«اینورس»؛ مسیری جذاب و مدرن به سوی بازار کار

رویکرد آموزشی اینورس شامل استانداردهایی بین المللی و نیاز بازار کار ایران است که با هدف ورود سریع دانشجویان به بازار کار بعد از گذراندن دوره‌ها پیگیری می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اگر در طول مسیر زندگی خود به دنبال راه‌های متفاوت و خلاقانه ای برای آموزش و کسب وکار بودهاید احتمالاً نام «مدرسه اینورس» را شنیده اید. نخستین مدرسه تخصصی هنرهای دیجیتال که هنرهای کلاسیک و نو را بررسی و با مطالعه و تحقیق روی بازار کار، خلاءهای حرفه‌ای را شناسایی و همچنین بر اساس نیاز هنرجویان، دوره‌هایی را طراحی و برگزار می‌کند و مسیر طلایی ورود به بازار کار را به سرعت برای دانشجویانش فراهم می‌آورد؛ در واقع تیم «اینورس» می‌کوشد دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند.

اما شاید برای شما هم جالب باشد با شیوه فعالیت و شرایط ورود به مدرسه «اینورس» آشنا شوید. علیرضا اردوبادی، مؤسس و مدیرعامل مدرسه اینورس در ادامه توضیحات کاملی را پیرامون نحوه حضور در این فضای جذاب و خلاقانه ارائه می‌دهد.

آقای اردوبادی در ابتدا درباره دلایل و هدف شکل‌گیری و تأسیس مدرسه «اینورس» و محورهای فعالیت آن توضیح دهید.

مدرسه اینورس با هدف تغییر در ساختار آموزشی تأسیس شد و از آنجایی که بخشی از هنر که کارکرد تجاری و قابلیت تبدیل به صنعت را دارد، نادیده گرفته شده بود ما نیز کار را با هنرهای دیجیتال آغاز کردیم. در واقع با تمرکز بر ارائه آموزش‌های متفاوت و ایجاد بازارسازی، بحث آموزش را شروع کردیم که طبیعتاً این پروژه در حد آموزش باقی نماند، زیرا هدف ساخت یک اکوسیستم بود که به واسطه آن بتوانیم آموزش بدهیم و از سوی دیگر دانشجویان را حمایت کرده، تیم‌سازی کنیم و در نهایت به آنها کمک کنیم تا به صورت مستقل فعالیت کنند و وارد بازار کار شوند که خوشبختانه موفق هم بوده‌ایم. بنابراین ایجاد یک اکوسیستم آموزشی و هموار کردن مسیر اشتغال اصلی‌ترین هدفی است که در اینورس دنبال می‌شود.

«اینورس»؛ مسیری جذاب و مدرن به سوی بازار کار

«اینورس» از چه سالی کار خود را آغاز کرد؟

از سال ۸۷ کارمان را استارت زدیم. البته در سه چهار سال نخست فقط مقوله آموزش را دنبال کردیم و ضروری بود تا روی آن تمرکز داشته باشیم، چراکه دیدگاه ما این بود که برای ایجاد یک اکوسیستم باید از آموزش شروع کرد، بنابراین چند سال ابتدایی مقوله آموزش در الویت بود و در ادامه بحث اشتغال و معرفی به بازار کار، تیم سازی و هدایت دانش آموزان را عملی کردیم و در طول زمان حیطه‌های کاری را گسترش دادیم و «اینورس» به مرور وسیع‌تر شد تا از گرافیک و تبلیغات، تصویرسازی، بازی‌سازی به مد و لباس، کسب وکار و … رسید.

متقاضیان و علاقمندان به چه رشته‌هایی می‌توانند به «اینورس» مراجعه کنند؟

ما در ابتدای کار به طور مشخص در حیطه‌های موشن گرافیک، تصویرسازی، تبلیغات، گرافیک و … کار را شروع کردیم و به مرور رشته‌هایی مانند عکاسی، معماری، فیلمسازی، جلوه‌های ویژه و … را راه‌اندازی کردیم و چند سال بعد در حیطه مد و لباس وارد شدیم و در نهایت به حیطه‌های کسب و کار رسیدیم که به نوعی آموزش تکمیلی برای آموزش‌های قبلی محسوب می‌شود؛ البته افرادی که کسب و کار خودشان را راه اندازی می‌کنند نیز می‌توانند آموزششان را در اینورس به آدرس inverseonline.com تکمیل کند.

آیا برای رشته‌هایی که در «اینورس» وجود دارد از قبل نیازسنجی بازار انجام شده است؟

بله. رویکرد اینورس بر این مبنا بوده که آموزشی از جنس تئوری آموزشگاهی و تحقیقاتی در دانشگاه نداشته باشد، هدف ما این بود که دانشجویان بتوانند سریع وارد بازار کار شوند، در نتیجه دوره‌های آموزشی با تحقیقات، بررسی جایگاه یک رشته در بازار و خلاء‌های موجود طراحی شده است. به همین دلیل گاهی طراحی دوره‌ها حتی تا یک سال هم به طول می‌انجامید، چرا که باید متناسب با نیاز بازار شکل می‌گرفت. ضمن اینکه گاهی اوقات این دوره و رشته‌ها را با شرکت‌ها چک می‌کردیم که اگر کسی با این مهارت‌ها آموزش دیده باشد؛ آیا برای آنها کارایی دارد یا خیر.

«اینورس»؛ مسیری جذاب و مدرن به سوی بازار کار

و در نهایت می‌دانستیم دانشجویی که از مدرسه بیرون می‌رود دقیقاً می‌تواند چه شغل و جایگاهی و در چه نوع شرکت‌هایی داشته باشد. به همین دلیل تکلیف روشن بود و دانشجویان بسیار سریع وارد بازار کار می‌شدند. از طرفی دیگر یک سری استانداردهایی بین المللی در بحث آموزش وجود دارد که ما سعی کردیم برای ارتقای کیفیت آنها را رعایت کنیم و به موازات آن بازار ایران را در هر فصل بررسی می‌کردیم.

درباره ویژگی های دوره های آموزشی، مدت زمان آنها، نوع حضور دانشجویان توضیح دهید.

دوره‌های آنلاین به شکل پلتفرم ارائه می‌شود و ویدئوهای از پیش ضبط شدهای وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در هر زمانی از آنها استفاده کنند و از طرفی از حمایت معلم نیز برخوردارند و مدرسین به سوالات آنها پاسخ می‌دهند، ضمن این که تمرین‌هایی را برای فضای آنلاین در نظر گرفتیم که دانشجویان می‌توانند آنها را انجام دهند.

با توجه به اینکه آموزش نیاز به تجربه عملی و پروژه‌محور بودن دارد این خلاء را در آموزش آنلاین چطور برطرف کرده اید؟

ما برای این کار توانستیم یک پلتفرم بسیار ویژه طراحی کنیم و از چهار سال پیش آماده‌سازی آن را انجام داده ایم و این پلتفرم چند ماه پیش از شیوع کرونا راه‌اندازی شد. نکته دیگر این که آموزش در فضای آنلاین متفاوت است و در حال حاضر که دوره‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود شاید یک نفر بخواهد یک دوره را به صورت یک ماهه بگذارند و فرد دیگری تمایل داشته باشد همان دوره را در طول یک سال پشت سر بگذارد؛ هیچ زمان‌بندی و محدودیتی از این جهت وجود ندارد. طبق تجربه‌های پیشین، معمولاً دانشجویان دوره‌ها را به سرعت می‌گذرانند و کسی که در طول یک سال در دو دوره شرکت می کرده، در شرایط فعلی در همان بازه زمانی در ۷ دوره ثبت‌نام می‌کند و آنها را می‌گذراند و طبیعتاً رسیدن به هدف و بازار کار سریع‌تر و ارزان‌تر اتفاق می‌افتد.

شرایط ثبت نام چگونه است؟

درحال حاضر که آموزش در فضای آنلاین است هیچ شرایط خاصی نداریم و محدودیت سنی وجود ندارد و هرکسی با هر شرایطی از دانش‌آموز، دانشجو تا کسی که در بازار حرفه ای کار است، می‌تواند در دوره‌های «اینورس» شرکت کند. جالب است بدانید ما از اقشار مختلف مخاطب داریم و حدود ۴۰۰ هنرجوی خارج از کشور هم داریم. به دلیل اینکه دیگر با محدودیت‌های جغرافیایی مواجه نیستیم و همه می‌توانند از این امکان استفاده کنند، از همه جای دنیا هنرجو می‌پذیریم.

«اینورس»؛ مسیری جذاب و مدرن به سوی بازار کار

اما در برنامه آینده «اینورس» یک مستر کلاس و دوره‌های بسیار پیشرفته حضوری در نظر گرفته شده که می‌توان گفت پیش از این در دوره‌های حضوری چنین چیزی نداشتیم. طبیعتاً گذراندن دوره‌های آنلاین، پیش نیاز این دوره‌های حضوری خواهد بود که دانشجویان با فضا آشنا شوند و بتوانند در بوت‌کمپ هایی که شامل دوره‌های بسیار پیشرفته حضوری است شرکت کنند.

در دوره‌های آنلاین هرکسی می‌تواند وارد سایت شود، دوره موردنظر را خریداری و در کلاس‌ها شرکت کند و از ویدئوهای از پیش ضبط شده در پلتفرم اختصاصی استفاده کند، هیچ محدودیت زمانی هم وجود ندارد و یک دسترسی بسیار بزرگ برای افراد فراهم کرده است.

«اینورس» چقدر فضا برای ورود به بازار کار و اشتغال دانشجویانش فراهم می‌کند؟

طبق آخرین آمار مدرسه حضوری که مربوط به سال ۹۸ است، بیش از ۷۰ درصد دانشجویان در شرکت‌های درجه یک مشغول به کار شدهاند و تعدادی از این دانشجویان که می‌توان گفت تقریباً ۲۰ درصد آنها را شامل می‌شود خودشان شغل ایجاد کرده اند. اینکه کسی پس از پایان دوره‌ها مشغول کار نشود اتفاق بسیار نادری است و اغلب دانشجویان جذب بازار کار شده اند. ضمن اینکه اگر سری به آژانس‌های تبلیغاتی مطرح هم بزنید متوجه می‌شوید بیش از ۵۰ درصد نیروهای آنلایشان از مدرسه اینورس برگزیده شده اند.

طی سال‌های فعالیت «اینورس»، شرکت‌های مختلف درخواست نیروهایشان را به ما ارجاع داده‌اند و تقریباً روزی چند درخواست داشتیم که از بین دانشجویان به شرکت‌ها نیرو معرفی کنیم. هم اکنون نیز در حال طراحی یک پلتفرم هستیم که بتوانیم از آن به عنوان یک پلتفرم جانبی در کنار پلتفرم اصلی استفاده کنیم تا بتوانیم این کارکرد را به صورت سیستماتیک داشته باشیم و روند اشتغال دانشجویان پیگیری شود.

نکته دیگر این که ارتباط ما با دانشجویان پس از پایان دوره‌ها صد در صد برقرار است. اتفاقاً مزیت یک آموزش پیشرو که ما در «اینورس» براساس آن حرکت می‌کنیم در این است که با دانشجویان و بازار کار مرتباً در ارتباط بوده و اطلاعات جدید و به روز را در اختیار داشته باشیم؛ در غیر این صورت به سیستمی راکد تبدیل می‌شویم که جزو برنامه‌ها و خواسته‌های ما نیست.

با توجه به سابقه فعالیت و تعداد کاربرانی که داشتید اینورس چه تأثیری در مسیر آموزشی ایران داشته است؟

این مسئله از دو زاویه قابل بررسی است. شاید در ابتدا این نگاه وجود داشت که چرا دیگران شبیه ما عمل می‌کنند اما امروز از صمیم قلب خوشحالم که سیستم‌های مشابه اینورس به وجود آمده و این کار را تکرار می‌کنند و این اتفاق خوشایندی است که «اینورس» نمونه موفقی بوده و امروز به عنوان یک الگو به کار گرفته می‌شود.

بخش عمده‌ای از تأثیرگذاری «اینورس» در سیستم آموزشی به دلیل ارتباط جدی با بازار کار، همگام با تغییرات روز و بهرهگیری از تکنولوژی پیشرفته بوده که به آن کمک کرده و از طرفی دیگر وجود ارتباط جدی با دانشجویان منجر به درک بهتر نیازهایشان شده است. در همین راستا ما در این دوازده و سال چندین بار سبک آموزش را تغییر داده‌ایم و به طور مداوم خودمان را با نیاز دانشجو و سبکی که علاقمند به یادگیری آن است هماهنگ و سازگار کرده‌ایم. البته این چالشی است که در نوع خود لذت بخش نیز هست.

چرا «اینورس» را به مردم پیشنهاد می‌دهید؟

«اینورس» یک جریان با کیفیت از آموزش است که نگاهی کاملاً کاربردی و اثربخش دارد و افراد هم تاثیراتش را در زندگیشان می‌بینند و در عین حال می‌توانند سریعاً وارد باز کار شوند. از طرفی به دلیل اینکه فقط بحث آموزش مطرح نیست و به نحوه رویکرد و معرفی (پرزنت) کردن دانشجویان نیز توجه می‌شود بنایراین آموزش مدرنی ایجاد شده که آنها را به سرعت به بازار کار می‌رساند.

کد خبر 5245078

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =