واردات برنج باید منطقی و به موقع باشد

رشت – خبرگزاری مهر: نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: واردات برنج باید منطقی و به موقع باشد چرا که در اثر واردات بی رویه تولیدکنندگان داخلی به شدت دچار آسیب می شوند.

غلامعلی جعفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر  به محصول برنج و چای اشاره کرد و افزود: این دو محصول راهبردی نقش مهمی در اقتصاد استان گیلان دارند.

وی همچنین به توسعه زیر ساخت های بخش کشاورزی استان تاکید کرد و اظهارداشت: خرید تضمینی برنج و افزایش 90 درصدی تعرفه واردات برنج  دو گام مثبت در راستای حمایت از کشاورزان در سال جاری بوده است.

نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مصرف سالانه برنج ایران سه میلیون تن است که دو میلیون و 400 هزار تن در کشور تولید می شود.

 وی در ادامه با بیان اینکه 800 هزار تن برنج باید از طریق واردات تامین شود، افزود: از این میزان 200 هزار تن به جهت ذخیره سازی و بقیه برای جبران کمبود تولید داخلی خواهد بود.    

جعفرزاده با تاکید بر اینکه واردات برنج باید منطقی و به موقع باشد، اظهارداشت: واردات یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 500 هزار تن برنج در سال یک واردات اضافی و غیر منطقی است.

وی با یاد آوری اینکه واردات برنج کماکان نباید در زمان برداشت محصو ل بلکه چند ماه بعد از برداشت محصول باشد، گفت: واردات باید بر اساس نیاز جامعه باشد.

نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود:  برای حمایت جدی از کشاورزان و خودکفایی محصول تعرفه واردات برنج باید به عدد 150 برسد.

وی در ادامه با تصریح اینکه خرید تضمینی باید با قیمت مناسب باشد، یادآورشد: تبدیل کودشیمیایی به کود آلی، توسعه تجهیز اراضی و غیره  از دیگر انتظارات بخش کشاورزی استان است.

کد خبر 2422931

برچسب‌ها

شهر خبر