شرایط قرنطینه ای ایران برای واردات چوب فنی و استاندارد است

یک مقام مسئول گفت: شرایط قرنطینه ای ایران برای واردات چوب فنی و استاندارد است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: افزایش واردات چوب، مخاطرات ورود آفات جدید به کشور را بالا برده است، زیرا چوب غیر فرآوری شده به ویژه به شکل خام، راهی برای ورود حشرات و پاتوژن ها به مناطق غیر آلوده است.

مهدی قائمیان خاطر نشان کرد: ورود احتمالی آفات و بیماری‌های مختلف خارجی به کشور از طریق واردات چوب از کشورهای مختلف مانند شب پره سفید آمریکایی، شب پره شمشاد که هریک بخش‌هایی از شمال کشور را مورد هجوم قرار داده، در مواردی خسارات جبران ناپذیری به عرصه‌های جنگلی کشور وارد کرده است.

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته خسارت آفت خطرناک شب پره شمشاد در جنگل‌های ۴۰ میلیون ساله هیرکانی که از ذخایر ارزشمند گونه‌های جنگلی و مورد توجه اکولوژیست‌های جهان است، بسیار غافلگیرانه و نگران کننده بوده و در بیشتر موارد ضمن خسارت فراوان به درختان شمشاد، هزینه‌های سنگینی را به منظور مبارزه و کنترل آن در سطح صدها هزار هکتار از جنگل‌های شمال کشور بر دولت تحمیل کرده است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در کشور روسیه به تنهایی حداقل ۲۲ آفت خسارت‌زا با اهمیت اقتصادی بالا وجود دارد که از طریق چوب با پوست قابل انتقال است.

وی افزود: سازمان حفظ نباتات کشور در راستای انجام وظایف حاکمیتی خود تلاش می‌کند در موضوع راهبردی واردات چوب ضمن لحاظ کردن آثار مثبت آن، با اجرای ضوابط و مقررات، عرصه‌های طبیعی و جنگلی کشور محافظت شود.

قائمیان در مورد ادعای ضوابط بیش از حد سختگیرانه سازمان حفظ نباتات در خصوص واردات چوب به کشور و عدم انطباق آن با استانداردهای بین‌المللی، اظهار داشت: شرایط قرنطینه‌ای صادره از سوی این سازمان در زمینه واردات متفرعات گیاهی نظیر انواع چوب سوزنی برگان و روش‌های ضدعفونی آنها مبتنی بر بررسی‌های فنی و منطبق با استانداردها و دستورالعمل‌های توصیه شده در منابع معتبر و علمی است.

وی با بیان این که به منظور تعامل و همکاری با بخش خصوصی، سازمان حفظ نباتات کشور موافقت خود را در مورد ایجاد تأسیسات ضدعفونی مورد نیاز برای واردات چوب با پوست و سپس آفت زدایی آنها در کشور اعلام داشته است، گفت: این موضوع از سوی وزیر وقت جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام شده است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: برای ایجاد تأسیسات ضدعفونی کننده چوب با پوست، گزینه‌هایی نظیر بندر خواجه نفس و همچنین بندر گمیشان (بندر سبز خزری) در استان گلستان که در فاصله امن از عرصه‌های جنگلی (جنگل‌های هیرکانی) قرار دارند، می‌تواند مد نظر انجمن کارفرمایان صنایع چوب قرار گیرد.

وی در همین حال گفت: ایجاد تأسیسات لازم برای ضدعفونی چوب با پوست در بندر سبز خزری (ندر گمیشان)، پس از برگزاری جلسات متعدد با انجمن کارفرمایان صنایع چوب و با موافقت این انجمن پیشنهاد شده است و پس از موافقت آن انجمن و پیگیری‌های متعدد این سازمان، سازمان بنادر و کشتیرانی نیز در مورد اعطای مجوزهای مربوطه برای ساخت این بندر، آمادگی خود را اعلام کرده، با این حال تاکنون اقدام مؤثری در این زمینه از سوی مراجع مربوطه صورت نگرفته است.

قائمیان در مورد شرایط قرنطینه‌ای واردات چوب کشورهایی نظیر ترکیه و چین و مقایسه آن با شرایط قرنطینه‌ای اعلامی از سوی ایران نیز اظهار داشت: در صدور شرایط قرنطینه‌ای صادره از سوی حفظ نباتات کشورهای مختلف، عوامل متعددی نظیر نوع آفت، تنوع فون آفات در کشورها مورد توجه قرار می‌گیرد و با توجه به تفاوت و همچنین تنوع نوع و جمعیت آفات در کشورهای مختلف، الزاماً این شرایط قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.

وی با اذعان به این که در حال حاضر منعی برای واردات انواع چوب و فرآورده‌های چوبی نظیر نئوپان و ام دی اف، چوب‌های فرآوری و اشباع شده، چوب چهار تراش، چوب گرده بینه، چیپس چوب و پودر چوب وجود ندارد، گفت: این اقلام از اقصی نقاط دنیا با رعایت مقررات مربوطه به کشور وارد می‌شوند.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: براساس شرایط قرنطینه‌ای اعلامی سازمان حفظ نباتات برای واردات چیپس چوب به کشور، اندازه طول و عرض قطعات چیپس چوب وارداتی ۳۰ × ۸۰ و حداکثر ضخامت آن ۳۰ میلیمتر ذکر شده که این میزان از شرایط ذکر شده در استاندارد بین‌المللی و موازین بهداشت گیاهی شماره ۳۹ (ISPM No.۳۹)، سهل تر در نظر گرفته شده است.

کد خبر 5131467

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =