بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» برگزار می‌شود

حجت الاسلام سعید فخرزاده دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب)، از برگزاری نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» روز شنبه ۲۴ دی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سعید فخرزاده دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب) گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و جمعی از اعضای مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران در بهمن سال ۱۴۰۰، طی مکاتبه‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار نامگذاری روز ۲۵ دی ماه به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» شدند که این پیشنهاد در اردیبهشت ماه سال جاری در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس قرار است نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» با تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی؛ روز شنبه ۲۴ دی ماه، ساعت ۹:۳۰ در مرکز همایش‌های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی (تالار قلم) برگزار شود. همچنین در بخش جانبی این برنامه، آثار پژوهشی مراکز اسنادی که با موضوع تاریخ نگاری انقلاب اسلامی تدوین و منتشرشده‌اند، به نمایش گذاشته خواهد شد.

دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب)، درباره هدف از نامگذاری روز ۲۵ دی به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم رسمی کشور گفت: اهمیت تاریخ که شالوده اصلی فهم پدیده‌های تاریخی را تشکیل می‌دهد؛ بر کسی پوشیده نیست و نهضت بزرگ انقلاب اسلامی مردم ایران در طول سال‌ها مبارزه با حاکمیت مستبد با اتکاء به توان و باور خویش شکل گرفت. از همین رو، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای شد و تاکنون بیش از ده‌ها هزار کتاب، مقاله و پایان نامه در حوزه تاریخ نگاری انقلاب به رشته تحریر درآمده است و مؤسسات و مراکزی در این حوزه شکل گرفته است. اما نیاز است مجموع این تلاش‌ها به شکل گسترده‌ای در سطح جامعه بروز و ظهور پیدا کند. در همین راستا مراکز اسنادی در جهت توسعه فعالیت و کیفیت بخشی به جریان تاریخ نگاری اسلامی فعالیت‌هایی را انجام داده‌اند. یکی از این اقدامات به ثبت رساندن یک روز در تقویم رسمی کشور به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» است که پس از بررسی‌های لازم، تاریخ صدور نامه حضرت امام خمینی (قدس سره) به حجت الاسلام سید حمید روحانی در ۲۵ دی ماه سال ۱۳۶۷ برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی، مبنای نامگذاری این روز شد.

این کارشناس تاریخ شفاهی دفاع مقدس با اشاره به اینکه نامگذاری روزی به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» کمک مهمی به تقویت موضوع تاریخ نگاری انقلاب اسلامی خواهد کرد؛ خاطرنشان ساخت: با ثبت رسمی روزی به نام تاریخ نگاری انقلاب اسلامی در تقویم کشور و عملیاتی کردن برنامه‌های مهم و مختلف پژوهشی، جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی بیش از گذشته فرصت دیده شدن پیدا می‌کند. در این راستا ایده‌ها، نقدها و دغدغه‌های بسیاری درباره جریان‌های گوناگون تاریخ نگاری انقلاب اسلامی مطرح می‌شود که زمینه رشد و توسعه جریان تاریخ نگاری را فراهم خواهد کرد.

نخستین همایش بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» توسط مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب) و با تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی، روز شنبه ۲۴ دی از ساعت ۹:۳۰ در مرکز همایش‌های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی (تالار قلم) و با حضور علاقه‌مندان و پژوهشگران این حوزه برگزار خواهد شد.

کد خبر 5678145

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha