اهمیت راهبردی و اقتصادی شبوه/ نقشه آمریکایی برای غارت ثروت یمن

درگیری مزدوران ئتلاف متجاوز باهم در تمامی استان های یمن تازگی ندارد، از همان آغاز نبرد ائتلاف سعودی-اماراتی در سال ۲۰۱۵ علیه مردم یمن، مزدوران آنها در این کشور دچار اختلاف شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، المسیره گزارش داد: در شرایطی که از طریق آنها اشغالگران به دنبال غارت ثروت یمن هستند، استان شبوه اکنون خود را جدیدترین عرصه درگیری در یمن می بیند که از طریق آن نیروهای اشغالگر اماراتی-سعودی از طریق مزدوران نیابتی خود تلاش می کنند تا سیطره خود را بر این استان به شیوه ای بسط دهند که در خدمت منافع کشورهای غربی، و در درجه اول آمریکا و انگلیس باشد.گرچه شیوه ها و ابزارها متعدد و متفاوت است اما یک فقط یک هدف وجود دارد و آن غارت منابع نفت و گاز یمن و تقسیم این کشور است که با اعلام تجاوز آمریکا و عربستان به یمن از ۸ سال پیش شروع شد.

درگیری مزدوران ائتلاف متجاوز باهم در تمامی استان های یمن تازگی ندارد، از همان آغاز نبرد ائتلاف سعودی-اماراتی در سال ۲۰۱۵ علیه مردم یمن، مزدوران آنها در این کشور دچار اختلاف شدید بودند. این اختلافات باعث ایجاد جنگ در میان این ائتلاف شد؛ اما امروزه این درگیری ها در استان صادرکننده نفت و گاز شبوه به بالاترین حد خود رسیده است و نبرد سختی بین مزدوران امارات با نام های مختلف و حزب «اصلاح» که ایدئولوژی اخوانی دارد در حال انجام است.مزدوران در حال نبرد بر سر استان شبوه و کنترل ثروت های طبیعی آن هستند، اما در نهایت این ثروت ها به نفع نیروهای اشغالگر تمام می شود و این مزدوران بعد از مدتی به کارت های سوخته تبدیل می شوند.

در این راستا، سرهنگ مجیب شمسان، کارشناس و تحلیلگر نظامی می گوید: آنچه امروز در استان شبوه اتفاق می افتد بخشی از سناریویی است که ائتلاف متجاوز آن را زمانی شروع کرد که «عبد ربه منصور » را حذف و به جای آن شورای ریاست جمهوری» تشکیل داد.

شمسان می گوید که بر مبنای این سناریو که توسط «محمد آل جابر »سفیر عربستان سعودی در یمن طراحی شده، حزب اصلاح و بقایای آن برکنار و به جای آن باید حزب«کنگره عمومی خلق» به قدرت برسد. سناریویی که گام دوم آن اجرای عملیات جداسازی جنوب یمن خواهد بود.

وی سخنان خود را اینگونه پایان می دهد: نتیجه این سناریو کاملا روشن است و آن غارت گاز و نفت یمن است، و ائتلاف متجاوز بعلاوه داعش و القاعده همگی ابزارهای آمریکا و انگلیس در منطقه هستند. بنابراین تمرکز آنها چه در شبوه، و چه در حضرت موت و مأرب برای غارت این منابع طبیعی است. منابعی که آمریکا و کشورهای اروپای غربی در حال حاضر به آن نیاز شدیدی دارند.

اهمیت اقتصادی و استراتژیک

در سایه بحران نفت و گاز ناشی از جنگ روسیه - اوکراین، شاهد افزایش درگیری ها در مناطق نفتی یمن هستیم و در نتیجه ماهیت جنگ و درگیری میان مزدوران در این مناطق برای اهداف آزادی بخش ملی نیست، بلکه یک مبارزه استعماری با هدف تصرف منابع یمن است. به همین دلیل استان شبوه به میدان درگیری میان نیروهای استعمارگر حریص و طرف های متجاوز دیگر برای کنترل منابع طبیعی آن تبدیل شده است. شبوه سومین استان بزرگ یمن از نظر مساحت است. استانی که خط ساحلی ۳۰۰ کیلومتری در دریای هند دارد و از نظر اقتصادی و ژئوپلیتیکی بسیار حائز اهمیت است.

در این راستا، دکتر عادل الحشابی معاون مطالعات و پیش‌بینی‌های اقتصادی وزارت برنامه‌ریزی و توسعه یمن نیز به اهمیت استان شبوه برای یمن و منطقه اشاره می کند. الحشابی می گوید که شبوه تقریباً ۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و دارای خط ساحلی به طول حدود ۳۰۰ کیلومتر در اقیانوس هند است و با سواحل و بنادر مهم اقتصادی مانند «بئرعلی»، «حوراء» و «بلحاف»، مرکز صادرات نفت و گاز مایع به جهان در ارتباط است.

وی تاکید می کند که در نهایت آنچه از درگیری مسلحانه بین یمنی ها باقی می ماند برای عوامل اشغالگر اهمیتی ندارد چرا که شهرها و روستاهای یمن ویران می شود و قربانیان آن مردم یمن هستند و برای امارات و عربستان سعودی تعداد قربانیان و فجایع اهمیتی ندارد و بنابراین آنها تا آخرین مزدور به دامن زدن درگیری ها ادامه می دهند.

معاون مرکز مطالعات وزرات برنامه ریزی و توسعه افزود: آنچه که برای حزب اصلاح اتفاق افتاد و از قدرت حذف شد، و برای سایر احزب مزدور اتفاق خواهد افتاد، به این خاطر که این احزاب فقط ابزار قدرت های متجاوز هستند و نه هیچ چیز دیگر.

دامن زدن به درگیری ها

در این زمینه، انیس الاصبحی، محقق و تحلیلگر سیاسی، خاطرنشان می کند که منطقه شبوه یمن در دوران ماقبل تاریخ پایتخت سه پادشاهی باستانی یمن بوده است: قتبان، اوسان و حضرموت . استان شبوه به دلیل تنوع جغرافیایی در طول تاریخ متمایز بوده است. منطقه ای که رشته کوه ها و مناطق بیابانی آن تا سواحل زیبای دریای عرب امتداد دارند.

الاصبحی گفت که استان شبوه به دلیل داشتن منابع طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا شامل میادین و تاسیسات نفتی و دو بندر استراتژیک برای صادرات گاز و نفت است.و همان طور که تجربیات قبلی نشان داده است، شبوه یک استان استراتژیک در جنوب یمن محسوب می شود. زیرا در مجاورت البیضاء، مأرب و استان های بزرگ و مهم شمالی قرار دارد.

وی تاکید می کند که کشورهای متجاوز به شکل بی سابقه ای به درگیری ها در یمن دامن می زنند و آنچه امروز در شبوه شاهد نبرد بین مزدوران و پیش از آن در عدن و ابین و سایر مناطق تحت اشغال هستیم، نشان از هدف شوم آنها برای وارد کردن مناطق مختلف یمنی به درگیری و نبرد دائمی به منظور غارت منابع طبیعی یمن و کنترل موقعیت استراتژیک آن است.

الاصبحی افزود: ائتلاف متجاوز سعی دارد درگیری ها را در داخل یمن تعمیق داده تا یمن کشوری ضعیف و درهم شکسته باقی بماند و نتواند ثروت خود را که توسط ریاض و ابوظبی در حال غارت است، پس بگیرد. مردم یمن با یک جنگ کثیف روبرو هستند که در آن کشورهای متجاوز با حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس، همه ابزارهای کشتار، تخریب و غارت را در اختیار گروه های تروریستی و تکفیری، مزدوران و خائنان خود قرار داده و از آنها پشتیبانی نامحدود لجستیکی، مالی، نظامی و تسلیحاتی می کنند تا از طریق آنها جغرافیای یمن به منظور خدمت به پروژه صهیونیستی-آمریکایی تکه تکه و اراده، آزادی و استقلال مردم آن تضعیف شود.

الاصبحی در پایان سخنان خود تاکید کرد که نبرد مردم یمن با ائتلاف متجاوز نبرد آزادی و استقلال است و همه پروژه های خیانت و اشغالگری شکست خواهند خورد و مورد پذیرش مردم یمن قرار نخواهند گرفت، مردمی که در طول تاریخ به مقاومت در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری ایمان داشته اند.

وی افزود: نبرد آزادی‌بخش ملی به رهبری مردم یمن به راه خواهد افتاد و همه توطئه‌ها و پروژه های خائنانه آمریکایی، انگلیسی و صهیونیستی و عوامل مزدور آنها را با شسکت مواجه خواهد کرد.

کد خبر 5574423

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha