«راه راستی؛ بررسی ونقد باورهای زرتشتیان و باستان ستایان» منتشر شد

«راه راستی؛ بررسی و نقد باورهای زرتشتیان وباستان ستایان» نوشته سید حسن فاطمی موحد توسط نشر همای غدیر منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «راه راستی؛ بررسی و نقد باورهای زرتشتیان وباستان ستایان» نوشته سید حسن فاطمی موحد، توسط نشر همای غدیر در ۱۰۰۰ نسخه و ۳۲۰ صفحه به قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر شد.

نویسنده  در مقدمه بخش های کتاب را به شرح زیر معرفی می کند:

بخش اول؛ دین و دین داری: این بخش پاسخ گوی پرسش هایی درباره دین و اهل کتاب است. پرسش هایی که عمدتا نسل جوان در حوزه دین مطرح می کنند.

بخش دوم؛ زرتشت: بخش دوم ابهام های زیاد در مورد زرتشت را نشان داده است. عمده این ابهام ها قابل برطرف شدن است.

بخش سوم؛ اوستا: پس از شناساندن اوستا، دو قسمت از ان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. گات ها و وندیداد؛ زیرا زرتشتیان در حال حاضر تنها گات ها را برای زرتشت می دانند و باور دارند که بقیه اوستا، ساخته موبدان است. وندیداد در بردانده قوانین اجرایی و احکام شرعی زرتشتیان در عصر ساسانیان است. وندیداد در واقع نمایانگر بخشی از تاریخ ایران باستان است.

بخش چهارم؛ نمادها و آیین ها: این قسمت پاسخ گوی پرسش درباره آتش، نور، فروهر، شعار اندیشه و گفتار و کردار نیک، نوروز و مهرگان است.

بخش پنجم؛ نژادپرستی: توجه افراطی به نژاد آریایی از ویژگی های بارز زرتشتیان و باستان گراهای افراطی است. به همین دلیل، یک بخش به نژادپرستی اختصاص یافت.

بخش ششم؛ زن و ازدواج: این قسمت نادرستی ادعای بهای زیاد دادن به زنان در ایران باستان از سوی زرتشتیان را نشان داده است. بخش ششم به ازدواج با محارم میان زرتشتیان و ازدواج استقراضی نیز توجه کرده است.

بخش هفتم؛ ایران باستان: بطلان اعتقاد به مهد تمدن بودن ایران باستان را تبیین کرده است. این تصور که همه جای ایران گل و بلبل بوده، پنداری بی اساس بیش نیست.

بخش هشتم؛ اسلام و ایران: روابط متقابل اسلام و ایران، از جمله مباحث مهم در زرتشتی پژوهی به شمار می رود. اسلامی که باورود خود به ایران، بساط زرتشتی را از این کشور برچید. در این موضوع، راستی ها و ناراستی های فراوان در هم آمیخته اند و کوشش بر بیان واقعیت ها تا حد امکان بوده است.

بخش نهم؛ برده و برده داری: این قسمت کتاب، از زوایای مختلف به برده و برده داری پرداخته و تبیین کرده که برده داری در ایران سابقه ای دیرین دارد و اسلام آورنده آن به ایران نیست. بخش دهم؛ حیوانات: افراط و تفریط در برخورد با حیوانات، ویژگی منابع زرتشتی است. در مورد بعضی حیوانات تا حد نسل کشی پیش رفته اند و از طرف دیگر برای کشتن برخی حیوانات، مجازات هایی سنگین از جمله اعدام در نظر گرفته اند. بخش دهم این افراط و تفریط ها و نیز توجه اسلام به حیوانات را پیش رو قرار می دهد.

بخش یازدهم؛ مردگان: در گذشته زرتشتیان رفتارهایی خرفه آمیز با اموات داشته اند. نظر به فروانی پرسش ها در این زمینه، یک بخش به آن اختصاص یافته است.

بخش دوازدهم؛ گوناگون: پرسش هایی دیگر نیز در مورد زرتشتیان و ایران باستان مطرح است کهدر بخش های پیشین نمی گنجند. آن پرسش های در اینجا مطرح شده اند.

در پشت جلد این کتاب می خوانید: «راه راستی» شعار نیکوی زرتشتیان گرامی است؛ اما این کتاب نشان می دهد بسیاری از اندیشه ها، گفتارها و کردارهای آنان در گذشته تاریخی با «راه راستی» فاصله داشته است. از این روست که در طول تاریخ و به مرور زمان، بسیاری از ناراستی ها از سوی خود آنان کنار گذاشته شده و همچنان می شود. دین زرتشتی با تاریخ ایران باستان، پیوندی ناگسستنی دارد. کتاب حاضر در تلاش است پاره ای لغزش ها در زمینه ایران باستان را نیز بنمایاند.

کد خبر 4030933

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 7 =

  نظرات

  • سید حسن فاطمی IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
   0 0
   سلام و تشکر بابت معرفی کتاب اینجانب کاش لینک خرید را نیز می افزودید: http://www.raherasti.ir/9791/
  • عبدالرحمن موحد IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
   0 0
   برادر سید حسن موحد اینجانب از برادران یکتاپرست اهل سنت و الجماعه از تحقیق و بررسی تان در راستای روشنی انداختن در رابطه با دین و آیین زردشتی کمال سپاس و قدردانی را دارم الله از ما و شما راضی و خشنود ب