۲۵ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۴۸

بیانیه مجمع جهانی شیعه شناسی در خصوص رشد وقایع خونبار علیه شیعیان

بیانیه مجمع جهانی شیعه شناسی در خصوص رشد وقایع خونبار علیه شیعیان

مجمع جهانی شیعه شناسی در خصوص رشد وقایع خونبار علیه مسلمانان شیعه در نیجریه با صدور بیانیه ای آن را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجمع جهانی شیعه شناسی در واکنش به اتفاقت اخیر در نیجریه کشتار شعیان را در این کشور محکوم کرد. بیانیه این مجمع در ادامه آمده است؛

در ساعاتی که این مطالب نوشته می شود در هرگوشه از جهان اسلام شاهد ظلم­های روز افزون علیه مسلمانان شیعه هستیم؛ در عراق روزی نیست که زوایای جدیدی از جنایات سازمان یافته جریانات تکفیری نظیر داعش در قتل عام و نسل کشی اکثریت مردم مسلمان شیعه این کشور در رسانه ها منعکس نشود به طوری که روز گذشته اعلام شد تعدادی از مباشران قتل عام ۱۷۰۰ دانشجوی بی­گناه در اسپایکر سر از کشورهای اروپایی در آورده اند. در پاکستان حملات تروریستی علیه مسلمانان شیعه این کشورقربانیان تازه ای می گیرد به طوری که همین دیروز یک شنبه ۲۲/۹/۹۴ تعداد دیگری از مسلمانان شیعه در پاراچنار پاکستان به خاک و خون کشیده شدند . در بحرین سرکوب گری رژیم طائفه گرای علیه اکثریت جمعیت یعنی مسلمانان شیعه این کشور هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند و گزارش خبرگزاری ها از شکنجه و قتل زندانیان مسلمانان شیعه در زندان های این کشور به یک موضوع تکراری تبدیل شده است و ده ها نخبه وعالم شیعه از جمله شیخ علی سلمان در زندان های این رژیم گرفتارند.

در یمن روزی نیست که خبرگزاری ها خبر از قتل و کشتار مردم بی گناه پیرو مکتب اهل بیت(ع) این کشور را در بمباران های سعودی، انفجارات داعش و اقدامات خونین اشغال گران  اماراتی و  سعودی  ندهند؛ به طوری که این وقایع عملاً به یک موضوع روزانه تبدیل شده است در نیجریه در ساعاتی که این مطالب نوشته می شود به مسلمانان شیعه این کشور از جمله شیخ ابراهیم زاکزاکی رهبر حرکت اسلامی حمله شده و اخبار حکایت از این دارد که وی به دست نظامیان مجروح شده و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است همچنین رسانه ها از شهادت پانصد تا هزار نفر از شیعیان مظلوم این کشور از جمله تنها فرزند پسر ایشان خبر می دهند (سه فرزند پسر دیگر ایشان سال گذشته در راهپیمایی روز قدس به همراه تعداد دیگری از مسلمانان شیعه به شهادت رسیدند). همچنین رسانه ها اعلام کردند که تعداد قابل توجهی از نخبگان حرکت اسلامی نیجریه نظیر شیخ «محمد توری» رهبر مرکز کانو، «ابراهیم عثمان» سخنگوی این جنبش و «جمعه گیلیما» عضو برجسته جنبش مزبور به دست نظامیان به شهادت رسیده اند و...

امروز شهروندان مسلمان شیعه در ممالک مختلف اسلامی از سوی رژیم های فرقه گرا و گروه‌های تکفیری مورد حمله‌های تروریستی قرار می­‌گیرند؛ حملاتی که بازارها، عبادتگاه‌ها و اماکن آموزشی و مسکونی را هدف قرار می‌دهد و باعث کشتار زن و مرد و کودک می‌شود، شکی نیست این همان مصداق نسل کشی دسته جمعی است و این وقایع خونین و حذفی هولناک علیه مسلمانان شیعه در نقاط متعدد جهان اسلام از غربی ترین نقاط آفریقا تا شرق آسیا حکایت از اجرای برنامه کلان دشمنان اسلام برای نسل کشی مسلمانان شیعه با مباشرت رژیم های تکفیری نظیر سعودی دارد. مصاحبه رئیس سابق سازمان اطلاعات انگلیس۶ MI که این روزها در روزنامه ایندیپندنت منتشر شد می تواند شاهد کوچکی از زوایای این طرح که تاکنون منجر به قتل عام بیش از یک میلیون مسلمان شیعه شده است باشد، اما رسانه ها به بمب خبری که رئیس سابق سازمان اطلاعات انگلیس در سخنرانی اش در خصوص این طرح منفجر کرد، متمرکز نشدند بلکه بر تهدید داعش علیه غرب تمرکز کردند.

اینجاست که نفاق مدعیان دروغین حقوق بشر بیش از پیش آشکار می شود آنها که این روزها مجدداً به باز کردن پرونده حمله به مرکز یهودیان در آرژانتین که در حدود بیست سال پیش اتفاق افتاد پرداخته اند عملاً چشم خود را به روی این وقایع خونین که روزانه در حال انجام است و در چند سال اخیر به قتل عام بیش از یک میلیون انسان بی گناه در سراسر جهان منجر شده است بسته اند. آیا با این گونه مواضع آبرویی برای این مراکز از جمله سازمان ملل باقی می‌ماند؟ در این وقایع خونین علاوه بر دست های پیدا و پنهان مراکز جاسوسی غرب نمی توان از مباشرت رژیم های مدعی مسلمانی خصوصاً عربستان و مفتیان تکفیری وابسته به این رژیم چشم پوشی کرد؛ آنها که با حمایت های خود از جریان تکفیر در جهان اسلام به وقایع خونین عملاً دامن می زنند. حال سوال اینجاست با کدامين استدلال قرآني و به کدام سنت نبوي، عده‌اي که هنوز از درک مفاهيم بلند توحيد عاجزند به خود اجازه مي‌دهند که در مقام فتوا نشسته و خون ميليون ها مسلمان شيعه را هدر بدانند؟

مجمع جهانی شیعه شناسی ضمن محکومیت این اقدامات تروریستی و خونین علیه مسلمانان شیعه اعلام می کند اگرچه مظلومیت خاندان نبی اکرم (ص) وپیروان آنها ، تاریخی به قدمت کل تاریخ اسلام دارد، ولی نکتۀ اسفناک اینجاست که هنوز این مظلومیت ادامه دارد و مسلمانان شیعه به رغم رشد حساسیت جامعۀ بشری نسبت به مظالم آشکاری همچون نسل کشی و کشتار جمعی هنوز مورد این مظالم قرار می‌گیرند و به تعبیرمقام معظم رهبرى «پیروان اهل بیت(ع) در اغلب نقاط دنیا مظلومند و دستهاى مجرم و گنهكار، براى این كه فكر اهل بیت و مكتب اهل بیت علیهم السّلام را منحرف از اسلام معرفى نمایند، به او تهمت مى زنند و شیعه در این بین مظلوم واقع مى شود... بعضى جاها متأسفانه این گونه است كه فقط به خاطر این كه به این مذهب معتقدند، مورد تعقیب قرار مى گیرند. این، ظلم خیلى بزرگى است[۱] »

بنابراین وظیفه هر مجموعه اسلامی و هر مسلمان این است که در مقابل این وقایع خونبار علیه مسلمانان شیعه ساکت نماند و به تعبیر رهبر فرزانۀ انقلاب: « باید از فكر مكتب اهل بیت و از شیعیان اهل بیت علیهم السّلام دفاع كنید؛ و از این که به كسانى از این مجموعه عظیم در اكناف عالم ظلم شود، جلوگیرى كنید... ما به عنوان جمهورى اسلامى، احساسِ تكلیف را مى كنیم. در قبال طرفداران مكتب اهل بیت علیهم السّلام، در اطراف عالم و كشورهاى اسلامى كه به خاطر عقیده و مذهبشان، مورد تعقیب و فشار قرار نگیرند؛[۲] »

بنابراین اهل قبله اعم از سنی وشیعه همه باید نسبت به این جنایات اعتراض کنند و  دولت جمهوری اسلامی ایران باید مراتب اعتراض خود را قوی تر بیان کند، لذا اقداماتی نظیر اقدام اخیر وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای نیجریه ای خود و ابراز نگرانی از اقدامات انجام شده علیه مسلمانان شیعه در نیجریه و موضع گیری وزارت امور خارجه در خصوص وقایع خونین پاراچنار قابل تحسین است که متعاقب آن اقدامات مشترک وزرای امور خارجه کشورهایی که پیروان مکتب اهل بیت(ع) در آنها اکثریت دارند نظیر عراق و لبنان می تواند ایجاد حساسیت جمعی نسبت به اقدامات خونین علیه مسلمانان شیعه را در سراسر جهان گوشزد نماید. اما این اقدامات کافی نیست بنابراین ضروری است برنامه فراگیری جهت حمایت از مسلمانان مظلوم پیرو مکتب اهل بیت(ع) در سرتاسر جهان اسلام تدوین گردد و مراکز اطلاع رسانی در خصوص انعکاس وقایع مربوط به آن فعال تر عمل کنند.

۱. تلخیص بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار با اعضاى مجمع جهانى اهل بیت(ع) ۱۴/۱۱/۱۳۷۶ در این باره رک: پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، آرشیو بیانات. نشانی در فضای مجازی:

 www.leader.ir/langs/fa

[۲] . همان.

 

کد خبر 3001577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha