افزایش غلظت آلاینده‌های تهران نسبت به سال گذشته

مقایسه میانگین غلظت ۳آلاینده تهران طی ۱۴روز نخست سال جاری و سال گذشته نشان می‌دهد آلاینده ذرات معلق طی سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته افزایش چمشگیری داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سولماز احدی کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: میانگین غلظت روزانه آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون(PM۲.۵)  در ایستگاه­های شرکت کنترل کیفیت هوا به طور متوسط در ۱۴روز نخست سال دو برابر سال گذشته بوده و در روز ۴ فروردین ماه به بیشترین میزان خود (معادل ۴ برابر) سال گذشته رسیده است. بررسی وضعیت آلاینده ذرات معلق کمتر از۲.۵میکرون در مقایسه با حد استاندارد روزانه نیز بیانگر آن است که در برخی از روزهای این دوره، غلظت این آلاینده فراتر از حد مجاز سلامت قرار داشته است.

آنگونه که احدی گفته، میانگین غلظت روزانه آلاینده PM۱۰ در ایستگاه­های متعلق به شرکت کنترل کیفیت هوا نیز نتایج مشابهی را نشان می دهد؛ به‌گونه­ای که در تمامی روزهای این بازه زمانی غلظت روزانه این آلاینده فراتر از مدت مشابه سال گذشته قرار داشته و در روز ۵ فروردین ماه، به دلیل افزایش سرعت باد و وقوع پدیده گرد وغبار، شاهد افزایش ریزگردها و به دنبال آن افزایش غلظت این آلاینده به میزان بیش از ۶برابر غلظت آن در سال گذشته بوده­ ایم.

کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه در خصوص بررسی غلظت آلاینده منواکسید کربن در شهر تهران طی ۱۴ روز نخست سال جاری و سال گذشته گفت: این آلاینده کاملاً با حجم ترافیک در ارتباط مستقیم است. تغییر در الگوی ترافیکی شهر تهران در بررسی روند تغییرات غلظت آلاینده منواکسید کربن کاملاً نمایان است، به‌گونه‌ای که به دلیل عدم فعال بودن ادارات و مدارس به ویژه در هفته نخست، شاهد کاهش غلظت در ساعات ابتدایی روز بوده و افزایش حجم ترددهای شهری در ساعات پایانی روز، عامل افزایش غلظت این آلاینده شده است.

مقایسه روند تغییرات میانگین غلظت ساعتی آلاینده منواکسید کربن در ایستگاه­های سنجش آلودگی هوا متعلق به شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می دهد، هرچند غلظت این آلاینده در برخی از ساعات پیک ترافیکی شبانه در سال جاری فراتر از سال گذشته بوده است، بااین‌حال غلظت این آلاینده در بسیاری از ساعات شبانه روز کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است که نشانگر کاهش نسبی سهم وسایل نقلیه در آلودگی هوای سال جاری نسبت به سال گذشته است.

احدی خاطرنشان کرد: کاهش نسبی آلاینده منواکسیدکربن و افزایش فزاینده آلاینده ذرات معلق در چهارده روز نخست سال جاری نسبت به سال گدشته نشانگر آن است که افزایش آلایندگی امسال، به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار و هجوم ریزگردها به شهر تهران بوده است و این مسئله تأثیر وقوع گردوغبار و ریزگردها در افزایش بی‌سابقه آمار تعداد روزهای آلودگی شهر تهران را، در بازه ۱۰ سال گذشته تائید می‌کند به طوریکه ۵ روز از بازه مورد مطالعه در شرایط فراتر از حد مجاز قرار داشته که طی ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

کد خبر 4264949

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =