علت کارشناسی های متعدد در پرونده های قضائی

معاون کارشناسان رسمی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، توضیحاتی در رابطه با نظرات مختلف کارشناسان در پرونده ها داد.

پیمان پالیزگیر، در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که چرا مبانی قیمت گذاری از سوی کارشناسان مختلف متفاوت است و هر کارشناس نظر خود را دارد، گفت: ممکن است بخشی از آنچه در رسانه‌ها و یا افکار عمومی در این رابطه مطرح است درست و بخشی از آن نادرست باشد. برای اینکه درک درستی از یک مطلب داشته باشیم باید همه وجوهات آن رادید.

وی با بیان اینکه حوزه کارشناسی حوزه بسیار موسع و بزرگی است، گفت: در اصطلاح عموم می‌گویند افراد برای اینکه به نتایج درست برسند باید فروض درستی هم تعریف کنند، در حوزه کارشناسی فروض مختلفی از ما خواسته می‌شود تا نسبت به آن کارشناسی انجام شود.

این کارشناس افزود: به عنوان مثال یک زمانی به من می‌گویند با فرض مسکونی بودن یک زمین، قیمت گذاری آن انجام شود و یک بار می‌گویند با فرض تجاری بودن و یا اینکه اگر در طرح شهرداری قرار بگیرد، قیمت گذاری کنید که در تمامی این صورت‌های مختلف، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود.

معاون مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه افزود: کاربری‌های متفاوت با فروضی که دستگاه می‌خواهد قیمت‌های متفاوتی را منتج می‌کند و این موضوع به این معنا نیست که اگر کارشناس به یک موضوع ورود کند و چهار قیمت در رابطه با یک زمین اعلام کند، اشتباه کرده است با این حال اگر در رابطه با یک زمین مسکونی دو قیمت بگوید این اشتباه است.

وی تصریح کرد: در دستگاه‌ها به گونه‌ای عمل می‌شود که از افراد با فروض مختلف قیمت می‌خواهند و باید از این دید به این موضوعات ورود کرد.

پالیزگیر تصریح کرد: در ایام نوسانات اقتصادی اخیر گاهاً در همه زمینه‌ها روزانه و ساعتی قیمت‌ها متفاوت می‌شد و در آن مقطع از کارشناس انتظار می‌رود قیمت مربوط به قبل را هم بگوید. وقتی به املاک مراجعه می‌کنیم می‌بینیم افراد قیمت‌های متفاوتی را می‌گویند، به همین دلیل است که در بخشی نباید فقط ذهنیت را به این سمت برد که کارشناس خطا کرده است. شاید محیط و موقعیت زمانی و مکانی هر چیزی مؤثر در قیمت گذاری باشد.

این مقام مسئول در مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، کارشناسی را یک هنر دانست و افزود: کارشناسی هنر کشف قیمت‌ها و موضوعات است و لی در شرایطی که دچار التهابات می‌شویم، عیار سنجی آن سخت است.

وی ادامه داد: برای یک بار هم که شده باید از این منظر به موضوع کارشناسی نگریست البته نافی این نیستیم که همانطور که در همه صنوف افرادی داریم که خواسته یا ناخواسته تخلف می‌کنند ممکن است در بین کارشناسان هم تخلفی باشد اما واقعاً این نافی زحمات کارشناسان نیست.

کد خبر 4712377

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =