احتمال بازگشت پلنگ ها به جاجرود/تراکم بالای جمعیتی قوچ و میش

معاون محیط زیست طبیعی گفت: اصل حفاظت که نگه داشت ذخایر ژنی این مناطق بوده محقق شده ولی مشکلات خاصی که در حوزه تعارضات نیز وجود دارد باید به شکل ویژه ای مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، حسن اکبری در بازدید از بخش هایی از مجموعه حفاظتی جاجرود، با اشاره به اینکه به رغم همه تنگناهایی که به واسطه برخی تعارضات وجود دارد، وضعیت حیات وحش در این منطقه مناسب است، اظهار داشت: تراکم قوچ و میش واقعاً در کشور استثنایی است و بخش عمده ای از ذخایر ژنی این گونه ارزشمند را ما باید در استان تهران و در این منطقه شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه وضعیت آب منطقه به واسطه وجود چشمه ها خوشبختانه در حال حاضر مطلوب است، افزود: به لحاظ رویشی هم منطقه از ظرفیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه خشکسالی امسال بر پوشش گیاهی مناطق تاثیر گذار بوده و اندک نگرانی برای تغذیه حیات وحش درزمستان پیش رو وجود دارد.

اکبری ادامه داد: با توجه به اینکه این منطقه قدمت زیادی دارد و از با سابقه ترین مناطق حفاظت شده کشور است، پاسگاه های محیط بانی منطقه نیازمند توجه بیشتری بوده که این موضوع در دستورکار پیگیری ستاد سازمان و استان تهران بمنظور برخورداری از شرایط پاسگاه ها برازنده منطقه، قرار دارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، در حاشیه این بازدید تاکید کرد: ما باید بتوانیم ظرف دو سال آینده کل شبکه بی سیم را در حوزه محیط زیست و مناطق فعال کنیم و این هم یکی ازضروریات تمام مناطق تحت مدیریت بخصوص دراستان تهران است چرا که عمدتاً این مناطق کوهستانی بوده و بعضاً با مشکلاتی مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ حریق هم این منطقه حساس است و باید تمهیدات لازم اندیشیده شود تا آسیب کمتری به آن وارد شود، گفت: با توجه به اینکه عمده رویش منطقه رویش فصلی است، زمان هایی که رویش زیاد است و با فصل گرما دچار خشکی می شود، می تواند احتمال حریق هم بالا باشد و در این خصوص گردشگران و طبیعت دوستان باید دقت ویژه ای داشته باشند.

اکبری با قدردانی از حفاظت شبانه روزی محیط بانان که توانسته اند در کنار بزرگترین مرکز جمعیتی کشور چنین جمعیت قابل توجهی از گونه ارزشمند قوچ و میش را نگهداری کنند، تصریح کرد: نکته ای که وجود دارد این است که جمعیت قوچ و میش منطقه کنترل کننده طبیعی ندارد و این یک تهدید است که حساسیت ها و آسیب های خاص خودش را هم دارد.

وی، بروز بیماری و مشکلات دیگر حاصل از تراکم بالای جمعیتی قوچ و میش مانند کوچ حیات وحش به خارج از زیستگاه ها یا بیماری ها و دیگر مورادی که می تواند به جمعیت آسیب بزند را از جمله این تهدیدات برشمرد و ادامه داد: باید در این مورد بررسی و مطالعه لازم انجام شود که آیا تکمیل حلقه های زنجیره غذایی مخصوصاً به سمت طعمه خواران بزرگ امکان پذیر است یا نه، و یا از طرفی آیا شرایط منطقه طوری است که ما بتوانیم طعمه خواران بزرگی مانند پلنگ را به منطقه برگردانیم، که اگر اینگونه مطالعات جواب دهد، می تواند یک اقدام ارزشمند برای تکمیل زنجیره غذایی منطقه باشد و یک کنترل کننده طبیعی برای جمعیت قوچ و میش در منطقه وجود داشته باشد تا دچار آسیب های بعدی نشویم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در بازدید از منطقه حفاظت شده ورجین با تشریح اینکه به طور کلی ورجین منطقه ای متفاوت از بقیه مناطق حفاظت شده است، اظهار داشت: تعارضات، ساخت و ساز، جاده و حضور انسان به صورت نقطه ای با زیستگاه های طبیعی منطقه درهم تنیده است.

وی افزود: ارتفاعات و قله های با ارتفاع بالا و برف گیر و با شیب زیاد باعث می شود با شروع فصل سرما حیات وحش به ناچار از ارتفاعات پایین آمده و درنتیجه دامنه ها، حاشیه روستاها و مزارع را برای زندگی انتخاب کنند و این دست و پنجه نرم کردن حیات وحش با مستثنیات و جوامع محلی و همینطورعابرین جاده های منطقه، مشکلات خاص خودش را دارد و بعضاً حفاظت را دشوار می کند و زحمت دو چندانی را روی دوش محیط بانان و مسئولین منطقه و شهرستان می گذارد.

اکبری گفت: از طرف دیگر مسئله تعارضات، تصرفات و مقابله با تصرفات و زمین خواری، در واقع یکی از مشکلات و مسائل طاقت فرسایی است که در این منطقه کار محیط بانان را خیلی سخت می کند. وی همچنین خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم روستاهای این مناطق و ساکنین اطراف آن در رعایت حقوق حیوانات پیشگام هستند، و اگرچه تخلفاتی هم در حوزه شکار و صید وجود دارد، اما در مجموع اگر همکاری جمعی مردم در راستای حفظ حیات وحش و ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی نبود ما هرگز امروزه شاهد این جمعیت حیات وحش در مناطقی مانند ورجین و مجموعه حفاظتی جاجرود نبودیم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در جمعبندی نهایی خود تاکید کرد: قطعاً انتخاب مجموعه حفاظتی جاجرود که دو پارک ملی را در بر می گیرد و تداوم حفاظت آن به عنوان یک رویشگاه و یک ذخیره گاه ژنی مهم در کنار شهر تهران یک فرصت کم نظیر و استثنایی است.

اکبری در پایان گفت: شهر تهران از هر طرف توسعه پیدا کرده و چهره طبیعت کاملاً به هم خورده است، اما با این وجود می بینیم در شرق تهران این مجموعه حفاظتی وجود دارد که نقش یک تنفس گاه طبیعی را برای شهر تهران بازی می کند و توانسته ذخائر ژنی و همینطور رستنی های اطراف محدوده تهران را به شکل تقریباً طبیعی حفظ کند و این بسیار ارزشمند است و قطعاً می تواند برای آینده و نسل آینده هم یک میراث بسیار خوبی باشد.

علیرضا مزینانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این بازدید به تشریح آخرین وضعیت حیات وحش و شرایط حفاظتی و پاسگاه های محیط بانی این مناطق و مشکلات پیرامون آن پرداخت.

وی همچنین گزارشی از وضعیت رفع تصرفات و پرونده های مربوط به تخلفات به ویژه تخلفات شکار و صید در منطقه حفاظت شده ورجین ارائه کرد.

کد خبر 5624214

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha