مراسم بزرگداشت هفتادمین سال تاسیس دانشگاه تبریز برگزار می شود

تبریز- رئیس دانشگاه تبریز از برگزاری هفتادمین سال تاسیس این دانشگاه و همچنین هشتمین سده آموزش عالی در تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورمحمدی قبل از ظهر یکشنبه در نشست خبری با موضوع تشریح برنامه های بزرگداشت هشتمین سده آموزش عالی در تبریز و هفتادمین سال تاسیس دانشگاه تبریز اظهار داشت: تبریز با داشتن سابقه مبارزاتی خود در جایگاه ویژه انقلاب بوده و تعابیر رهبر انقلاب در خصوص این استان نشانگر نقش ویژه استان و تبریز در کشور است اما دانشگاه تبریز که برند منطقه است، آیا به خوبی معرفی شده است، باید بر روی این نکته بیشتر متمرکز شد.

وی ادامه داد: ربع رشیدی تبریز زمان های نه چندان دور به عنوان یک دانشگاه بین المللی مطرح بوده است، ملتی که قدردان تاریخ خود باشد، می تواند پیشرفت کند پس باید دوباره تبریز را به عنوان یکی از مراکز مهم دانشگاهی بشناسانیم.

ضرورت معرفی دانشگاه تبریز در سطح بین المللی

پورمحمدی با اشاره ای به یکی از اهداف برگزاری یادبود هفتادمین سال تاسیس این دانشگاه گفت: یکی از مهم ترین اهداف این یادبود، معرفی آن در سطح بین المللی است چرا که اگر به عملکرد دانشگاه تبریز نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که نتوانسته ایم ظرفیت های بالای این دانشگاه را حتی به مردم خودمان معرفی کنیم.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: این دانشگاه دارای رصدخانه بسیار مجهزی است، از سوی دیگر امکانات علمی و کارگاهی این دانشگاه نسبت به بسیاری از دانشگاه های دیگر بسیار بالاتر است، به طوری که از میان ۳۰۰ آزمایشگاه این دانشگاه کمتر کارگاه و آزمایشگاهی در سطح دانشگاه های کشور دیده می شود اما متاسفانه کسی شناختی نسبت به این ظرفیت ها ندارد.

وی با اشاره ای به حامیان این بزرگداشت گفت: برنامه های این بزرگداشت را جامعه حامیان دانشگاه برگزار می کنند که از کمک های مالی و فکری این افراد در این زمینه استفاده خواهیم کرد که از این چهره ها در طول مراسم نیز تجلیل می شود تا نسبت به پاسداشت این چهره های علمی کاری هرچند کوچک انجام داده باشیم.

چاپ کتاب هایی با موضوع چهرهای ماندگار دانشگاه

پورمحمدی ادامه داد: از مهم ترین برنامه ها، یکسری کارهای پژوهشی است که چاپ برخی عناوین کتاب ها را می توان از کارهای انجام شده در این زمینه دانست، معرفی مشاهیر و چهره های ماندگار، اساتید و فارغ التحصیلان ویژه این دانشگاه از عناوین و موضوعات این کتاب ها خواهد بود.

وی افزود: همچنین برگزاری یادبودها و اجرای سرود ویژه این دانشگاه که با استفاده از شعرهای استاد شهریار ضبط می شود، به زبان ترکی در این مراسم به صورت زنده اجرایی می شود.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به دیگر برنامه های این بزرگداشت گفت: ضرب سکه یادبود، تمبر یادبود، آماده سازی کلیپ ویژه سوابق دانشگاه، یک دقیقه با تبریز و یک دقیقه با دانشگاه که برای معرفی تبریز و دانشگاه صورت می گیرد، از دیگر برنامه های دانشگاه برای این یادبود خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین این دانشگاه موزه ای  در زمینه تاریخ دانشگاه ندارد که در این مراسم شاهد برپایی موزه دانشگاه البته فعلا به شکل نمادین در ورودی تالار وحدت خواهیم بود که شامل تاریخ مصور دانشگاه تبریز می شود.

پورمحمدی در خصوص افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه نیز گفت: به مناسبت برگزاری این بزرگداشت، برخی پروژه های عمرانی را سرعت داده ایم تا در هفتادمین سال مورد بهره برداری قرار دهیم.

بهره برداری از هفت پروژه عمرانی همزمان با برگزاری بزرگداشت

وی ادامه داد: پروژه دانشگاه فنی و مهندسی دانشگاه مرند و اهر و همچنین خوابگاه های دانشگاه، مرکز رشد دانشگاه، توسعه برخی دانشکده ها از جمله این پروژه ها خواهد بود که در مجموع هفت پروژه بزرگ  با هزینه بیش از ۵۰ میلیارد تومان بهره برداری خواهد شد.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره ای به تجلیل از مفاخر دانشگاه در این مراسم نیز گفت: تجلیل از چهره های ماندگار، یک درصد دانشمندان جهان، دانشجویان و کارمندان نمونه از جمله این تجلیل ها خواهد بود که در مجموع از ۷۰ نفر تجلیل خواهیم کرد.

برگزاری همایش بزرگداشت در روز هفتم شهریور

پورمحمدی ادامه داد: همایش بزرگداشت، هفتم شهریور با حضور مقامات ملی و استانی در تالار وحدت برگزار می شود که وزیر علوم مهم ترین مهمان این مراسم خواهد بود، حضور اتحادیه های مهم بین المللی و منطقه ای نیز ازجمله مهمان ها خواهند بود.

وی همچنین از نقش ویژه تشکلات دانشجویی در جریان برگزاری این مراسم گفت: بیشترین تعداد کانون ها و تشکلات دانشجویی شامل بیش از ۸۰ مجموعه در این دانشگاه فعالیت می کنند که به طور قطع نقش ویژه ای در این همایش خواهند داشت.

رئیس دانشگاه تبریز ادامه داد: ۵۷ تفاهمنامه با دانشگاه های معتبر در چهار موضوع در زمینه مبادله دانشجو، برگزاری کنفرانس ها و همایش ها، انجام طرح های تحقیقاتی مشترک و پذیرش دانشجوی مشترک صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در این همایش ۱۰ نفر مهمان خارجی داریم که به شکل نمادین از هر اتحادیه علمی مطرح یک نفر در این مراسم حضور خواهند یافت.

کد خبر 4372277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =