به دنبال برگزاری بازی‌های دانشجویان کشورهای اسلامی هستیم

معاون وزیر علوم با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه برای برگزاری المپیاد دانشجویان، گفت: مهمترین برنامه ما برای سال بعد در صورت تامین منابع مالی برگزاری بازی‌های دانشجویان کشورهای اسلامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور امروز یکشنبه با حضور هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان برگزار شد.

داداش پور در این نشست ابتدا به تاثیر کرونا و تعطیلی‌ها روی ورزش دانشجویان و المپیادها اشاره کرد و گفت: اگر درگیر کرونا نبودیم امسال شانزدهمین دوره المپیاد دانشجویان برگزار می‌شد. باید دانشجویان را درگیر فضای بانشاط کنیم و از طریق ورزش می‌توان این کار را انجام داد.

وی با بر شمردن رویدادهای ورزشی دانشجویان، از برگزاری مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی در رده ورزش دانشجویان در سال آینده به عنوان مهمترین برنامه نام برد؛ البته به شرط تامین منابع مالی.

معاون وزیر علوم درباره هزینه‌های برگزاری المپیاد ورزشی برای دانشجویان تاکید کرد: تمام هزینه‌ها را دانشگاه‌ها متقبل می‌شوند. دانشگاه‌ها پای کار بوده‌اند. بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو درگیر مسابقات منطقه‌ای بوده‌اند آن‌هم بدون هزینه. سازمان امور دانشجویان هم نقش حمایتی، نظارتی و سیاست گذاری را بر عهده داشته است. از ۱۵۰ هزار دانشجو، تعداد ورزشکاران برای شرکت در المپیاد دانشجویان به حدود ۲۸۰۰ نفر رسیده است. این یعنی ۱۴۸ هزار نفر نتوانسته‌اند در سطح المپیاد حاضر بشوند.

خبرنگاری از داداش پور درباره محدودیت‌های استفاده مشترک از فضاهای ورزشی در دانشگاه‌ها بین دانشجویان دختر و پسر سئوال پرسید. معاون وزیر علوم با بیان اینکه تاکنون هیچ اعتراض و شکایتی در این مورد ندیده است، گفت: سالن‌ها و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها برای همه دانشجویان است و باید به صورت مشترک استفاده بشود. سرانه ورزش دانشگاه‌ها ۳ متر و ۲۵ سانتیمتر است که عدد خوبی است؛ هرچند در بعضی از دانشگاه‌ها بیشتر است و در بعضی دانشگاه‌ها کمتر.

وی همچنین گفت: افزایش سهم دختران دانشجو یک اصل مهم و رویکرد اساسی در سازمان امور دانشجویان است.

«آیا در بخش استعدادیابی و داوری برای برگزاری المپیاد دانشجویان تعاملی با فدراسیون‌های ورزشی داشته‌اید؟» داداش پور در پاسخ به این سئوال اظهار کرد: به ازای هر ورزش، انجمن‌های ورزشی داریم. روسای فدراسیون‌ها در فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی و سازمان امور دانشجویان عضویت دارند و با آنها همکاری می‌کنیم. همراهی با فدراسیون‌های ورزشی نزدیک بوده است اما به خاطر کرونا، رشته‌هایی که تماس فیزیکی دارند را کمتر شرکت داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست خبری همچنین محمد خدادادی مدیر تربیت بدنی دانشگاه تبریز گفت: نسبت به المپیادهای سیزدهم و چهاردهم دانشجویان، تعداد رشته‌های کمتری در این دوره داریم. تعداد دانشگاه‌هایی که دختران آنها در المپیاد حضور دارند، ۹۶ دانشگاه است. برای پسران هم این آمار ۱۰۴ دانشگاه می‌باشد.

خدادادی بزرگترین کاروان دانشجویان برای المپیاد در بخش دختران و پسران را به ترتیب دانشگاه چمران اهواز و فردوسی مشهد دانست و تاکید کرد که به خاطر طولانی بودن مسیر بعضی از دانشگاه‌ها تا تبریز، مقدمات اسکان بعضی از دانشگاه‌ها زودتر صورت می‌گیرد.

کد خبر 5529432

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha