دیدار هیاتی از مجلس ایتالیا با رئیس ستاد حقوق بشر

 رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایتالیا به همراه هیات همراه، با دبیرستاد حقوق بشر دیدار وگفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایتالیا به همراه هیات همراه، با دبیرستاد حقوق بشر دیدار وگفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار که به درخواست طرف ایتالیایی انجام شد، محمد جواد لاریجانی ضمن اشاره به همکاری های خوب حقوق بشری و قضایی میان دو کشور و برگزاری چهار دوره موفقیت آمیز مذاکرات دو جانبه ذیل موضوعات قضائی و حقوق بشری منجمله گفتگوهای حقوقی و تبادل نظر و تجربیات میان قضات و کارشناسان دو کشور خصوصاً موضوعاتی چون نحوه صیانت از حقوق متهم، جرائم نوجوانان، مجازات های اعدام و مبارزه با مواد مخدر، بر ضرورت توسعه این همکاری ها در آینده تاکید نمود.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه اظهار داشت: بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته و فراتر از پیشرفت های حاصله در علم و تکنولوژی، موضوع تأمین یک نظام مدنی مردم سالار بر اساس عقلانیت اسلامی است. وی افزود دنیای غرب باید با فاصله گرفتن از خود بزرگ بینی به این تجربه جدید اهمیت داده و درک درستی از آن داشته باشد.
لاریجانی در ادامه تأکید کرد: مسیر گفتگوهای دو جانبه ایران و اروپا در همکاری های قضائی و حقوق بشری در حقیقت ظرفیتی برای حصول همین مقصد است.

لاریجانی همچنین با اشاره به اینکه در هفته های گذشته برخی دول اروپایی، آمریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه حکم محکومیت فردی در دادگاه بدوی تبلیغات وسیع و دروغینی علیه ایران راه انداخته اند، اظهار داشت: متاسفانه رئیس جمهور فرانسه که خود با شرایط وحشتناکی در کشورش روبروست و برخوردهای ناعادلانه اش با شهروندان فرانسوی موجب برانگیخته شدن حساسیت سازمان ملل و سایر دول اروپایی شده در حرکتی متناقض با حقوق و اصول حاکم بر روابط بین الملل، پرچمدار این شو سیاسی و حرکت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران شده است. که اهدا عناوین خیالی به متهم دادگاه های ایران در قالب جایزه از آن جمله است.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه افزود: البته ما در جمهوری اسلامی از اینکه شهروندی از ما به علت تخلف مجازات شود به هیچ وجه خوشحال نیستیم، اما رفتار غرب، به ویژه فرانسه بسیار توهین آمیز و هیچ ربطی به حقوق بشر ندارد و یک حرکت سیاسی مفتضح می باشد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه قضات عالیقدر ما در صدور احکام خود حساسیت دارند و به هیچ وجه تحت تاثیر این تبلیغات قرار نمی گیرند، افزود: ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از حقوق تمام شهروندان خود چه مورد اتهام باشند و چه نباشند، در چارچوب قوانین خود دفاع می کند.

در این دیدار همچنین طرف ایتالیایی ضمن تقدیر از تجربه ایران در ایجاد یک نظام مردم سالار گفت: اگرچه ما دموکراسی مبنی برسکولاریزم و لیبرالیزم داریم ولی در عین حال این توسعه تاریخی نظامی مدنی شما را ارج می نهیم.

طرف ایتالیایی در پایان از برگزاری دور پنجم گفتگوهای دوجانبه استقبال و آمادگی خود را برای میزبانی اعلام کرد.

کد خبر 4591722

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =