اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

کارشناس اقتصادی گفت: تصمیم دولت برای افزایش پلکانی حقوق کارمندان دولت در سال آینده تصمیمی عادلانه و منطقی به حساب می آید اما الزاماتی نیز دارد که لازم است رعایت شود.

به گزارش خبرنگار مهر مدتی قبل بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ توسط رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. مفاد بخشنامه مذکور و اظهارات مسئولان امر از جمله مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، بیانگر آن است که در سال آتی افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی خواهد بود. بدین معنا که کارمندانی که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند از افزایش حقوق بالاتری برخوردار خواهند بود و برعکس. آنطور که پیش بینی می‌شود، برای سال آینده افزایش حقوق‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد با توجه به دریافتی کارکنان در نوسان خواهد بود و برای هر کارمند فرمولی خاص با توجه به حقوق وی در نظر گرفته خواهد شد.

حسن موسوی فرد کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت افزایش حقوق‌ها در سال آینده در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اگر مد نظر ما این است که شکاف‌ها در دریافتی‌ها را کاهش دهیم، راهکار در پیش گرفته شده منطقی و مناسب به نظر می‌رسد. یعنی قرار بر این است که کسانی که حقوق کمتری دریافت می‌کنند، رشد بالاتر و کسانی که دریافتی‌های بیشتری دارند، به مراتب افزایش دستمزد کمتری داشته باشند. اما در این خصوص یک نکته وجود دارد؛ کسانی که حقوق‌های بالاتری دریافت می‌کنند، علاوه بر دریافتی‌های مستمر، دریافتی‌های غیرمستمر بسیار زیادی نیز دارند که اگر بخواهیم افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی و عادلانه باشد، باید ملاک ما مجموع دریافتی کارمندان باشد نه مستمری آنها.

وی ادامه داد: زیرا کسانی که دریافتی‌های پایین‌تری دارند، دریافتی‌های غیرمستمر کمتری دارند. اما کسانی که دریافتی‌های بالاتری دارند، مزایای غیرمستمر آنها نیز چشم گیر است. مواردی مانند حق الجلسات و پاداش و … جزو مزایای غیرمستمر به حساب آمده که موجب افزایش حقوق کارمندان می‌شود. بنابراین اگر بتوانیم فرایند را طوری تنظیم کنیم که این افزایش حقوق پلکانی روی سرجمع حقوق افراد باشد، حتماً نتیجه کار عادلانه تر و منطقی‌تر خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار کرد: از آنجا که احکام در دولت متفاوت است، ممکن است کارمندان در رتبه‌های پایین‌تر دریافتی‌های بیشتری داشته باشند. مانند ایثارگری و شرایط خاص دیگر. لذا گاهاً حقوق کارکنان از مدیران بالاتر می‌رود. نیاز است برای این رخداد نیز تدابیر لازم اتخاذ شود.

موسوی فرد در پایان گفت: از طرفی باید تفاوت پرداخت میان مدیران و کارکنان رعایت شود تا انگیزه مدیر و کارکنان از بین نرود. لذا لازم است به این استثنائات توجه شود تا شاهد درهم ریختگی در نظام حقوق و دستمزد نشویم. در دهه‌های گذشته برخی سال‌ها از طرف دولت اعلام شده که افزایش ثابتی به همه کارمندان ارائه می‌شود و در برخی سال‌ها نیز افزایش پلکانی در پیش گرفته شده است. به نظر بنده در شرایط فعلی افزایش پلکانی منطقی‌تر و عادلانه تر خواهد بود.

کد خبر 5366930

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 6 =

  نظرات

  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   10 0
   اگربتوانیدافزایش تورم کشوررا نیزپلکانی کنید این فرمول حقوق جواب خواهد دادوگرنه حقوق بگیرها 90درصدزیرخط فقر باقی خواهندماند
  • کارمند ساده IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   8 0
   افزایش حقوق برابر با نرخ تورم است نه پلکانی که اختراع آقای روحانی بود؟!.مگر ما کارکنان با سابقه که دارای عروس و داماد و دانشجو ونوه هستیم گناه کرده ایم که سابقه مان رفته بالا و هزینه هایمان هم رفته بالا؟اگر می خواهید به کارکنان با حقوق کم کمک و عدالت در پرداخت باشد راههای مختلفی در پرداخت ها هست....
  • کارگران بی نوا IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   6 0
   این دیگر باران نیست که بگویید باید خدا بدهد؟ این مربوط به مدیریت در پرداخت است که باید بر اساس قانون باشد و قانون می گوید افزایش حقوق بر اساس نرخ تورم است . یعنی مدیریت اگر مدیر باشد می تواند با معاوت برنامه و بودجه اش کار ی کند که درآمد حقوق پایین ی ها یا تاز ورودها بالا رود و تو خود بخوان حدیث
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   10 0
   شما بسیار اشتباه کردید که همچین پیشنهادی دادید.این عین بیعدالتی است
  • اقدام عاجل درخواست ملت IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   4 6
   به حقوق های بالای 10 تومن هیچ افزایشی تعلق نگیرد و حقوق های شرکت دولتی و خصولتی با به 10 تومن تقلیل دهند و هرکس نخواست بازنشسته یا بازخرید کنند و از جوانان نخبه کم توقع جایگزین کنند و حتما خانه ماشین و رفاهیات را از مسؤلین بگیرند و از محل صرفه جویی آن به کارمندان ضعیف برسند.
  • علیرضا IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   7 0
   در کشوری که مالیات ها به عدالت توضیع نمیشه و آقازاده و بنده پروری جای صلاحیت محوری رو گرفته این اقدامات به هیچ وجه اثربخشی نداره... علت هم این هست که محل پرت بودجه حقوق ها نیست... بلکه اختلاس ها هست
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   5 0
   تورم 300 درصدی افزایش 30 درصد حقوق ها آن هم پلکانی که عدالت را میخواهید اجرا کنید اگر کارگر متخصصی حقوقش بالا باشد و در جلسات شرکت نکند چه کند
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   2 0
   یعنی همان مساوات در کشورهای کمونیستی! این کجا عدالت است؟ ایه ای و یا حدیثی بیاورید اگر راست می گویید
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   2 0
   کجای این کار اسمش عدالته؟قدرت خرید وقتی بالا میره که در تمام سطوح باشه این نوع افزایش مردم فریبی است.دولت اگر هنری داره جلوی گرانی ها رو بگیره کسی افزایش حقوق نمیخواد.ازمجلس خود فروخته بی سواد هم که اصلا انتظاری نیست.
  • قانون را درست کنید IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   2 0
   پلکانی هیچ فایده ای نداره مدیری که از غفلت قانون استفاده کرد حقوش رو 20 میلیون رسونده حالا بمن کارمند ساده 30 درصد اضافه بشه چه اثری داره در مقابل تورم 300 درصد
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   1 0
   تنها را اقتصاد کشور ۳۰ درصد مالیات و ۳۰ درصد تورم است. سپس دولت با پولهای جمع شده در خزانه و شرکتهای بزرگ دولتی و توزیع پول در صنایع مولد و دانشگاه های فناور و صنایع جذب کننده فناوری و تولید کنندگان محصولات با فناوریهای جدید ضمن حفظ نرخ مالیات، با افزایش تولید تورم را کاهش دهد.