هوشمندی حمل‌ونقل را شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق رقم زد

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:هوشمندی حمل‌ونقل را شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق رقم زد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران و آخرین دستاوردهای فناورانه ۲۶۰ شرکت دانش بنیان و خلاق فعال در این حوزه بازدید کرد.

وی در این بازدید با اشاره به اینکه زایش حمل و نقل هوشمند با حضور شرکت های دانش بنیان اتفاق افتاد، گفت: امروز در این نمایشگاه حدود ۲۶۰ شرکت دانش بنیان و خلاق حضور دارند. این موضوع نشان می دهد که چه‌قدر هوشمندسازی می کنیم تعداد شرکت های دانش بنیان هم بیشتر می شود.

منطقی افزود: این هوشمندی تنها در حمل و نقل نیست بلکه ما این مفهوم را در شهر هوشمند هم داریم و به بخش های مختلف در حال تسری است. در تلاشیم تا هوشمندسازی را به پلتفرمی کاربردی در شهرها بدل کنیم.

وی با بیان اینکه معاونت علمی و فتاوری ریاست جمهوری در این زمینه ۳ طرح دارد، بیان کرد: در طرح نخست که به صورت محدود در برخی ناوگان ها آغاز شده و قرار است در سطح ملی توسعه یابد؛ اجرای سامانه تماس اضطراری بر روی ناوگان سنگین کشور مدنظر است که تاثیر زیادی در کاهش تلفات جاده ای دارد. این طرح قرار است با همکاری وزارت صمت بر روی کل ناوگان مسافری کشور اجرایی شود.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دومین طرح هم تلاش داریم که این سامانه را به دیگر حوزه ها به ویژه عرصه شهرهای هوشمند تسری دهیم. برای اجرای مرحله دوم برنامه، شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را انتخاب کرده‌ایم تا با اجرای ۵ طرح به هوشمند شدن آنها کمک کنیم. در حال حضار برخی شهرها برای این کار اعلام آمادگی کرده‌اند.

منطقی ادامه داد: در طرح سوم، تلفیق حمل و نقل و شهر هوشمند را مدنظر داریم تا یک هوشمندی در کل شبکه شهری و غیر شهری رقم بخورد. این برنامه با ایجاد شرکت های دانش‌بنیان و خلاق گام به گام جلو خواهد رفت و کم کم اعتماد کاربران به تولیدات و خدمات این مجموعه‌ها افزایش می‌یابد.

وی معتقد است که سرعت هوشمندسازی در ایران بسیار بالا است و همین موضوع شرکت‌های بیشتری را به ورود به این حوزه راغب خواهد کرد و تخصص‌های آنها را هم عمیق تر می‌کند.

سومین نمایشگاه شهر هوشمند از دوازدهم الی چهاردهم تیرماه سال ۱۴۰۱ در مصلی تهران در حال برگزاری است و ۲۶۰ شرکت دانش بنیان و خلاق و برخی شهرداری‌ها آخرین دستاوردهای خود در حوزه هوشمندسازی شهری را به نمایش گذاشته‌اند.

کد خبر 5531465

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha