گام سوم درحال طراحی است/در مورد«آدریان دریا»به آمریکا هشدار دادیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران از طریق مجاری رسمی در خصوص «آدریان دریا» هشدارهای لازم را به آمریکا دادیم تا اقدام اشتباه انجام ندهند چراکه با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، با تبریک عید سعید غدیر و سالروز ورود آزادگان به کشورمان گفت: امروز مصادف با کوتاه ۲۸ مرداد است که از آن زمان تا به امروز دشمنی‌ها و دسیسه‌های آمریکایی ها علیه ملت ایران همواره وجود داشته و دارد و اما با این وجود مقاومت ملت ما وجود دارد و آنها همچنان ملت ایران را نشناخته‌اند.

وی با تشکر از همه مردم و مسئولان در جهت حمایت از وزیر امور خارجه و محکوم کردن تحریم وی از سوی آمریکا، گفت: این تحریم یک تحریم بی‌مبنا است و نشان داد که آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد بدعت در جهان هستند. این اقدام ایران و حمایت ها از وزیر امور خارجه نشان داد ایران یک کل واحد است و فرقی میان اجزایش نیست.   

موسوی با اشاره به سفرهای وزیر امور خارجه به قطر ، کویت و با بیان اینکه ظریف سفری را به قطر و دیگر کشورها در جهت دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران داشت، گفت: آقای ظریف امروز در فنلاند هستند و به کشورهای اسکاندیناوی نیز سفر خواهند داشت. هفته آینده نیز سفرهای آسیایی را خواهند داشت. علاوه بر این سفرهایی هم به کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز و همچنین آفریقا خواهند داشت. در سطح ریاست جمهوری نیز برنامه‌هایی در ارتباط با کشورهای همسایه خواهیم داشت.

وی با اشاره به تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران برای گفتگو در سطح منطقه و جهان گفت: باب گفتگو از سوی ایران همواره باز است و ایران همواره به دنبال گسترش همکاری هایی دوجانبه و منطقه ای برای کاهش تنش های موجود است؛ ما به دنبال صلح و آرامش هستیم. 

احتمال سفر رئیس جمهور به فرانسه وجود دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اقدامات رئیس جمهور فرانسه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از راه حل های دوستانه استقبال می کند و در همین جهت تماس های از سوی آقای مکرون با آقای روحانی گرفته شد و هیئت هایی به دو کشور سفر کردند. احتمال سفر آقای روحانی به فرانسه نیز وجود دارد که اگر قطعی شد اعلام می کنیم. آقای ظریف نیز سفرهایی به چین، ژاپن و دیگر کشورها شرق اسیا خواهند داشت و در این سفر ها در خصوص مسائل دو جانبه و مسائل روز مذاکره خواهند کرد.

وی با رد وکارگزاری بند چابهار به روسیه و شایعات در این خصوص گفت: مطالب مطرح شده در این خصوص اخباری جعلی و ضدونقیض هستند که نباید به آنها توجه کرد، جمهوری اسلامی به تمامیت ارضی خود احترام می گذارد،  البته ممکن است رزمایش های دریایی مشترک در یک منطقه برگزار شود اما این به معنای واگذاری بخشی از کشور نیست.

در مورد کشتی «آدریان دریا» به مقامات آمریکا هشدار دادیم

موسوی اقدام انگلیس در توقیف نفت کش حامل نفت ایران را یک دزدی دریایی دانست و گفت: درخواست آمریکایی ها برای توقیف مجدد نفت کش حامل نفت ایران از سوی حکومت جبل‌الطارق رد شد. انجام این اقدام یا حتی بیان آن یک نوع تهدید کشتیرانی آزاد در سطح جهان است البته ایران از طریق مجاری رسمی و به ویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده ایم تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چراکه با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند. البته حقانیت ایران در ماجرای توقیف نفت کش ایرانی مشخص شد و این حقانیت در برزیل هم مشاهده کردیم که دستگاه قضایی ان کشور حکم بر در اختیار قرار دادن سوخت به نفت کش های ایرانی داد، امیدواریم کشور های مختلف نیز به تحریم های یک جانبه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران بها ندهند.

مذاکرات ایران در خصوص تعهدات اروپا به نتیجه نرسیده است

وی در خصوص روند مذاکرات با طرف اروپایی پیرامون برجام با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت ایران در گام دوم، گفت: مذاکرات و رایزنی های در خصوص تعهدات اروپا در برجام تا این لحظه به نتیجه نرسیده است.

گام سوم کاهش تعهدات ایران در حال طراحی است

موسوی ادامه داد: البته زمان کمی تاپایان فرصت ایران به اروپا در گام دوم وجود دارد و ما منتظریم تا ببینیم رایزنی ها به کجا می رسد، همانگونه که گفتم تماس های از سوی آقای مکرون با آقای روحانی صورت گرفته است اما هنوز به نتیجه نرسیده است،  گام سوم هم متناسب با اقدامات طرف مقابل در حال طراحی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه از برقراری صلح وثبات در منطقه حمایت می کند و معتقد است که تمامی این گفتگوها باید در چارچوب و با حضور  دولت مرکزی و قانونی افغانستان باشد. تجربه نشان داده دولت های ثالث که فرامنطقه ای هستند به دنبال آرامش در منطقه نیستند، امیدواریم حاکمیت ملی در افغانستان را خدشه دار نکنند. ایران  اقدامات یکجانبه را رد می کند و بر موضع قبلی خود پافشاری می کند.

برای آزادی کشتی متخلف انگلیسی باید صبر کنیم تا حکم دادگاه صادر شود

وی در خصوص سرنوشت کشتی انگلیسی که  به دلیل تخلف توسط کشورمان توقیف شده است با توجه به آزادی نفت کش حامل نفت ایران گفت: ارتباط خاصی میان این دو کشتی وجود ندارد، خوشحالیم که موضع ما در قبال کشتی گریس۱ که به طور غیرقانونی توقیف شده بود، اثبات شد. برای آزادی کشتی متخلف انگلیسی باید صبر کنیم تا حکم دادگاه صادر شود. امیدواریم هر چه سریع تر بررسی های تخلفات کشتی انجام و حکم صادر شود.

وی درباره وضعیت بحرین گفت: ایران از همه ابزارهای دیپلماتیک و در چارچوب وظایف خود، از همه کشورهای آزادیخواه و مظلوم  جهان دفاع می‌کند. موضوع بحرین بدون دخالت در امور داخلی از دغدغه‌های دولت و ملت ایران است. امیدواریم این اقداماتی که هم ما شروع کرده ایم و همه کشورهای دیگر حساسیت دارند، با استقبال بحرین روبه‌رو شود تا حقوق مردم بحرین رعایت شود. 

ایران بنایی برای گفتگو با آمریکایی ها درباره افغانستان ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره خبر  پیرامون رد و بدل شدن پیام میان ایران و آمریکا در موضوع افغانستان گفت: من هم این خبر را دیدم ولی اینکه پیامی رد و بدل شده باشد، بی‌اطلاعم و به نظرم بعید است چنین اتفاقی رخ داده باشد. در موضوع افغانستان، ‌دولت این کشور محور کار است و ایران بنایی برای گفت‌وگو با آمریکایی‌ها در این رابطه ندارد.

موسوی درباره برگزاری نشست سه جانبه ایران، هیئت انصارالله و چهار کشور اروپایی در تهران گفت: ایران از یکی دو سال قبل در راستای راه حل سیاسی حل بحران در یمن، اقدامات دیپلماتیکی را شروع کرد و طرح‌هایی را داد که یکی از این طرح‌ها  گفت‌وگوهای انصارالله و چهار کشور اروپایی مورد موافقت قرار گرفت و پنج دور این گفت‌وگوها انجام شد. 

وی در ادامه  با بیان اینکه از فرصت حضور هیئت انصارالله در تهران، بهره‌برداری و مذاکرات دوجانبه‌ای خوبی انجام شد، گفت: گفت‌وگوهای خوب، صریح، ثمربخش و مفیدی در تهران انجام شد. توافقات خوبی صورت گرفت. اعلام آمادگی‌های خوبی مطرح شد تا به راهکارهایی برای حل بحران دست یابیم. 

وی ادامه داد: امیدواریم طرف متجاور نیز به راهکار سیاسی باور داشته باشد و بدانند بحران یمن بعد از پنج سال راهکار نظامی ندارد و چیزی جز تخریب زیرساخت و قتل زنان و کودکان و ناامنی عاید دیگری نداشته است و باور داشته باشند که ۵۰ سال هم بجنگند به پیروزی نخواهند رسید. 


وی در خصوص سفر های ظریف اظهار داشت: آقای ظریف قبلا به قطر، عمان و حتی عراق سفر کرده بودند. در این سفرها، طرح مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای و هم طرح امضای پیمان عدم تعرض مطرح شده بود. این پیشنهاد می‌تواند هم به صورت جداگانه با این کشورها اجرا شود و هم می‌تواند به صورت کلی و دسته‌جمعی باشد. ایران اعلام کرده برای رفع یک تهدید واهی و اینکه باعث شود جلوی یک تهدید نامشروع را بگیرد، این اطمینان را بدهد که ایران هیچ گاه خواستار ناامنی در این کشورها نیست. 

موسوی ادامه داد: این پیشنهادات در سطوح مختلف در برخی از کشورها مطرح شده است. واکنش‌هایی داشته ولی اینکه با کشور خاصی کار شروع کنیم، چنین کاری فعلا شروع نشده است. 

وی درباره معرفی سفیر یمن در تهران و احتمال معرفی سفیر جدید ایران در یمن نیز گفت: سفیرشان معرفی شده است. ایران قبلا در یمن سفیر داشته و روابط‌مان نیز در حد سفیر است ولی به دلیل مشکلات به وجود آمده و تعرضات به سفارتخانه ایران، مراودات با مشکلاتی روبه‌رو شده بود که در حال رفع آنها هستیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح دیروز مجلس علیه آمریکا برای گرفت غرامت از  آنها به دلیل جنایت و اقدامات علیه ایران نیز گفت: از این طرح خبر ندارم ولی مطالبات ما از آمریکایی‌ها بسیار زیاد است. از ۲۸ مرداد تاکنون اقدامات خصمانه از سوی آمریکا کم ندیده‌ایم و خسارات زیادی به ما وارد شده است. امیدواریم از طریق پیگیری‌های حقوقی بتوانیم به حقوق‌مان دست یابیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیشنهاد مکرون از روحانی برای حضور در اجلاس G۷ گفت: در رایزنی‌ها و گفت‌وگوها، طیف مختلفی از مسائل مطرح می‌شود. من از این مسئله اطلاعی ندارم ولی بعید است ایران کار نمایشی انجام دهد که نتیجه‌ای نداشته باشد. با این وجود، اگر ایران نیاز به اقدامی که در راستای منافعش باشد، حتما انجام خواهد داد.

کد خبر 4696376

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =