ابلاغ پیش‌نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه‌های مستندنگاری آثار تاریخی

معاون میراث‌فرهنگی از تهیه و ابلاغ پیش‌نویس دستورالعمل ناظر بر روش‌ها و شیوه‌های مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران برای استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن طالبیان گفت: مستندنگاری آثار تاریخی نخستین گام برای حفاظت محسوب می‌شود و ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. تشخیص تغییرات و آگاهی از اقدامات انجام شده در هر بنای تاریخی، بدون داشتن مستندنگاری یا ترسیمات فنی قابل اتکا و اطلاعات دقیق، به‌ندرت امکان‌پذیر است. اگرچه در بیشتر موارد، روش‌های سنتی قادر به رفع نیازهای اولیه مستندنگاری هستند، اما مستندنگاری اصولی و دقیق می‌تواند به‌عنوان بنیان پایش اثر مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو استانداردسازی روش‌های متعدد مستندنگاری برای ایجاد زبان واحد پایش، در کشور ارزشمند خواهد بود.

طالبیان تصریح کرد: به این منظور، دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با توجه به نیاز شناسایی شده و بهره‌گیری از نظر کارشناسان برجسته اقدام به تهیه دستورالعمل ناظر بر روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران برای استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخ کرده است، همچنین یک جلد از این دستورالعمل برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه‌ای بناها و محوطه‌های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی ابلاغ شد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور بیان کرد: از همکاران و کارشناسان استان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه ایراد، اشکال فنی یا پیشنهاد اصلاح، مراتب را به صورت کتبی به دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی ارسال کنند تا پس از پایان زمان اعلام شده به صورت گسترده منتشر و در اختیار همه فعالان حوزه تولید نقشه‌های فنی از بناهای تاریخی قرار گیرد.

او افزود: در گذشته در مستندنگاری آثار تاریخی وحدت رویه وجود نداشت و زمانی‌که نهادی می‌خواست قرارداد ببندد، دقیقاً نمی‌دانست باید چه موضوعاتی در آن ذکر شود.

طالبیان تصریح کرد: مستندنگاری باید در تمام فعالیت‌های حوزه میراث‌فرهنگی انجام شود، در این دستورالعمل اولین کاری که انجام دادیم این است که چگونه قبل از شروع هر کاری، مستندنگاری انجام شود.

این دستورالعمل بعد از اجرای آزمایشی آن و جمع‌آوری نقطه نظرات کارشناسان، از سوی نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور به شکل نهایی منتشر می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

کد خبر 5208602

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =