اعلام همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات برای ایجاد گفت و گوهای تمدنی

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در همایش بین المللی «گفت و گوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب» از آمادگی این سازمان برای ایجاد گفت وگوهای تمدنی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین مشکی در مراسم اختتامیه همایش بین المللی «گفتگوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب» که به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن شیخ طوسی برگزار شد، با ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه تمدن سازی اظهار داشت: از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به جهت برگزاری چنین سلسله نشست‌هایی تشکر می‌کنم و امیدوارم که با قدرت آن را ادامه دهند، آن هم در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری به گفت و گو نیازمند هستیم.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد گفت و گوهای تمدنی گفت: در گذشته در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت و گوهای بین ادیانی بسیاری انجام شده است، همچنین بحث تقریب مذاهب اسلامی سالیان درازی است که در ایران انجام می‌شود اما جای گفت و گو های اندیشمندان جهان اسلام به شدت خالی بود که در چند سال اخیر به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی این جریان نیز به وجود آمده است.

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگی‌های سازمان در خارج گفت و گوهایی میان اندیشمندان ایجاد شده است اما این گفت وگوها به صورت جریان در نیامده بود، البته برخی محدودیت‌ها برای گفت وگوها وجود دارد به عنوان مثال زمانی که به صورت رسمی به این گفت و گوها می‌پردازیم برخی جریان‌ها موانعی ایجاد می‌کنند اما واسپاری چنین کارهایی به تشکل‌های مردم نهاد بسیار مؤثر بوده است.

وی با بیان این که ایده گفت و گوی فرهنگی در سال ۹۶ در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان دیپلماسی مکمل در کنار دیپلماسی فرهنگی مطرح شد، افزود: در سال ۹۷ تشکیل دبیرخانه گفت وگوهای فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که امروزه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال شکل گیری است و گروه‌های مختلفی ذیل این دبیرخانه تعریف شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین مشکی اظهارکرد: طرف‌های گفت و گوی در نظر گرفته شده در خارج از کشور و در داخل جمهوری اسلامی شامل سازمان‌ها، مراکز علمی کشورهای اسلامی، نهادهای علمی غیر دولتی، نخبگان علمی، نخبگان در حوزه فرهنگ، مراکز و کانون‌های رسانه‌ای، حوزه‌های علمیه و مراکز دینی و هر مجمع یا تشکل رسمی که در کشورها عهده دار جریان سازی فرهنگی است، طرف گفت و گوی دبیرخانه هستند.

وی گفت: در دبیرخانه شورای سیاست گذاری فرهنگی، انجمن‌هایی در حال تشکیل هستند، بنابراین فعالیت‌هایی که در گذشته به صورت متفرقه انجام می شده است، در این دبیرخانه به صورت منظم پیگیری می‌شوند که امیدواریم این کار با قوت بهتری در نمایندگی‌های فرهنگی در خارج کشور پیگیری شود.

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان این که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه فرهنگی در خارج از مرزهای ایران شناخته می‌شود، تصریح کرد: این سازمان آمادگی لازم برای جریان شناسی و گفت و گوی تمدنی را دارد که هم در ایران و هم نمایندگی فرهنگی این سازمان در خارج از کشور تمام توان خود را به کار می‌گیرد تا گفت و گوهای نخبگانی با اولویت جهان عرب و منطقه غرب آسیا شکل گیرد و امیدواریم با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی و جامعه المصطفی و سایر نهادها بتوانیم بهتر از گذشته نشست‌ها را برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمادگی لازم را برای برگزاری و همکاری در این گونه نشست‌ها را اعلام می‌کند و امیدوار هستیم ارتباط میان ایران و کشورهای عرب بیش از گذشته شود.

کد خبر 4806192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =