اراک چهارمین شهر آلوده کشور است

اراک- رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: اراک بعد از اهواز، تهران و کرج چهارمین شهر آلوده کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا محرابیان ظهر سه‌شنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی گفت: از ابتدای امسال تاکنون هیچ روز پاکی در اراک وجود نداشته و تاکنون ۷۷ روز ناسالم به ثبت رسیده است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: بیشترین روزهای ناسالم هوای اراک از ابتدای امسال تاکنون در تیرماه به ثبت رسیده و در ماه‌های مرداد و شهریورماه جاری وضعیت بهتر بوده است.

وی تصریح کرد: تعداد روزهای ناسالم شهر اراک از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱ روز بیشتر شده است. اراک سال گذشته پس از اهواز و کرج، سومین شهر آلوده کشور بود اما امسال تاکنون پس از اهواز، تهران و کرج چهار مین شهر آلوده کشور است.

آلاینده اوزون در اراک و شازند نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری داشته است

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: آلاینده مسئول در این مدت ذرات کمتر از ۲ و نیم میکرون بوده، البته آلاینده اوزون هم در اراک و شازند وجود داشته و نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری داشته است.

محرابیان در مورد تدوین طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک گفت: این طرح در سال ۸۶ به تصویب هیأت وزیران رسید و در سال ۹۳ طرح به روز رسانی دانشگاه صنعتی اصفهان در سال ۹۳ انتخاب شد اما به دلیل اینکه این دانشگاه در پایان سال پیشرفتی در اجرای طرح نداشت در سال ۹۴ خلع ید و لغو قرارداد شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۵، با فراخوان مجدد، پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار به عنوان مجری جدید انتخاب و در سال ۹۶ آغاز مطالعات و جمع آوری اطلاعات پایه مورد نیاز دستگاه‌های مربوطه انجام شد و در سال ۹۷ گزارش اولیه توسط مجری ارائه شد که ناظر ایراداتی بر آن گرفت و درخواست تمدید شد و برای هماهنگی رفع نواقص و درخواست مهلت توسط مجری ۹ مردادماه ۹۷ اعلام شد.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰، خلاصه مدیریتی نهایی طرح به تمام دستگاه‌های مربوطه ارسال و نقطه نظرات از سوی دستگاه‌های مربوطه اعلام و گزارش نهایی در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی ارائه و مجدد به کمیته کارشناسی ارجاع شد.

سیاهه انتشار کلانشهرها در ۲۵ بند استخراج و ۱۵ فروردین ماه امسال به تمام دستگاه‌های مرتبط ارسال شد

محرابیان گفت: سه نشست کارشناسی با حضور دستگاه‌های مرتبط و سازمان‌های مردم نهاد در دی ماه، بهمن ماه و اسفندماه سال گذشته برگزار شد و در سال جاری در نهایت، راهکارهای نهایی متناسب با شهر اراک در راستای تحقیقات طرح بروز رسانی اراک و سیاهه انتشار کلانشهرها در ۲۵ بند استخراج و ۱۵ فروردین ماه امسال به تمام دستگاه‌های مرتبط ارسال شد.

وی افزود: پس از اعمال نظر نهادهای مربوطه از معاونت عمرانی استانداری برای اظهار نظر نهایی استعلام شد و دفتر فنی با اصلاح برخی از بندها و اضافه نمودن ۴ بند جدید در نهایت، ۲۹ بند جمع آوری کرد.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: راهکارهای بروز شده کاهش آلودگی هوای اراک طی نامه‌ای در ۶ تیرماه امسال برای تصویب در نشست سفر رئیس جمهور، به حضور استاندار مرکزی رسید و در ۱۸ مردادماه به تمام دستگاه‌ها برای اظهار نظر ارسال شد.

کد خبر 5589096

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha