کرمان اولین مقصد و دروازه ورود مهاجران غیر قانونی به داخل کشور

رفسنجان - مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: استان کرمان اولین مقصد و دروازه ورود مهاجران غیر قانونی به داخل کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد محمدی‌فر سه شنبه شب در نشست مشترک مدیران استان با هیئت دیپلماتیک کشورهای حامی پناهندگان در خانه حاج‌آقاعلی رفسنجان اظهار داشت: استان کرمان به عنوان یک قطب فرهنگی و یک قطب اقتصادی یکی از مهمترین پذیرندگان جمعیت پناهندگان در کشور است و استان کرمان در برخی شاخص‌ها بعد از استان تهران بزرگترین جمعیت پناهندگان را در خود جای داده است.

وی افزود: حضور بزرگترین جمعیت اتباع قانونی و مهاجران غیرمجاز در استان کرمان موجب بروز چالش‌ها و مشکلات عدیده‌ای برای مسئولان استانی شده است اما همت بلند و روی گشاده و مهمان‌نوازی که خصیصه مردمان این خطه است در حقیقت باعث شده به عنوان یکی از بخش‌هایی که بیشترین خدمات را به این جمعیت پناهنده داده در همین استان کرمان باشد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور عنوان کرد: این در حالی است که ما خبرهای خوشی از موضوع مهاجرین و آوارگان و پناهندگان در جهان نمی‌شنویم، جدا کردن خانواده‌ها، غرق‌شدن در دریا و نگه‌داشتن در پشت دروازه کشورها اخباری است که ما هر روز با آن مواجه هستیم.

محمدی فر تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی همواره درصدد آن هستیم که مهاجرت قانونی به سمت کشورمان را تسهیل و تشویق در جهت قانون‌مداری مهاجرت به جای مبارزه داریم.

وی اظهار کرد: در اوایل سال ۲۰۱۸ حدود ۵۵۰ هزار تا ۶۰۰ هزار ظرفیت صدور ویزا برای افغانستان برای اینکه مردم این کشور بتوانند قانونی وارد جمهوری اسلامی ایران شوند، ایجاد کردیم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان اینکه متأسفانه همچنان با مهاجرت‌های غیر قانونی به عنوان یکی از معضلات اساسی مواجه هستیم، ادامه داد: می توان گفت استان کرمان اولین مقصد و دروازه ورود مهاجران غیر قانونی به داخل کشور است.

محمدی‌فر خبر داد: در سه سال گذشته حدود ۱۰۳ هزار نفر از فرزندان مهاجران غیرقانونی در راستای اجرای فرمان مقام معظم رهبری در مدارس کشور ثبت‌نام شدند و امسال از هفته اخیر ثبت‌نام مجدد دانش‌آموزان را آغاز کردیم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور یادآور شد: برآورد می‌شود امسال حدود ۵۰۰ هزار نفر دانش‌آموز در مدارس کشور از خانواده مهاجران و پناهندگان مشغول به تحصیل شوند و این در حالی است که ظرفیت‌های آموزشی ظرفیت‌های محدود و مشخصی است.

محمدی‌فر ادامه داد: امسال حدود ۹۲ هزار نفر را با کمک کمیساریای پناهندگان سازمان ملل تحت پوشش رایگان بیمه سلامت درآوردیم و با توجه به محدودیت اعتبارات نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش حدود ۲۵ درصدی را در این حوزه داشتیم.

وی اذعان کرد: متأسفانه تعدادی که نتوانستند از خدمات بیمه رایگان بهره‌مند شوند به عنوان یک چالش با آن مواجه هستیم اما بهره‌مندی از بیمه سلامت همانند ایرانیان با فرانشیزهای دولتی برای همه پناهندگان همچنان امکان‌پذیر است.

به گفته وی امسال با مذاکراتی که به عمل آمد پذیرفته شده علاوه بر پناهندگان، مهاجران هم از خدمات بیمه با فرانشیز دولتی برخوردار شوند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور تأکید کرد: توجه به موضوع معیشت و حمایت از معیشت پناهندگان به عنوان یکی از اولویت‌ها و دغدغه‌های اصلی است که ما نیاز داریم در این حوزه بیشتر فعالیت و کار کنیم و بتوانیم به تناسب حوزه بهداشت و درمان و آموزش حوزه معیشت را هم در شرایط بهتری قرار دهیم.

محمدی فر افزود: متأسفانه شرایط امنیتی در افغانستان به گونه‌ای است که افق پیش رو در رابطه با ادامه مهاجرت‌ها و حتی افزایش مهاجرت‌ها احساس می‌کنیم و آمارها و شاخص‌ها هم نشان‌دهنده افزایش مهاجرات‌ها به سمت ایران است.

وی بیان کرد: هر چند ما امروز نشانه‌های روشن و امیدوارکننده‌ای از جامعه جهانی به ویژه اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی در رابطه با اقدامات حمایتی از موضوع مهاجران و پناهندگان می‌بینیم اما باز نسبت به نیازها ضرورت دارد که توجه و اهتمام بیشتری را جامعه جهانی به این موضوع مبذول کند.

کد خبر 4331905

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha