دنیای کنونی جوابگوی محتوای آموزشی گذشته نیست

معاون آموزش متوسطه گفت: لازم است دانشگاه متناسب با تغییر و تحولات نظام آموزشی، محتوای درسی خود را تغییر دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، توجه به محتوای کتب درسی و تغییرات اعمال شده بر آن موضوعی است که هر ساله پیش از پایان سال تحصیلی توسط مسئولان مربوطه اعلام می‌شود و پیش از شروع سال تحصیلی بعد و در ایام تابستان همزمان با توزیع کتب درسی توجه افکار عمومی بار دیگر به محتوی کتب درسی جلب می‌شود.

در سال پیش رو کتب درسی و محتوی تولیدی آن از دو جهت حائز است. اول اینکه امسال، نخستین سال آموزشی است که محتوای کتب درسی آن توسط وزارت آموزش و پرورش دولت جدید به نگارش در آمده است. همچنین، مسئولان این وزارت خانه از ابتدای شروع به فعالیت خود حداقل در سخنان خود، بر موضوع تربیت چند ساحتی و اهمیت سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش تاکید کرده اند.

رهبر معظم انقلاب نیز روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری در دیدار با صدها تن از معلمان و فرهنگیان، با اعلام نارضایتی از محتوی کتب آموزشی، افزودند: بعضی مطالب در برنامه درسی کنونی، صرفاً محفوظاتی است که بدون هیچ سودی برای حال یا آینده دانش‌آموزان به ذهن آنها سرازیر می‌شود که باید این موارد شناسایی و از آموزش‌ها حذف شود.

مهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور و در دوره آموزش عمومی ۱۲ ساله به دنبال اهداف آموزشی و تربیتی خودمان هستیم، گفت: این اهداف مبتنی بر سند تحول بنیادین نظام آموزشی است و ما باید بتوانیم پیش‌بینی‌ها در سند تحول را در برنامه ریزی درسی لحاظ کنیم و سازمان پژوهش‌ها برگرفته از همین اسناد و نیاز سنجی که انجام می‌دهد نسبت به تدوین محتوا برنامه درسی در این راستا اقدام می‌کند.

معاون آموزش متوسطه در پاسخ به این سوال که در تدوین مطالب محتوای آموزشی تا چه حد با وزارت علوم تعامل صورت گرفته است، با بیان اینکه نباید خودمان را لزوماً با رشته‌های دانشگاهی منطبق کنیم، افزود: ما به شایستگی‌های پایه نیاز داریم که باید به آنها توجه کنیم همچنین ما نیازمند آماده سازی دانش آموزان تا پایان دوره متوسطه اول هستیم و در دوره متوسطه دوم زمینه سازی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه را در شاخه‌های نظری داریم.

دانشگاه محتوای درسی خود را تغییر دهد

کاظمی با اشاره به اهمیت مهارت آموزشی گفت: در شاخه‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش طبیعتاً زمینه سازی برای ورود این دانش آموزان به بازار کار لازم است و متناسب با این اهداف برنامه ریزی‌های آموزش و پرورش انجام می‌شود. اتفاقاً این دروس در راستای دروس دانشگاهی هم هستند اما تغییر و تحولاتی در نظام آموزشی کشور اتفاق افتاده است و لازم است دانشگاه هم متناسب با تغییر و تحولات نظام آموزشی؛ محتوی درسی خود را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم برنامه درسی خودمان را مطابق با دروس دانشگاهی تغییر بدهیم، افزود: اما بر اساس برنامه درسی به خصوص بعد از اجرای سند تحول ضروری است که دانشگاه هم با این رویکرد و در چارچوب کلان نقشه جامع علمی کشور که تدوین شده است؛ محتوی درسی خود را تغییر دهد. بر اساس نقشه جامع علمی کشور مأموریت هر بخش را تعیین شده است که متناسب با آن وزارت علوم و دانشگاه‌ها هم لازم است محتوای برنامه درسی خود را متناسب با آن تغییر دهند.

معاون آموزش متوسطه ادامه داد: قطعاً دانشگاه‌ها هم باید تغییراتی در محتوای دروس خود متناسب با سند تحول داشته باشند این رویکرد تربیت چند ساحتی باید نیروهایی را برای جامعه و برای شهروند بودن تربیت کند و این یک مأموریتی برای وزارت آموزش و پرورش است و مأموریتی هم برای وزارت علوم در این زمینه در نظر گرفته شده است؛ طبیعتاً دنیای کنونی جوابگوی محتوی آموزشی گذشته نیست؛ احتمالاً در وزارت علوم تحقیقات و فناوری هم چنین تدابیری در خصوص توجه به سند تحول در محتوای درسی دیده شده است؛ اما این برنامه تحولی و سند تحولی در نظام آموزش عالی کشور هم طبیعتاً باید اتفاق بیفتد.

کاظمی در خصوص نهاد هماهنگ کنند بین دستگاه‌های آموزشی کشور گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید هماهنگی لازم را بین دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش داشته باشد؛ کمیسیون‌هایی هم در همین راستا در این شورا ایجاد شده است ضمن اینکه در نقشه جامع علمی کشور وظایف دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف ترسیم شده است و مأموریت هر بخش مشخص است.

معاون آموزش متوسطه خاطر نشان کرد: تاکنون هم بسیاری از این کمیسیون‌ها مخصوصاً کمیسیون علم و فرهنگ جلسات متعددی را بین نمایندگان نهادهای مسئول برگزار کرده اند و همه اعضا نقطه نظرات خود را متناسب با نقشه جامع علمی کشور و سند تحول اعلام و ارائه کردند.

کد خبر 5496971

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha