تغییر خط مسیر انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه‌های باستانی

براساس پروژه بررسی باستان شناسی در مسیر خط انتقال گاز سه راهی دشتک به زابل که به شناسایی ۳۸ محوطه و تپه باستانی منجر شد مسیر لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرارداشت، تغییریافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی سعادتیان سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: بررسی باستان شناسی در مسیر خط انتقال گاز دشتک به زابل با مجوز پژوهشگاه به انجام رسید و در طی فعالیت میدانی در یک دوره ۲۵ روزه تیمی متشکل از ۱۰ باستان شناس، مسیری به طول ۱۱۰ کیلومتر را به صورت گام به گام و منظم پیمایش کردند.

این باستان شناس افزود: هیئت باستان شناسی در این مدت تمامی عوارض مصنوع واقع در این محدوده را نیز مورد بررسی و شناسایی قرار داد.

سعادتیان تصریح کرد: طی این بررسی در محدوده‌ای به عرض حدود ۲۰۰ متر، تعداد ۳۸ محوطه و تپه باستانی شناسایی شد که قدیم ترین آثار این محدوده متعلق به هزاره سوم ق. م. بوده و تعدادی از محوطه‌ها نیز به دوره‌های تاریخی و اسلامی تعلق دارد.

سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار داشت: با توجه به دامنه پراکندگی مواد فرهنگی بر روی سطح و پیرامون محوطه‌های باستانی، مسیر در نظر گرفته شده جهت قرار دادن لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرار داشت، تغییر پیدا کرده است تا هیچ گونه آسیبی متوجه آثار باستانی موجود در این پهنه نشود.

کد خبر 5057599

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =