۲۵ اسفند ۱۴۰۰، ۹:۵۲

هوای اصفهان سالم است

هوای اصفهان سالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص هوای این کلانشهر با میانگین ۶۷ وضعیت در شرایط قابل قبول است‌.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۷۳، استانداری با شاخص ۷۸، انقلاب با شاخص ۶۳، باهنر و بزرگراه خرازی با شاخص ۸۲، جی با شاخص ۵۵، رودکی با شاخص ۵۵، رودکی با شاخص ۷۲، رهنان با شاخص ۶۸، فرشادی با شاخص ۵۱، فیض با شاخص ۶۰، کاوه با شاخص ۵۹ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۶۴ در وضعیت (زرد) قابل قبول است.

او با اشاره به اینکه شاخص کیفی هوا در ایستگاه میرزاطاهر با میانگین ۳۸ وضعیت پاک را نشان می‌دهد، گفت: شاخص هوا در ایستگاه پروین با میانگین ۱۱۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، اضافه کرد: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سجزی با ۷۱، شاهین شهر با شاخص ۷۲ و مبارکه با ۶۳ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5448281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha