بنیاد شهید در احراز شهادت سخت گیری نمی‌کند

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در احراز شهادت سخت گیری نمی‌کنیم و احراز بر اساس قوانین صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، بر اساس قانون شهید کسی است که در درگیری مستقیم با دشمن جان خود را از دست بدهد و جانباز کسی است که بر اثر جراحات وارده از این درگیری‌ها مجروح می‌شود. همچنین در برخی موارد نیز ممکن است عده دیگری مانند کادر درمان، به خاطر شرایط بحرانی حکم شهید یا جانباز دریافت کنند.
در همین خصوص سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید گفت: برای تشخیص و احراز شهادت و جانبازی، دو نوع دستورالعمل خاص و عام وجود دارد. دستورالعمل عام، همان قوانینی است که تنها بر اساس مصادیقی که در آن ذکر شده است، می‌توان شهادت یا جانبازی را احراز کرد که بیشتر این افراد شامل نیروهای نظامی می‌شود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: همچنین دستورالعمل خاص، آئین نامه‌ای است که دستگاه‌هایی مانند وزارت بهداشت، خودشان آن را تهیه و تنظیم می‌کنند و تایید آن نیز بر عهده خودشان است.

وی بیان کرد: اگر پرونده‌ای در دستورالعمل خاص در سازمان‌های وابسته تایید بگیرد، به بنیاد شهید برای دریافت خدمات ارسال می‌شود.

رئیس بنیاد شهید گفت: تنها بر اساس قوانین موجود می‌توان شهادت یا جانبازی را احراز کرد و این مسئله که بنیاد در این رابطه سخت گیری می‌کند، حقیقت ندارد.

کد خبر 5161138

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   0 0
   سلام بابای من با۶۵درصد جانبازی باکدملی۱۵۰۱۰۷۸۸۸۷درتاریخ ۹۸/۱۲/۹پس از زجرچندین ساله از مجروحیت وموج گرفتگی جبهه دار فانی راوداع گفت خانواده دوباراعتراض دادیم تا شهادت بابام از طریق کمسیون تایید بشه که متاسفانه به هر دلیلی ردکردن یه سئوال دارم از آقای اوحدی آیا مجروحیت درجبهه جنگ وزجر ۳۰ساله بابام پس
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   0 0
   وزجرسی ساله پس ازجنگ که یه ساعت هم آرامش تووجودش نبود مدرکی دال بر شهادت بابام نیست تصمیم گیرنده گان برچه اساسی دارن رای میدند حق این جانبازان وخانواده هاشون را پایمال میکنند خواهش میکنم ازانسان های خالص که مسئولیت دارنددرپست های مختلف بنیاد شهید نگذارید حق ایثارگران پایمال شود باتشکر فرزندیک رزمنده