نظریات و مکاشفات فیزیکدان ایتالیایی درباره کوانتوم و حقیقت چاپ شد

کتاب «روی دیگر حقیقت (سفر به گرانش کوانتومی)» نوشته کارلو رووِلّی با ترجمه کامیاب تقی‌زاده توسط نشر چترنگ منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «روی دیگر حقیقت (سفر به گرانش کوانتومی)» نوشته کارلو رووِلّی به‌تازگی با ترجمه کامیاب تقی‌زاده توسط نشر چترنگ منتشر و راهی بازار نشر شده است.

کارلو رووِلّی نویسنده این‌کتاب، فیزیکدان نظری ایتالیایی است که تا به حال، فعالیت‌های زیادی در زمینه فیزیک فضا_زمان داشته و در کشور خودش و آمریکا مشغول به کار بوده است. او در حال حاضر رهبری گروه پژوهشی گرانش کوانتومی در مرکز فیزیک نظری شهر مارسی در فرانسه را به عهده دارد. کتاب «گفتارهایی از فیزیک» این‌نویسنده یکی از آثار مشهورش است که به زبان‌های زیادی ترجمه شده است.

روولی در کتاب «روی دیگر حقیقت» به بیان نظریات خود درباره گرانش کوانتومی، فیزیک کوانتومی و کشف حقیقت پرداخته و مسیر پیشرفت علم فیزیک مدرن را هم مورد توجه قرار داده است. مولف کتاب از مشاهدات علمی در یونان پیش از سقراط شروع کرده و به گالیله و کپلر می‌رسد. او در ادامه این‌مسیر، پیشرفت علم را از دوران نیوتن تا انیشتین و علم فیزیک کوانتومی بررسی کرده و ویژگی قلمش هم این است که این‌مطالب را با خلاصه‌نویسی و به سادگی ارائه کرده است.

نویسنده کتاب در معرفی اثر خود می‌گوید دوستانش و افراد کنجکاو از او خواسته‌اند برایشان توضیح دهد در پژوهش کوانتومی چه می‌گذرد و چه‌طور امکان دارد درباره تفکرات نوین زمان و مکان مطالعه کرد. او نوشتن این‌کتاب را به‌عنوان پاسخی به سوال این‌افراد مدتی به تعویق می‌اندازد چون نمی‌توانسته این‌کتاب را در ذهن خود ببیند. نسخه اصلی کتاب «روی دیگر حقیقت» سال ۲۰۱۴ نوشته و برای اولین‌بار در ایتالیا چاپ شد. روولی می‌گوید با این‌که روایت فیزیک اثبات‌شده‌ای که در این‌کتاب ارائه می‌دهد، مختص زاویه دید اوست و تا حد زیادی پذیرفته‌شده محسوب می‌شود، اما بخشی از کتاب که مربوط به پژوهش‌های فعلی درباره گرانش کوانتومی را روایت می‌کند، درک شخصی خودش از آخرین پیشرفت‌های علمی است.

این‌کتاب ۴ بخش اصلی با عناوین «ریشه‌ها»، «آغاز انقلاب»، «فضای کوانتومی و زمان نسبی» و «فراتر از فضا و زمان» را در خود جا داده که پیش از آن‌ها هم مطالبِ «درباره نویسنده»، «یادداشت نویسنده» و «پیش‌گفتار: قدم‌زدن کنار ساحل» درج شده‌اند.

بخش اول این‌کتاب دو زیرمجموعه «ذره‌ها» و «کلاسیک‌ها» را در خود جا داده و پس از آن در بخش دوم هم، دو قسمت «آلبرت» و «کوانتا» آمده‌اند. سومین بخش این‌کتاب هم خود دربرگیرنده ۳ بخش با این‌عناوین است: فضا_زمان کوانتومی است، کوانتای فضا، زمان وجود ندارد.

چهارمین و آخرین بخش کتاب هم ۶ فصل را با این‌عناوین در خود جا داده است: فراتر از مه‌بانگ، تائیدهای تجربی؟، سیاه‌چاله‌های کوانتومی، پایان بی‌نهایت، اطلاعات، اسرار.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

در این مقیاس بسیار کوچک است که گرانش کوانتومی خود را نشان می‌دهد. کوچکی مقیاس مورد بحثمان را این‌طور نشان می‌دهیم: اگر پوسته یک گردو را به اندازه تمام عالم قابل‌مشاهده بزرگ می‌کردیم، هنوز هم نمی‌توانستیم طول پلانک آن را ببینیم. حتی پس از چنین بزرگ‌نمایی‌ای طول پلانک یک میلیون بار از اندازه اصلی پوسته گردو پیش از آنکه بزرگ شود، کوچک‌تر است. در این‌ مقیاس ماهیت فضا و زمان عوض می‌شود. به چیز دیگری بدل می‌شوند: «فضا و زمان کوانتومی»، که مشکل فهم معنای این موضوع است.

ماتوی برونشتین در دهه ۱۹۳۰ متوجه تمام این‌ها شد و دو مقاله کوتاه و راهگشا در این مورد نوشت، وی در این مقالات این نکته را متذکر می‌شود که مکانیک کوانتومی و نسبیت عام، در کنار یکدیگر، با تصورمان از فضا به عنوان یک پیوستگی بی‌نهایت تقسیم‌پذیر ناسازگار است.

با این حال مشکلی وجود دارد. ماتوی و لف از صمیم قلب کمونیست‌اند. آن‌ها انقلاب را آزادی‌بخش بشر و راهی برای ساختن جامعه‌ای بسیار بهتر و خالی از بی‌عدالتی می‌دانند، بدون نابرابری‌هایی که همچنان به طور سیستماتیک در جهان افزایش می‌یابند. آن‌ها پیرو و شیفته لنین‌اند. وقتی استالین به قدرت می‌رسد، هر دو ابتدا سردرگم، سپس منتقد و بعد مخالف سرسخت او می‌شوند. مقاله‌هایی می‌نویسند که هرچند میانه‌رو، اما به روشنی منتقدانه‌اند... این کمونیسمی نبود که می‌خواستند...

اما زمانه سختی است. لاندائو از آن جان سالم به در می‌برد. هرچند به دشواری، اما زنده می‌ماند. یک سال پس از اینکه ماتوی برای نخستین‌بار فهمید ایده‌هایمان در مورد فضا و زمان باید تغییر اساسی کند، پلیس استالین او را دستگیر و به قصاص محکوم کرد. او در همان روز محاکمه‌اش، ۱۸ فوریه ۱۹۳۸ اعدام شد. او در آن هنگام سی سال داشت.

این‌کتاب با ۲۳۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۳ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4993506

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =