واردات تخمه آجیلی کمر اقتصاد خوی را شکست/ باز پای چین در میان است

ارومیه – واردات تخمه های آجیلی چینی و سایر کشورها در سالهای اخیر کمر کشاورزان خوی را خم و موجب ضرر و زیان اساسی به قطب آجیل کشور شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استانها: در حال حاضر ۷۰ درصد زمین های کشاورزی شهرستان های خوی و چایپاره  زیرکشت تخمه های آفتابگردان و کدو قرار دارند و هم اکنون بیش از سه هزار کشاورزان این منطقه از طریق کشت، تولید و فروش تخمه های آفتابگردان و کدو امرار معاش می کنند.

وجود بزرگترین میدان خشکبار به خصوص تخمه های آجیلی و تنها بازار بورس محصولات دانه های آفتابگردان و کدو آجیلی کشور در خوی گویای نقش مهم و ارزنده و سهم بالای این شهرستان است که بی توجهی به آن اقتصاد منطقه را تحت شعاع قرار می دهد.

در سالهای اخیر به خصوص سه سال گذشته به دلیل واردات بی رویه تخمه از کشورهایی چون چین و کانادا، کشاورزان خوی در مرز ورشکستگی قرار گرفته اند در برخی از برهه های زمانی تعطیلی میدان خشکبار و تجمع کشاورزان نیز دردی را دوا نکرده و همچنان واردات بی رویه ادامه دارد.

خوی ۴۰ درصد تخمه های آجیلی کشور را تولید می کند

مدیرجهاد کشاورزی خوی با بیان اینکه خوی قطب تولید تخمه های آفتابگردان و کدوی آجیلی است افزود: شهرستان خوی باتولید ۴۰ درصد تخمه‌های آجیلی آفتابگردان و کدو قطب اول تولید این محصولات در کشور و استان به شمار می رود.

مهران زینالزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سالانه ۲۵ هزار تن از اراضی این منطقه تخمه آفتاب‌گردان تولید می‌شود، افزود: امسال درسطح ۲۳ هزار هکتار از مزارع خوی دو محصول آفتابگردان و کدو آجیلی کشت شده است که از این مقدار بیش از ۱۳ هزار هکتار تخمه آفتابگردان آجیلی و۱۰ هزار هکتار کدوی آجیلی است.

شهرستان خوی باتولید ۴۰ درصد تخمه‌های آجیلی آفتابگردان و کدو قطب اول تولید این محصولات در کشور به شمار می رودوی ادامه داد: این میزان سطح زیر کشت به علت پایین بودن قیمت این محصولات در سال گذشته به واسطه واردات بی رویه خارج از کشور بیش از ۲۵ درصد کاهش داشته است.

زینالزاده با بیان اینکه نمونه‌های تخم آفتاب‌گردان که در این منطقه تولید می‌شود روغنی و آجیلی است که تخم آفتاب‌گردان آجیلی شامل پسته‌ای، قلمی، بادامی، دور سفید و ارقام آفتاب‌گردان روغنی شامل لاکومکا، هایسون و ارقام هیبرید است، افزود: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۳۰ هزار تن محصول از مزارع تخمه‌های آجیلی آفتابگردان و کدو برداشت شود.

وی شمشیری، پسته‌ای، دور سفید و بادامی را از جمله ارقام کشت شده آفتابگردان و کدو امسال در خوی اعلام و اضافه کرد: در شهرستان خوی بیش از ۱۵ هزار خانوار با کشت این محصولات امرار معاش می‌کنند.

تنها بازار بورس دانه های آفتابگردان و کدو آجیلی کشور در خوی دایر است

مدیرجهاد کشاورزی خوی با بیان اینکه در حال حاضر تنها بازار بورس محصولات دانه های آفتابگردان و کدو آجیلی در کشور دراین شهرستان فعال است عنوان کرد: این بازار بورس با ۳۰۰ غرفه و ۱۰۰ واحد فرآوری وبوجاری با اشتغالزایی برای سه هزار نفر به صورت مستقیم در شهرستان خوی فعال است.

زینالزاده در خصوص واردات تخمه های آجیلی چینی و ضرر و زیان کشاورزان خوی افزود: در سالهای اخیر واردات تخمه های آفتابگردان چینی فروش محصولات شهرستان خوی را با مشکل مواجه کرده است، بازنگری در تعرفه واردات این محصولات و تفکیک آنها از دانه‌های روغنی آفتابگردان و کدو ضروری به نظر می‌رسد.

مدیرجهادکشاورزی خوی با بیان اینکه معیشت بخش زیادی از مردم شهرستان خوی به تولید و فروش تخمه های آجیلی وابسته است عنوان کرد: واردات بی رویه تخمه های آجیلی که کیفیت پایین تری نسبت به تخمه های آجیلی شهرستان خوی دارند بزودی موجب کاهش اراضی زیرکشت آن در خوی و زمینه مهاجرت روستائیان را فراهم می کنند.

واردات بی رویه تخمه های آجیلی کمر کشاورزان خویی را شکست

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص آخرین وضعیت بازار تخمه های آجیلی در خوی با بیان اینکه در این شهرستان بیش از ۱۵ هزار خانوار با کاشت محصولات تخمه آفتابگردان و کدوی آجیلی امرار معاش می کنند افزود: متاسفانه درچند سال اخیر واردات تخمه های چینی و کانادایی کمر تاجران و کشاورزان خوی را شکسته است.

تقی کبیری در گفتگو با خبرنگار مهر از تفکیک تعرفه واردات تخمه های آجیلی کدو و افتابگردان با روغنی خبر داد و اضافه کرد: هیئت وزیران با تفکیک گونه های آجیلی و روغنی در محصول کدو میزان تعرفه وارداتی را ۴۰ درصد افزایش دادند.

با افزایش تعرفه ها  از واردات این محصول به کشور جلوگیری و امکان صادرات محصول کدوی آجیلی به خارج از کشور فراهم می شودوی ادامه داد: با افزایش این تعرفه ها بشدت از واردات این محصول به کشور جلوگیری و امکان صادرات محصول کدوی آجیلی به خارج از کشور فراهم می شود و بزودی تعرفه جدید وارداتی آن که قطعا افزایش چند برابری خواهد داشت ابلاغ خواهد شد.

کبیری با بیان اینکه میدان تخمه خوی جزو اولین میدان های تخمه ایران است، گفت: هم اکنون کشاورزان خوی به دلیل واردات تخمه های آفتابگردان و تخمه های آجیلی در مرز ورشکستگی قرار دارند و باید چاره اندیشی اساسی شود.

نماینده مردم خوی و چایپاره با بیان اینکه معیشت ۱۵هزار نفر از مردم خوی از طریق بازار تخمه های آفتابگردان و کدوی آجیلی و خشکبار تامین می شود، افزود: بسیاری از کشاورزان در این منطقه منبع درآمدشان از تولید تخمه است بی توجهی به بازار می تواند ضررهای جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

با توجه به اینکه اقتصاد آذربایجان غربی برپایه کشاورزی است و معیشت بخش زیادی از مردم استان از این راه تامین می شود، واردات بی رویه تخمه های آفتابگردان و کدوی آجیلی اقتصاد این منطقه را تحت شعاع قرار داده است.

کد خبر 4110957

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =