«اعتکاف» پویش همگانی برای خوب ماندن است/رشد ۳۶ درصدی تعدادمعتکفین

خرم‌آباد- مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی گفت: «اعتکاف» پویشی همگانی برای خوب ماندن است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا معممی مقدم صبح سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان با اشاره به اینکه مکتب تشیع مکتب فرصت سازی است، برگزاری این حجم از مراسم های مذهبی فلسفه وجودی خاص خود را دارد که باید درک و عمل شود، اظهار داشت: در اعتکاف با سه مولفه خدا، مسجد و انسان مواجه هستیم، اعتکاف یک سنت حسنه تعبیر و تلقی شده است.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هم اعتکاف را از جنبش های انقلاب دانسته اند، تصریح کرد: سه اقدام برنامه ریزی، آسیب شناسی و برگزاری اعتکاف بر اساس محکمات دینی را در دستور کار داریم تا این مراسم معنوی به صورت ویژه برگزار شود.

مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه بهره گیری حداکثری از اعتکاف باید مد نظر باشد، افزود: ایجاد پیوند عاطفی و معنوی توسط شبکه تبلیغ در بین معتکفین موضوعی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

معممی مقدمی با اشاره به اینکه اعتکاف فرصتی برای بازگشت معصومیت از دست رفته است، تمرین مراقبت، خلوت، تفکر، محاسبه نفس، دعا و استغفار در اعتکاف گنجانده شده است، یادآور شد: اعتکاف باعث انقلابی ماندن جامعه می شود؛ اعتکاف در تراز اسلامی باعث اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه می شود.

وی با بیان اینکه درست است که اعتماف یک عمل فردی است اما کارکرد اجتماعی دارد، انسان تاریک را روشن می کند و یک پویش همگانی برای خوب ماندن است، تصریح کرد: منشا همه آسیب های اجتماعی ضعف توحیدی و عقیدتی جامعه است.

مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه وجود مبلغ معتکف در جمع معتکفین مهم است، اینکه مبلغ برود یک ساعت سخنرانی در جمع معتکفین بگوید و بیاید کافی نیست، باید برود و بماند و ارتباط عاطفی برقرار کند، شبهات را از بین ببرد، پیوند عاطفی و معنوی برقرار کند، افزود: پایان اعتکاف آغاز راه است، باید دامنه اعتکاف وسیع تعریف شود و فعالیت ها و پویش های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

معممی مقدم با اشاره به اینکه نذر فرهنگی یکی از مباحثی است که می تواند در جریان اعتکاف نهادینه شود، ادامه داد: معتکفین می توانند جمعی را تشکیل دهند و با نذری که می کنند، هزینه های آزادی زندانیان را فراهم کنند؛ انسان مناسکی صرف انسان کاملی نیست، اگر می خواهیم به مراتب بالاتر دین برویم باید اخلاقی شویم.

وی با بیان اینکه با اقداماتی از این قبیل می توانیم کارکرد اجتماعی اعتکاف را تقویت کنیم، تصریح کرد: اگر اعتکاف باعث راه اندازی تشکل های ویژه شود موفق بوده ایم؛ شکل گیری نهضتی برای اجرای سبک زندگی اسلامی، پیگیری هدفمند اقتصاد مقاومتی و ... مباحثی هستند که در قالب کارکردهای اجتماعی اعتکاف می تواند پیگیری شود.

مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه از سال ۷۴ که سازمان تبلیغات اسلامی به بحث اعتکاف ورود کرده است، شاهد رشد ۳۶ درصدی معتکفین بوده ایم، اظهار داشت: ۳۰۰ جلسه هماهنگی برای برگزاری مراسم اعتکاف امسال تشکیل شده است.

معممی مقدم با بیان اینکه امسال ۱۳ هزار و ۹۶۲ مبلغ به مراسم های مختلف اعتکاف در سراسر کشور اعزام می شود، تصریح کرد: ۳ برنامه محوری در اعتکاف داریم، در روز ولادت حضرت علی(ع) بحث جشن به صورت باشکوه و سراسری در محلاتی که اعتکاف برگزار می شود را در دستور کار داریم، اجرای اعمال ام داوود و پاسداشت مدافعان حرم و نکوداشت و تجلیل از خانواده شهدا با محوریت جریان سازی شهید حججی در روز سوم اعتکاف در دستور کار است.

کد خبر 4250602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =