افزایش سرمایه بانک مرکزی تصویب شد/ دستور جدید احمدی نژاد به بهمنی

پنجاه و سومين مجمع سالانه بانک مرکزي با حضور رئيس جمهور تشکيل و افزایش سرمایه این بانک به بيش از 40 هزار ميليارد ريال تصویب شد. رئیس جمهور تامين نيازهاي اساسي كشور برای ایجاد آرامش در بازار كالاهاي اساسي را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجاه و سومين مجمع سالانه بانک مرکزي با حضور رئيس جمهور تشکيل شد و در اين جلسه تراز نامه سال 91 بانک مركزي به تصويب رسيد. محمود احمدی نژاد در پنجاه و سومين مجمع سالانه بانک مرکزي عملکرد بانک مرکزي در سال گذشته را به رغم سختي شرايط، بسيار مثبت و ارزشمند اعلام کرد.

رئیس جمهور در اين نشست عملکرد بانک مركزي در سال گذشته را به رغم سختي شرايط، بسيار ارزشمند و مثبت ارزيابي کرده و با قدرداني از تلاش‌هاي صورت گرفته اظهار داشت: بانک مرکزي در سال 91 با وجود تمام مشکلات و سختي‌‌هايي که وجود داشته به خوبي توانست بازار را مديريت كند.

وی همچنين با مثبت ارزيابي كردن رشد اقتصادي كشور در سال گذشته تاكيد كرد: اعطاي تسهيلات بانكي، مديريت بازار و بخش توليد و حجم سرمايه‌گذاري‌ها بيانگر رشد مثبت اقتصادي است و بانک مركزي در فرآيند اين رشد تاثير و نقش قابل توجهي داشته است.

احمدی نژاد تاکيد کرد: بانک مرکزي بايد همچنان تامين نيازهاي اساسي كشور را در اولويت قرار داده تا آرامش در بازار كالاهاي اساسي ادامه يابد. در اين نشست محمود بهمنی، رئيس كل بانک مركزي نیز گزارشي از روند تحولات و متغيرهاي كلان اقتصادي كشور در سال 91 ارائه كرد و اقدامات و تلاش هاي انجام شده براي كاستن رشد نقدينگي، تامين نيازهاي ارزي و مقابله با آثار تحريم ها را مورد تاكيد قرار داد.

در اين نشست اعلام شد كه بدهي هاي دولت در 7 سال گذشته 30 ميليارد دلار كاهش يافته كه فقط در سال قبل، 57.1 درصد يعني حدود 10 ميليارد دلار بدهي هاي دولت كاهش داشته و همچنين با اقدامات بانک مرکزي نقدينگي از 37.5 به 30.8 تقليل يافت.

همچنین افزايش سرمايه بانک مركزي از محل ارزيابي دارايي ها و 6 هزار ميليارد دلار از محل سود به تصويب رسيد. سرمايه بانک مركزي طي 4 سال گذشته از 15 هزار ميليارد ريال در سال 91 به 31 هزار ميليارد ريال افزايش يافته و با تصميم جديد اين رقم به بيش از 40 هزار ميليارد ريال افزايش مي يابد.

کد خبر 2069419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =