح شده درباره کمبود پزشک و پایین بود میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی در کشور، گفت: پایه و اساس اطلاعات ارائه شده، صحیح نیست و اینکه گفته می‌شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملاً اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون اگر به سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت مراجعه شود، در گزارشی که برای سال ۲۰۱۸ بوده آمده است که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۵.۹ پزشک وجود دارد؛ همچنین اعلام شده است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در عراق ۷ پزشک، در ترکیه ۱۸ پزشک، در سوریه حدود ۱۲.۸ پزشک و در افغانستان ۲.۸ پزشک وجود دارد.

به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده در خصوص تعداد پزشکان در ایران کاملاً اشتباه است، اظهار داشت: اطلاعاتی که اعلام کردم برای سال ۲۰۱۸ است و بر اساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه‌ریزی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ خواهد رسید که تقریباً نزدیک به مطلوب است.

باقری فرد گفت: طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملاً با آمارهای WHO متفاوت است.

وی یادآور شد: آمار تعداد پزشکان را کشورها به سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌دهند و آنها آن را بررسی نمی‌کنند. برخی از کشورها اسامی بهورز و طب سنتی خود را که به عنوان مثال در چین پنج سال درس می‌خوانند، به عنوان پزشک معرفی می‌کنند. ما این کار را نمی‌کنیم و تنها کسانی پزشک قلمداد می‌شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و هفت سال را طی کرده باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است اما در واقع آمار دهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند به عنوان پزشک معرفی می‌کنند.

۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند

وی با بیان اینکه هم اکنون آمار، نشان دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، گفت: ما در ایران در سال ۱۴۰۰، تعداد ۴ هزار فارغ التحصیل گروه‌های پزشکی داشتیم در حالی که امسال سنجش ۸ هزار نفر را به ما معرفی کرده است. این به این معنی است که ۷ سال پیش ۴ هزار دانشجوی پزشکی گرفتیم و امسال این تعداد به ۸ هزار نفر رسیده که نشان دهنده رشد است.

باقری فرد با اشاره به اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰ پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد: اکنون ۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند.

کد خبر 5319592

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha