تحولات اصلی انتخابات آمریکا

حاشیه‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حال پیشی گرفتن از اصل ماجرا هستند؛ به طوری که هنوز شمارش آرا تمام نشده هر دو نامزد از پیشتازی خود سخن می‌گویند.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: انتخابات ریاست جمهوری همراه با انتخابات کنگره آمریکا روز سه شنبه ۱۳ آبان برگزار شد و شمارش آرا از ساعت ابتدایی روز چهارشنبه به وقت تهران آغاز شد.

بر همین اساس هر چند تا ساعت ۱۰:۲۲ هم در آرا مردمی و هم در آرا الکترال، «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات از «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه، جلو بوده اما هر دوی این افراد در سخنرانی و پیام‌هایی که در توئیتر منتشر کرده‌اند مدعی پیشتازی در انتخابات شده‌اند.

بر همین اساس مهمترین تحولات پسا انتخاباتی آمریکا از صبح امروز چهارشنبه به شرح زیر است:

پیشتازی بایدن در میشیگان / ‏‬ کمپین ترامپ خواستار توقف شمارش آرا در میشیگان شد

«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در یک ایالت حساس و کلیدی دیگر یعنی میشیگان، با ترامپ برای کسب ۲۷۰ رأی الکترال جهت راه یابی به کاخ سفید بطور تنگاتنگی رقابت می‌کند.

با توجه به اینکه ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ اکثریت آرا در ایالت‌های ویسکانسین و میشیگان را از آن خود ساخت، اکنون با پیروزی بایدن در ایالت ویسکانسین و پیشتازی او در ایالت میشیگان، کمپین انتخاباتی ترامپ عصر روز چهارشنبه اعلام کرد که برای توقف روند شمارش آرا در ایالت میشیگان یک دادخواست حقوقی تنظیم کرده است و مدعی شد که این کمپین انتخاباتی به مراکز شمارش آرا جهت نظارت بر روند گشایش آرا دسترسی کافی نداشته است.

لازم به ذکر است که بایدن با اختلاف ۴۵ هزار رأی در ایالت میشیگان از ترامپ پیش است.

افزایش شانس جمهوری‌خواهان برای حفظ اکثریت در مجلس سنا

«سوزان کالینز» سناتور جمهوریخواه و میانه روی ایالت مِین روز چهارشنبه در انتخابات مجلس سنا بار دیگر پیروز شد و بدین ترتیب، شانس جمهوری‌خواهان را برای حفظ اکثریت در مجلس سنا افزایش داد.

کالینز ۶۷ ساله که توانست در یکی از سخت‌ترین چالشهای حرفه‌ای خود «سوزان گیدئون» ۴۸ ساله و دموکرات را شکست دهد، به خبرنگاران گفت: «من احساس می‌کنم که این [پیروزی] مُهر تأییدی است بر کار و فعالیت من در واشنگتن در جهت مبارزه‌ای دشوار و هر روزه برای مردم ایالت مین».

ترامپ خواستار بازشماری آرای ویسکانسین می‌شود

کمپین انتخاباتی «دونالد ترامپ» روز چهارشنبه اعلام کرد که «به زودی» خواستار بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین خواهد شد.

این در حالی است که طبق قوانین ایالتی ویسکانسین، تا زمانی که کمیسیون انتخاباتی این ایالت فرآیند جمع آوری آرا از کمیته‌های انتخاباتی بخش‌های این ایالت را به پایان نرساند، هیچ کمپین انتخاباتی نمی‌تواند خواستار بازشماری آرا شود.

«بیل استپین» مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای مدعی شد: «به رغم نظرسنجی‌های عمومی و مضحکی که به عنوان تاکتیکی برای جلوگیری از [شرکت] رأی دهندگان استفاده شد، ویسکانسین شاهد یک رقابت بسیار تنگاتنگ بود؛ همانگونه که همیشه انتظار داشتیم. گزارش‌هایی مبنی بر اقدامات خلاف قانون در چندین بخش این ایالت در دست است که باعث بروز تردیدهای بسیار جدی در مورد اعتبار این نتایج می‌شود. رئیس جمهور در شرف ارائه درخواستی برای بازشماری [آرا] است و ما فوراً این کار را انجام خواهیم داد».

آدام شیف: تمام آرای انتخاباتی باید شمرده شود

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در پیامی توئیتری و در واکنش به درخواست ترامپ مبنی بر توقف شمارش آرا اعلام کرد: «تا زمانی که همه آراء شمارش نشود، (نتیجه) انتخابات تمام نشده است».

وی در ادامه افزود: «مهم نیست رئیس جمهور (ترامپ) چه می‌گوید. همه آرا شمرده می‌شود؛ همه آرا باید شمرده شود. همه آرا را شمارش کنید».

این در حالیست که ساعاتی قبل دونالد ترامپ بدون توجه به ادامه روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، مدعی شد که در این رقابت‌ها پیروز شده و دیگر نیازی به شمارش مابقی آرا نیست.

ترامپ همچنین در صحبت‌های خود تهدید کرد که اگر کار شمارش آرا ادامه بیابد به دیوان عالی آمریکا متوسل می‌شود.

ایالت تنسی به رنگ قرمز درآمد

با ادامه شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوی آمریکا در ایالت «تنسی»، پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا این لحظه در آرای حضوری ثبت شده است.

بدین ترتیب، ترامپ در این ایالت از جو بایدن رقیب دموکرات خود جلو زده است.

شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در این خصوص اعلام کرد: با شمارش ۹۷ درصد از آرای ایالت «تنسی»، بایدن ۳۷.۴ و ترامپ ۶۰.۷ درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است که ایالت «تنسی» ۱۱ رأی الکترال دارد.

جدیدترین واکنش ترامپ

دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۰ امروز چهارشنبه در واکنش به پیش افتادن بایدن در ایالت‌های کلیدی در پیامی توئیتری ادعا کرد: آنها همه جا در پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان آرا بایدن را پیدا می‌کنند. این وضعیت برای کشور ما خیلی بد است.

نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۰ در توئیت دیگری نوشت: آنها سخت تلاش می‌کنند تا درست مثل میشیگان و بقیه جاها ۵۰۰ هزار برتری آرا در ایالت پنسیلوانیا هم از بین برود.

بایدن در ایالت ویسکانسین پیروز شد

ادامه شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت ویسکانسین، پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می‌دهد.

بدین ترتیب، بایدن در این ایالت از دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه خود جلو زده است.

سایت انتخابات آمریکا در این خصوص اعلام کرد: با شمارش ۹۵ درصد از آرای ایالت کلیدی ویسکانسین، بایدن ۴۹.۶ و ترامپ ۴۸.۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالیست که ویسکانسین ۱۰ رأی الکترال دارد.

رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا: منتظر شمارش کامل آرا و نتایج نهایی آن خواهیم ماند

«میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا که تصدی کرسی ایالت کنتاکی را در حال حاضر در این مجلس برعهده دارد، امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: منتظر شمارش کامل آرا و نتایج نهایی آن خواهیم ماند. شاید تا پایان امروز به وقت محلی از نتیجه نهایی انتخابات آگاه شویم.

رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا در این خصوص ادامه داد: حرف ترامپ درباره استفاده از تیم حقوقی خود فرایندی است که در صورت نزدیک بودن نتایج آرا به انجام می‌رسد. منتظر مشخص شدن آرای مردم آمریکا می‌مانیم.

وی در این باره افزود: منتظر مشخص شدن نتایج آرا در ایالت‌های جورجیا، کارولینای شمالی و میشیگان خواهیم ماند.

با شمارش ۹۴ درصد از آرای ایالت اوهایو، بایدن ۴۵.۲ و ترامپ ۵۳.۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند

ادامه شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اوهایو، پیروزی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تا این لحظه نشان می‌دهد.

بدین ترتیب، ترامپ در این ایالت از جو بایدن رقیب دموکرات خود جلو زده است.

سایت انتخابات آمریکا در این خصوص اعلام کرد: با شمارش ۹۴ درصد از آرای ایالت اوهایو، بایدن ۴۵.۲ و ترامپ ۵۳.۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالیست که اوهایو ۱۸ رأی الکترال دارد.

بایدن: فعلاً از استراحت خبری نیست!

«جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه) آمریکا امروز چهارشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد: تا زمانیکه همه آرا شمارش نشود، ستاد انتخاباتی من استراحت نخواهد کرد.

نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ در ادامه از مردم کشورش خواست تا برای اطلاع از شرایط با مسئولان ستاد انتخاباتی او به طور دائم در ارتباط باشند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، «جو بایدن» هم اکنون اعلام کرد: تا ساعات آینده با مردم کشورم سخن خواهم گفت.

ترامپ: آرای من تک تک محو شدند

دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۰ امروز چهارشنبه در خصوص نتایج اعلام شده در پیامی توئیتری ادعا کرد: دیشب در ایالت‌های تحت کنترل دموکرات‌ها پیش افتاده بودم -اغلب قاطع- و حالا به نحو معجزه‌آسایی تک تک آنها ناپدید شدند.

رئیس‌جمهور آمریکا در این خصوص مدعی شد: خیلی عجیب است.

ترامپ از بایدن در کارولینای شمالی جلو زد

ادامه شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت کارولینای‌شمالی، پیروزی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تا این لحظه نشان می‌دهد.

بدین ترتیب، ترامپ در این ایالت از جو بایدن رقیب دموکرات خود جلو زده است.

شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در این خصوص اعلام کرد: با شمارش ۹۴ درصد از آرای ایالت کارولینای‌شمالی، بایدن ۴۸.۷ و ترامپ ۵۰.۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالیست که کارولینای‌شمالی ۱۵ رأی الکترال دارد.

جورجیا قرمز شد / ترامپ با ۵۰.۵ بایدن با ۴۸.۳ درصد آرا

ادامه شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت جورجیا، پیروزی دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می‌دهد.

بدین ترتیب، ترامپ در این ایالت از جو بایدن رقیب دموکرات خود جلو زده است.

سایت انتخابات آمریکا در این خصوص اعلام کرد: با شمارش ۹۴ درصد از آرای ایالت جورجیا، بایدن ۴۸.۳ و ترامپ ۵۰.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالیست که جورجیا ۱۶ رأی الکترال دارد.

ایالت میشیگان آبی شد / بایدن با ۴۹.۳ بر ترامپ با کسب ۴۹.۱ درصد از آرا

سایت انتخابات آمریکا با شمارش ۹۴ درصد از آرای ایالت کلیدی میشیگان اعلام کرد: بایدن با ۴۹.۳ بر ترامپ با کسب ۴۹.۱ درصد از آرا، در این ایالت کلیدی پیروز شد. ادامه شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت میشیگان، پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می‌دهد.

بدین ترتیب، بایدن در این ایالت از دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه خود جلو زده است.

سایت انتخابات آمریکا در این خصوص اعلام کرد: با شمارش ۹۴ درصد از آرای ایالت کلیدی میشیگان، بایدن ۴۹.۳ و ترامپ ۴۹.۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالیست که میشیگان ۱۶ رأی الکترال داشته و از ایالت‌های تعیین کننده است.

دموکراتها: تیم‌های حقوقی خود را به دادگاه اعزام می‌کنیم

«جن اومالی دیلون» مدیر ستاد انتخاباتی «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز چهارشنبه در واکنش به تهدید به تهدید ترامپ مبنی بر مبنی بر مراجعه به دادگاه عالی آمریکا تأکید کرد: ما تیم‌های حقوقی داریم که برای جلوگیری از این اقدام آماده هستند.

مدیر ستاد انتخاباتی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ادامه اضافه کرد: تیم‌های حقوقی مان را به دادگاه اعزام می‌کنیم و برنده خواهیم شد.

واکنش لندن به روند شمارش انتخابات آمریکا

«دومینک راب» وزیر امور خارجه انگلیس امروز چهارشنبه در پیامی توئیتری در واکنش به ادامه روند شمارش آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: ما باید صبور بوده و منتظر باشیم و ببینیم چه کسی در انتخابات آمریکا پیروز می‌شود.

انتخابات کنگره آمریکا به «دیار باقی» کشید

در اتفاقی عجیب مربوط به انتخابات کنگره آمریکا، در رقابت‌های داکوتای شمالی فردی پیروز شده که چند روز قبل بر اثر ابتلاء به کرونا جان خود را از دست داده است.

شمارش آرا در «نوادا» متوقف شد

کار شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا همچنان در ایالت‌های مختلف این کشور ادامه دارد اما با این وجود مقامات نوادا اعلام کرده‌اند که کار شمارش را تا صبح فردا متوقف می‌کنند.

مقامات این ایالت تاکنون هیچ‌گونه توضیحی را درباره علت توقف شمارش آرا اعلام نکرده‌اند.

وزیر دفاع آلمان: آمریکا در نقطه انفجار قرار دارد

«آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان وضعیت آمریکا را خطرناک و در نقطه انفجار توصیف کرد.

وی در این باره گفت: وضعیت بسیار انفجاری است. آنگونه که کارشناسان به درستی گفته‌اند؛ این وضعیت می‌تواند به بحران قانون اساسی در آمریکا منجر شود و این چیزی است که باید مایه نگرانی عمیق ما باشد.

عبدالباری عطوان: طرفداران ترامپ برای جنگ داخلی آماده می‌شوند

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب با انتشار یک پست توئیتری به روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا واکنش نشان داد.

وی در این پست توئیتری نوشت: زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام می‌کند که برای محافظت از پیروزی اش به دادگاه عالی مراجعه خواهد کرد به این معنی است که نبرد قضائی در آمریکا آغاز شده است.

وی افزود: این مرد در کاخ سفید سنگر گرفته و ما هرگز شاهد انتقال مسالمت آمیز قدرت در آمریکا نخواهیم بود.

عطوان در ادامه نوشت: طرفداران ترامپ آماده جنگ داخلی هستند و حضور شبه نظامیان شاخه اصلی آینده آمریکا خواهد بود.

بایدن در آرای حضوری ویسکانسین جلو افتاد

شمارش آرای حضوری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت ویسکانسین نشانگر آن است که «جو بایدن» توانسته از رقیب جمهوریخواه خود در این ایالت پیشی بگیرید.

بر همین اساس تا این لحظه بایدن ۴۹.۴ درصد آرا را در این انتخاب تصاحب کرده است. ترامپ نیز با فاصله‌ای کم و با تصاحب ۴۹.۱ درصد آرا در این ایالت در تعقیب بایدن است.

با توجه به آنکه شمارش آرای پستی در این ایالت هنوز انجام نشده، مشخص شدن آرای الکترال و فرد پیروز قطعی در ویسکانسین هنوز مشخص نیست.

وزیر اول اسکاتلند: روزها و لحظات حساسی پیش روی دموکراسی است

«نیکلا استرجن» وزیر اول اسکاتلند با انتشار پیامی در توئیتر در واکنش به ادعای دونالد ترامپ در خصوص پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نوشت: ساعتها و روزهای حساسی پیش روی یکپارچگی و دموکراسی ایالات متحده است. بیایید امیدوار باشیم که صدای جمهوریخواهانی را که اهمیت آن را درک می‌کنند بشنویم.

کمپین انتخاباتی بایدن: تلاش ترامپ برای متوقف کردن شمارش آرا بی شرمانه است

کمپین انتخاباتی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به صحبت‌های «دونالد ترامپ» در مورد پیروزی در انتخابات و لزوم توقف شمارش آرا واکنش نشان داد.

بر اساس اعلام کمپین انتخاباتی بایدن، متوقف کردن شمارش آرای انتخابات بی‌شرمانه و بی سابقه است.

واکنش رسانه‌ها به ادعای پیروزی ترامپ

رسانه‌های دموکراتی چون واشنگتن پست، سی ان ان، لس آنجلس تایمز و حتی رسانه‌های غیر آمریکایی همچون بی بی سی و رویترز ادعای اخیر ترامپ را به چالش کشیده و در بازتاب اظهارات وی نوشتند: ترامپ به غلط اعلام پیروزی کرد.

بایدن در ایالت «مِین» پیروز شد

«جو بایدن» با کسب ۵۳.۴ درصد آرا از آرای انتخاباتی ایالت مین، در این ایالت به پیروزی رسید.

میزان آرای کسب شده از سوی دونالد ترامپ در این ایالت ۴۳.۷ درصد بوده است. از انتخابات سال ۲۰۰۸ تاکنون نامزدهای حزب دموکرات در این ایالت به پیروزی رسیده‌اند.

با حساب پیروزی بایدن در ایالت مین، مجموع آرای الکترال بایدن به ۲۳۸ و آرای الکترال ترامپ به ۲۱۳ رسیده است. نامزدی که بتواند ۲۷۰ رأی الکترال را کسب کند برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود.

مایک پنس: شمارش آرا ادامه دارد اما ترامپ انتخابات را برده است

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، طی سخنرانی کوتاهی در کاخ سفید که پس از سخنرانی دونالد ترامپ انجام شد، گفت که شمارش آرا ادامه دارد، اما جمهوری‌خواهان در ایالت‌های مهم و کلیدی با اختلاف زیاد به پیروزی رسیده‌اند.

پیش از پنس، ترامپ در اظهاراتی بعد از تشکر از مردمی که رأی خود را به سبد او انداخته بودند؛ مدعی شد: متأسفانه بعضی‌ها سعی می‌کنند حق ما را سلب کنند.

ترامپ مدعی پیروزی در انتخابات شد

دونالد ترامپ رئیس‎جمهور آمریکا همانطور که پیشتر اعلام شده بود، با هدف ارائه روایت انتخاباتی خود، به ایراد سخنرانی در کاخ سفید پرداخت. وی بعد از تشکر از مردمی که رأی خود را به سبد او انداخته بودند؛ مدعی شد: متأسفانه بعضی‌ها سعی می‌کنند حق ما را سلب کنند.

ترامپ ادامه داد: در ایالاتی که انتظار نداشتیم مثل فلوریدا نه تنها بردیم بلکه با اختلاف زیاد پیروز شدیم. در ایالات بزرگی چون اوهایو و تگزاس هم برنده شدیم. ما در تگزاس ۷۰۰ هزار رأی بیشتر آوردیم. ما جورجیا را هم بردیم. از همه مهم‌تر ما در حال پیروزی در پنسیلوانیا با تعداد فوق العاده‌ای از آرا هستیم.

این اظهارات ترامپ در حالی ایراد شد که شمارش آرا در ایالات کلیدی جورجیا و پنسیلوانیا هنوز تمام نشده حال آنکه، در مرحله شمارش آرای حضوری، ترامپ پیشتاز است. اما مسئله مهم آن است که آرای پستی این دو ایالت دیرتر شمرده خواهد شد و احتمال دارد وزنه انتخابات به نفع رقیب دموکرات تغییر کند.

ترامپ در ادامه مدعی شد: آماده جشن و پایکوبی هستیم. داریم آماده می‌شویم در این انتخابات برنده شویم. به زبان ساده، ما در این انتخابات برنده شدیم. ما به دیوان عالی آمریکا خواهیم رفت. می‌خواهیم همه رأی‌گیری‌ها متوقف شوند. نمی‌خواهیم آنها ساعت ۴ صبح رأی دیگری پیدا کنند و آنها را به لیست اضافه کنند.

رقابت نزدیک بایدن و ترامپ در آرا حضوری جورجیا و نیویورک

تا ساعت ۱۰:۴۷ به وقت تهران شمارش آرا مردمی در جورجیا حکایت از آن دارد که ترامپ ۵۰.۷ درصد آرا حضوری را تصاحب کرده است.

بر همین اساس آرا حضوری بایدن در این ایالت ۴۸.۱ درصد است. در نیویورک نیز آرا مردمی ترامپ ۵۰.۱ درصد و بایدن ۴۸.۷ درصد است.

نشانه‌های آغاز آشوب در آمریکا؛ تجمع معترضان در مقابل کاخ سفید

هزاران نفر از رأی دهندگان آمریکایی از صبح امروز چهارشنبه در مقابل کاخ سفید تجمع کرده‌اند.

با توجه به اینکه پیش از انتخابات درباره آشوب‌های پسا انتخاباتی هشدار داده شده بود، در مقابل کاخ سفید حصارهایی برای جلوگیری از ورود معترضین به محل اسکان رئیس جمهور آمریکا قرار داده شده است.

علاوه بر محوطه بیرونی کاخ سفید، چندین خیابان در واشنگتن نیز صحنه اعتراضات است.

توئیتر پیام ترامپ را گمراه کننده توصیف کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه، در پیامی توئیتری با اشاره به اینکه خیلی جلوتر از رقیب است، دموکراتها را به تلاش برای دزدیدن انتخابات متهم کرد.

وی همچنین گفت: البته ما هرگز اجازه چنین کاری را به آنها نخواهیم داد. پس از بسته شدن حوزه‌ها دیگر نمی‌توان رأی داد.

توئیتر هم دسترسی به این توئیت ترامپ را به دلیل آنچه «گمراه کننده» بودن تمام یا قسمتی از آن عنوان کرده است؛ محدود کرد.

رقابت شانه به شانه بایدن و ترامپ در آرا مردمی

نتایج شمارش آرا مردمی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان می‌دهد که «جو بایدن» با کسب ۶۳ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۳۹۳ رأی موفق به کسب ۴۹.۸ درصد از آرا مردمی شده است.

از سوی دیگر «دونالد ترامپ» نیز با کسب ۶۱ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۲۲۷ رأی، توانسته ۴۸.۶ درصد از آرا مردمی را کسب کند.

بر همین اساس در آرای الکترال نیز تا ساعت ۱۰ و ۱۳ دقیقه به وقت تهران، بایدن با حساب ۲۳۸ به ۲۱۳ از ترامپ جلوتر است.

ترامپ: ما جلو هستیم / بایدن می‌خواهد انتخابات را بدزدد

«دونالد ترامپ» با انتشار پیامی در توئیتر مدعی شد: ما جلو هستیم اما آن‌ها (بایدن) تلاش می‌کنند انتخابات را سرقت کنند. ما هرگز این اجازه را نخواهیم داد، آرایی که بعد از پایان رأی گیری و بسته شدن محل رأی داده شود شمرده نخواهد شد.

بعضی از مشاوران ارشد می‌گویند که روایت و تفسیر دموکرات‌ها از شمارش آرا و اشاره آنها به «سراب سرخ» باعث خشم جمهوری‌خواهان شده است.

منظور دموکرات‌ها از «سراب سرخ» این است که پیشبینی‌های اولیه‌ای که حاکی از پیروزی دونالد ترامپ در بعضی ایالت‌ها است، گمراه کننده است، چرا که شامل رای‌های پستی نمی‌شود.
تصور می‌شود که تعداد دموکرات‌هایی که از طریق پست رأی داده‌اند، از جمهوری خواهان بیشتر باشد.

بایدن ۲۳۷ رأی الکترال / ترامپ فلوریدا، اوهایو و تگزاس را قرمزپوش کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و همچنین نامزد حزب جمهوریخواه در این دور از رقابت‌ها، موفق به پیروزی در ایالات یوتا و میسوری شد. به این ترتیب، در حال حاضر، وی ۲۱۳ رأی الکترال دارد، حال آنکه این رقم برای جو بایدن رقیب دموکرات او، ۲۳۷ رأی الکترال است.

بایدن پیروزی در ایالت‌های واشنگتن، اورگن و کالیفرنیا را از آن خود کرده است. این ایالت‌ها در مجموع ۷۴ رأی الکترال دارند. به گفته فاکس نیوز، ترامپ اوهایو را با ۱۸ رأی الکترال قرمزپوش (شناسه رنگی جمهوری‌خواهان) کرده است.

در ایالت پنسیلوانیا نیز که شاه کلید ورود به کاخ سفید است، با شمارش ۴۰ درصد آرای حضوری، ترامپ برتری ۵۴.۷ درصدی خود را در مقایسه با بایدن با ۴۲.۶ درصد آرا حفظ کرده است. اما از آنجا که در این ایالت حساس، آرای پستی بعد از آرای حضوری شمرده می‌شوند، نباید به نتایج فعلی اعتماد چندانی کرد.

در ایالت کلیدی فلوریدا ترامپ پیروز میدان شد و ۲۹ رأی الکترال را به دست آورد حال آنکه او نیوهمپشایر را نیز از آن خود کرده است.

همزمان خبرها حاکی از آبی شدن (شناسه رنگی دموکرات‌ها) آریزونا با ۱۱ رأی الکترال است که پیروزی بزرگی برای بایدن محسوب می‌شود؛ وی همچنین مینه‌سوتا را با ۱۰ رأی الکترال از آن خود کرد.

دونالد ترامپ ایالت کلیدی تگزاس را با ۳۸ رأی الکترال از آن خود کرد.

جو بایدن: در مسیر پیروزی قرار داریم

جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در ایالت دِلاور سخنرانی کرد. این نخستین بار است که یکی از نامزدهای انتخاباتی در چنین مرحله‌ای از شمارش آرا سخنرانی می‌کند.

وی با ابراز رضایت از دورنمای آینده انتخاباتی خود، مدعی شد از وضعیت فعلی دموکرات‌ها راضی است.

بایدن با این ادعا که در مسیر پیروزی قرار دارد، گفت با توجه به میزان بالای مشارکت غیرحضوری، باید تا مشخص شدن نتیجه نهایی صبور بود.

ادامه دارد...

کد خبر 5063416

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • GB ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۴
   3 10
   قطعا" بایدن پیروز انتخابات خواهد بود.
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۴
   2 2
   حاج ترامپ 100در 100