دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل شود

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران گفت: در حال حاضر دستورالعمل مشوق ساخت داخل تجهیزات تجدیدپذیر به شدت سخت‌گیرانه است که باید این موضوع تسهیل شود.

دکتر سید مسلم موسوی درچه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو در سال گذشته گفت: این ابلاغیه مبنی بر آن است که سرمایه‌گذارانی که از تجهیزات ساخت داخل برای نیروگاه‌های خود استفاده کنند، می‌توانند به عنوان مشوق تا سقف ۳۰ درصد برق تولیدی خود را گران‌تر به وزارت نیرو بفروشند.

وی ادامه داد: از این رو اگر افرادی برای نیروگاههای خود از پنلهای ساخت داخل استفاده کنند، می‌توانند از این مشوق بهره‌مند شوند.

موسوی درچه بیان کرد: دستورالعملی که از سوی وزارت نیرو صادر شده بود برای افرادی بود که از پنل‌های وارداتی استفاده نکنند، در صورتی که زنجیره تولید پنل‌های خورشیدی به صورت کلی وارداتی بوده و تنها انتهای این زنجیره که ساخت پنل است، ایرانی هستند.

مدیر عامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با تاکید بر اینکه تشویق وزارت نیرو برای این افراد تا سقف سی درصد است، بیان کرد: این دستورالعمل ابلاغ شده و تا کنون هم یک سالی از ابلاغ آن گذشته و مجموعه‌هایی هم درخواست دادند که وزارت نیرو با امتیازهایی که در نظر دارد، برقشان را خریداری کند و اکنون این پروسه با همکاری انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر در حال ارزیابی هستند.

به گفته وی، متأسفانه دستورالعمل به سمتی سوق پیدا کرده که سخت گیرانه اعمال می‌شود. به این معنی که متناسب با وضعیت بومی این صنعت در داخل نیست. در واقع باید در ابتدا سهل‌گیرانه عمل شود و به افرادی که تنها پنل خورشیدی در داخل کشور تولید می‌کنند امتیاز بیشتری تعلق گیرد تا تعداد شرکت‌های تولیدکننده پنل به تدریج در کشور افزایش یابد و سپس امتیازدهی به سمت ابتدای زنجیره سوق پیدا کند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر باید این دستورالعمل متناسب با میزان بومی سازی این صنعت در کشور، پویا باشد؛ یعنی در سالهای ابتدایی باید امتیاز شرکت‌های تولید کننده پنل و تولید کننده سل بالا باشد و پس از اینکه انتهای زنجیره به اندازه کافی رشد پیدا کرد و تقاضا برای ابتدای این زنجیره شکل گرفت، می‌توان امتیاز شرکتهای انتهای زنجیره (تولید سل و پنل) را کاهش داد و امتیاز شرکتهای ابتدایی زنجیره (شرکتهای تولیدکننده سیلیسیوم سولارگرید و ویفر و شمش) را افزایش داد.

وی با تاکید بر اعتراض به این سخت گیری ها ادامه داد: این اعتراض را به عنوان انجمن اعلام کردیم که این در حال بحث و بررسی است، زیرا دستورالعمل ابلاغی وزیر نیرو برای بومی سازی و شرکتهای تولیدی داخل سخت گیرانه است. لازم است برای شروع توسعه این فناوری و تکمیل زنجیره تولید پنل‌های خورشیدی تا حدی نگاه سهل گیرانه ای اعمال شود تا کم کم ارتقا پیدا کند.

موسوی درچه ادامه داد: لازم است که قسمتهای انتهایی تولید زنجیره را راحت بگیریم که کسی که انتهای زنجیره را سرمایه گذاری می‌کند امتیاز بالاتری را بگیرد در صورتیکه امتیاز پایینی را دارند.

وی با اشاره به امتیاز سی درصد از سوی وزارت نیرو گفت: این سی درصد زمانی است که سرمایه گذار کل تجهیزاتی که برای تولید برق به کار می‌گیرد داخلی سازی شده باشد و این موضوع با عدم تکمیل زنجیره تولید داخل پنل ها مغایرت دارد از این رو ضروری به نظر می‌رسد که وزارت نیرو برای این موضوع یک مقدار دیدگاه سهل گیرانه تری داشته باشد.

کد خبر 4815668

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =