19 میلیارد تسهیلات مکانیزاسیون به کشاورزان اختصاص یافت

اراک - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از اختصاص 19 میلیارد تومان تسهیلات برای افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی به کشاورزان استان در سال 92 خبر داد.

عباس مظفری در گفتگو با خبرنگار مهر افزایش ضریب مکانیزاسیون را گامی مهم در توسعه کشاورزی دانست و گفت:برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی 19 میلیارد تومان تسهیلات سال گذشته اختصاص یافت.

وی افزود: 400 دستگاه تراکتور نیمه سنگین، سنگین و متوسط و 23 دستگاه کمباین به ماشین آلات و ادوات بخش کشاورزی استان اضافه شد.

مظفری توزیع 47 هزار تن کود شیمیایی و توزیع 138 میلیون لیتر سوخت بین کشاورزان را ازدیگر اقداماتن این سازمان برای حمایت از تولیدکنندگان در سال گذشته عنوان کرد و گفت: توسعه گلخانه های استان به وسعت 82 هکتار و تشکیل شورای هم اندیشی با تشکل های مرتبط با بخش کشاورزی به منظور تولید محصول با کیفیت از دیگر اقدامات این سازمان در سال گذشته است.

آموزش و ترویج بیش از 90 هزار نفر روز از بهره برداران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از آموزش و ترویج بیش از 90 هزار نفر روز از بهره برداران بخش کشاورزی سال 92 در استان خبر داد.

مظفری با اشاره به نقش مهم ترویج و آموزش کشاورزی در افزایش بهره وری و تولید محصول با کیفیت گفت: در همین راستا سال گذشته بیش از 90 هزار نفر روز آموزش های لازم را فرا گرفتند.

 

وی افزود: به منظور تولید محصول سالم و ارگانیک 123 مورد سایت جامع الگویی در استان مستقر است وی ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی را درجهت تکمیل زنجیره بخش کشاورزی از تولید تا مصرف را مهم خواند و گفت: سال گذشته 28 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی با ظرفیت 95 هزار تن سال گذشته در استان به بهره برداری رسید.

مظفری اجرای 160 برنامه رادیو و تلویزیون به منظور ارتقای دانش و مشارکت در این بخش تشکیل جلسات هم اندیشی با تشکل های مرتبط با بخش کشاورزی را از دیگر اقدامات این سازمان در تولید محصول کمی و کیفیت در سال گذشته عنوان کرد.

بیش از دو میلیون و 700 هزار تن انواع محصولات کشاورزی سال گذشته در استان تولید شد

وی با بیان اینکه بیش از دو میلیون و 700 هزار تن انواع محصولات کشاورزی سال گذشته در استان تولید شد گفت: این تولیدات شامل بیش از یک میلیون و 700 هزار تن محصولات زراعی 470 هزار تن محصولات باغی و بیش از 440 هزار تن محصولات دام ، طیور و شیلات است.

مظفری در ادامه به افتتاح 390 پروژه در زیر بخش های مختلف از جمله تولیدات گیاهی، دامی و آب و خاک سال گذشته در استان اشاره کرد و افزود: با بهره برداری از این طرح ها ضریب افزایش تولید در شیر خام به 9.7دهم درصد، گوشت قرمز 13.2دهم، گوشت مرغ3.9  دهم و تخم مرغ به 20 درصد رسید.

وی با بیان اینکه هم اکنون بطور متوسط استان بیش از یک ونیم برابر مازاد بر نیاز خود محصول تولید می کند گفت : در استان مرکزی ظرفیت تولید بیش از 5/1 برابر محصولات کشاورزی موجود را داراست سال گذشته 800 هکتار به سطح محصولات باغی و زراعی استان اضافه شد. 
 

کد خبر 2259657

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha