خلاصه‌کردن بُعد فرهنگی جشنواره اسباب‌بازی در ارسال رایگان

ششمین جشنواره ملی اسباب‌بازی به صورت مجازی امروز ۲۸ بهمن‌ماه آغاز به‌کار کرد و یکی از مزیت‌های خود را ارسال رایگان محصولات دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، سال‌هاست که برگزاری جشنواره‌های هنری و فرهنگی برای اهالی این طیف به روتین و دورهمی سالیانه تبدیل شده است که هم بهانه‌ای برای نمایش آثار است و هم دیدار و گپ‌وگفت دوستانه میان هنرمندان. این در همه حوزه‌های هنری و فرهنگی تعمیم یافته و تداوم گسترده‌ای داشته است و دارد.

حوزه صنایع فرهنگی هم چند سالی است که خود را به این قافله جشنواره‌ای رسانده و با توان زیاد تمام تلاش و زورش را می‌زند تا همانند رسانه‌های مهمی چون سینما و فیلم، تجسمی و انیمیشن راهی در این زمینه بگشاید. در حوزه اسباب‌بازی هم سال‌هاست با همراهی نهاد فرهنگی همچون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جشنواره‌ای تخصصی برای محصولات برگزار می‌شود که امسال ششمین دوره آن امروز آغاز به‌کار کرد.

با توجه به پاندمی کرونا و تعطیل شدن بسیاری از جشنواره‌ها و مجازی شدن برخی از فعالیت‌ها، مسئولان اجرایی جشنواره اسباب‌بازی تصمیم به برگزاری مجازی آن گرفتند.

ششمین دوره جشنواره اسباب‌بازی در حالی برگزار می‌شود که سایت تخصصی را مسئولان جشنواره طراحی کردند و علاقه‌مندان و مخاطبان اصلی آنکه کودکان و نوجوانان هستند که می‌توانند از سایت خرید کنند و به‌نوعی جشنواره اسباب‌بازی به فروشگاه اسباب‌بازی تبدیل شده است و از مزیت‌های آن هم ارسال رایگان برای عموم است.

دربخش فروش این جشنواره بیش از ۱ هزار و ۲۵۰ اسباب‌بازی و سرگرمی از ۱۴۰ تولیدکننده داخلی با توجه به شرایط سنی و موضوع‌های مختلف ارائه شده است. اما سوالی که در این میان مطرح است آیا تمام رسالت جشنواره ملی اسباب‌بازی فروش اسباب‌بازی و ارسال رایگان آن است؟ پس بُعد فرهنگی چه شد؟ قرار است با ۹۰ درصد فروش اسباب‌بازی‌های کپی‌شده و اقتباسی خارجی چه دستاوردهای فرهنگی برای کودکان و نوجوانان ایران زمین داشته باشیم؟ قرار است با فروشگاه بزرگ جشنواره اسباب‌بازی چه بهره‌برداری فرهنگی از انیمیشن‌ها، کارتون‌های سینمایی، کمیک استریپ‌ها و ادبیات کهن و فولکلور کنیم؟

ششمین دوره جشنواره اسباب‌بازی در حالی برگزار می‌شود که سایت تخصصی را مسئولان جشنواره طراحی کردند و علاقه‌مندان و مخاطبان اصلی آنکه کودکان و نوجوانان هستند که می‌توانند از سایت خرید کنند و به‌نوعی جشنواره اسباب‌بازی به فروشگاه اسباب‌بازی تبدیل شده است و از مزیت‌های آن هم ارسال رایگان برای عموم است

زمانی‌که از پیشینه فرهنگی و تمدنی خود صحبت می‌کنیم همیشه به پُربارترین و غنی‌ترین فرهنگ و تمدن یاد می‌کنیم و اشاره داریم اما این پیشینه برای ادامه‌دار بودن راهی طولانی را در پیش دارد ولی فرهنگ ما در دوره‌ای استاپ کرده است و فراتر نمی‌رود گویی در یک دوره متوقف شده و جلو نمی‌رود. بسیاری از منتقدان و کارشناسان حوزه اسباب‌بازی از جای خالی «صنعتی شدن»، «کاراکتر ایرانی»، «بُعد فرهنگی»، «ترویج در خانواده» و… اشاره می‌کنند و می‌گویند که پروسه‌ای طولانی در راه حوزه اسباب‌بازی باید به بار بنشیند تا بتوانیم صنعت اسباب‌بازی با فرهنگ داشته باشیم. اما ما هنوز در ابتدای راه این پروسه برای تمام این موارد فرهنگی و صنعتی شدن اسباب‌بازی قرار نگرفتیم. چیزی که امروز در جشنواره اسباب‌بازی می‌بینم توجه صرف به بُعد اقتصادی است نه بُعد فرهنگی. اقتصاد فرهنگ که در نشست‌های بین‌المللی از آن صحبت شده است در کجای جشنواره به آن پرداخت شده است که همچنان کاراکتر خارجی در صدر پرفروش‌ترین‌ها است و کاراکتر ایرانی حتی در ریل معرفی آن به کودکان هم قرار نگرفته است؟ یا با نمایش دادن صِرف عروسک‌های قدیمی و سنتی اقوام در پستوها هیچ چیز عایدمان نمی‎‌شود اگر توانستیم عروسک‌ها را به تولید انبوه برسانیم و سنت‌مان را حفظ کنیم، یعنی درست حرکت کردیم.

درست است روتین برگزار کردن جشنواره و جا نماندن از مجازی‌ها و از تب‌وتاب نیفتادن و در حاشیه رفتن همه چیز را دچار غفلت می‌کند اما هیاهوها و تلاطم‌های برگزاری هم باعث گم شدن و تغییر مسیر می‌شود و گاهاً همان به بی‌راهه رفتن است. همه سال‌های اولیه هر جشنواره را به فال نیک می‌گیرد و نوپا بودن را بهانه‌ای برای نقاط ضعف‌ها، ولی نوپا بودن تا کی قرار است دست‌مایه مسئولان قرار بگیرد و خود را پشت این مسئله قائم کنند!

در حوزه اسباب‌بازی ضعف‌های تولیدی و طراحی بیش از پیش خودش را نشان داده و بیشتر به از خودباختگی فرهنگی شبیه شده است و متخصصان و کارشناسان در این حوزه تنها اظهار تأسف می‌کنند که این راه به کندی پیش می‌رود و این حوزه همچنان در راه صنعتی شدن نیست، یا بیشتر تولیدکننده‌های حوزه اسباب‌بازی تخصصی نیستند و کمتر در ساخت اسباب‌بازی به علایق کودکان توجه می‌شود و بیشتر غیرمتخصصان در این حوزه فعالیت دارند.

امسال هم ششمین «فروشگاه / جشنواره ملی اسباب‌بازی» آغاز به کار کرد اما یادمان باشد با فراموش کردن بُعد فرهنگی و قرار دادن آن در اولویت‌های هزارم، هیچ دستاوردی را از آن خود نمی‌کنیم تنها نمایش برای ظاهر و بیلان کاری را برای بالادستی‌ها و مدیران به ارمغان می‌آوریم و همچنان یک پنجم و کمتر فروش اسباب‌بازی‌ها را از آن کشورمان کنیم و می‌گوئیم که خانواده‌ها در سبدشان خرید اسباب‌بازی ایرانی را جای نداده‌اند پس حلقه‌های مفقوده را دریابیم.

*عکس برای دوره پیشین پنجمین سال جشنواره اسباب‌بازی است.

کد خبر 5148466

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =