رسیدگی کریمانه به مستمندان سیره پیامبر(ص) است

شاهرود - رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به جایگاه عظیم قرآن و برشمردن نعمت های الهی، رسیدگی کریمانه و توام با احترام به فقرا را سبک زندگی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) عنوان کرد.

به گزارش خبر نگار مهر، آیت الله سید محمد مهدی میرباقری شاهرودی بعدازظهر شنبه در مراسمی که به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) در تکیه بازار شهر شاهرد برگزار شده بود، اظهار داشت: بهره گیری از دریای لایزال معانی قرآن منوط به فهم و انس گرفتن با این کتاب آسمانی است.

وی افزود: همانطور که زیارت امام حسین(ع) با توجه به رعایت آداب زیارت ثواب یک تا ۷۰ حج مقبول را دارد، بهره مندی از معنی قرآن هم با توجه به استعدادهای روحی و معنوی هر فرد و انس بیشتر با مفاهیم آن درجه های مختلفی دارد.

امکانات مادی، حجاب فهم نعمت های معنوی

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این نکته که ختم قرآن موجب رشد و تعالی انسان می شود و می تواند جایگاه انسان را در حد انبیا ارتقا دهد، تاکید کرد: جایگاه قرآن بسیار بالاتر از حد درک انسانها است و در بعضی از آیات به این نکته اشاره شده است که توجه به امکانات مادی می تواند حجاب فهم نعمت های الهی باشد و انسان نمی تواند این نعمت ها را بشناسد.

آیت الله میر باقری شاهرودی، درک مقام رضای الهی را تسبیح و یاد خداوند ذکر کرد و گفت: بسیاری از تکالیفی که خداوند در قرآن خطاب به پیامبر(ص) مطرح کرده در واقع وظایف و تکالیف انسان است.

وی با اشاره به تفسیر آیات ابتدایی سوره فتح دلیل اینکه خداوندگناهان ما را نیز به پیامبر اکرم (ص) نسبت داده همین امر دانست و تاکید کرد: پیامبر اسلام(ص) ضامن هدایت امت خویش بوده و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.

وابستگی به امکانات مادی تبعیت از حکومت کفر را به دنبال دارد

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین با بیان اینکه اهل ایمان باید در راه دین صبر و استقامت داشته باشند، تصریح کرد: خداوند امکانات مادی بیشتری به کافران عطا کرده اما روزی های معنوی مومنان بسیار بیشتر و با فضیلت تر است.

آیت الله میر باقری شاهرودی افزود: قدرت های مادی در دوره معاصر با استفاده نادرست از این امکانات و تاثیر روانی آن بر مردم به تحقیر آنان پرداخته و مردم نیز از این حکومت ها تبعیت می کنند و خداوند به وسیله همین امکانات مادی وسایل از بین بردن ابر قدرت های پوشالی را به دست مومنان فراهم می کند و برای اهل ایمان واضح است که این نعمت ها وسیله آزمایش دنیا و بعد از آن عذاب الهی است.

وی تصریح کرد: در آیات متعددی خداوند به این نکته اشاره کرده است که نباید امکانات اهل کفر موجب فریب شود و مهمترین نکته در این زمینه این است که اگر چشم و دل انسان به دنبال این نعمت های مادی باشد نعمت های معنوی خود که بزرگترین آنها نعمت ایمان و وجود پیامبر و اهل بیت (ع) است را  نادیده می انگارد.

نعمت های معنوی مخصوص اهل ایمان است

منتخب پنجمین دوره خبرگان رهبری از استان البرز، نعمت های الهی را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول نعمت های مادی است که ارزش خاصی ندارد و خداوند به همه داده است و دومین دسته نعمت های معنوی مانند محبت و ولایت اهل بیت (ع) است که فقط به اهل ایمان دادشده است.

آیت الله میر باقری شاهرودی همچنین با اشاره به سیره پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت عصمت (ع) راه دل نبستن به نعمت های دنیا را بخشش کریمانه و انفاق توصیف کرد و افزود: رسیدگی به یتیمان و خانواده های مستضعف باید در نهایت احترام و کرامت صورت بگیرد.

وی در خاتمه نعمت قرآن را بسیار ارجمند و گرانبها دانست و تصریح کرد: تمام نعمت های الهی در این کتاب تبلور یافته و راه بهره مندی از نعمت های آن در دست اهل بیت (ع) است لذا برای درک بهتر قرآن و شأن و عظمت این کتاب باید به اهل بیت مراجعه کنیم و با استفاده از آن به مقامات توحیدی و مقام قرب به خداوند متعال برسیم.

کد خبر 3579049

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =