نحوه ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها تغییر کرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را با رویکرد جدید ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط تدوین شده است.

وی افزود: این دستورالعمل به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت به‌روزرسانی دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: پس از انجام دو دهه پایش و ارزیابی مستمر و با توجه به توسعه قابلیت‌ها و رهیافت‌های جدید نیاز به بروزرسانی داشت.

وی گفت: تغییرات ساختاری و محتوایی فراوان و استفاده از ابزارهای نوین و دسترسی‌های شفاف و آسان دانشگاه‌های علوم پزشکی به منظور تحقق هدف غایی توسعه دانش و فناوری و به‌کارگیری آن به‌منظور ارتقا سلامت مردم به شدت احساس می شد.

نجفی از اعمال تغییرات اساسی در فرآیند اجرایی ارزشیابی خبر داد و گفت: طراحی و راه‌اندازی سامانه جامع ارزشیابی تحقیقات و فناوری به آدرس evaluation.research.ac.ir و تجمیع تمام فرآیندهای ارزشیابی از موضوع ارزشیابی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی تا ارزشیابی مراکز تحقیقاتی و نیز جشنواره رازی، از جمله این تغییرات هستند.

وی گفت: دسترسی ها و امکانات این سامانه به گونه ای طراحی شده است که ضمن برخط شدن فرآیند اجرایی، امکان مشاهده و بررسی نتایج هر دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی بر اساس داده های موجود به صورت برخط و کاملا شفاف میسر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه در ارزشیابی سال ۱۳۹۹، محور فناوری جهت تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی و حیطه ارزشیابی پژوهش‌های اثربخش سلامت در ۱۸ دانشگاه علوم پزشکی به صورت پایلوت مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۱۳۹۹ چهار محور تولید دانش، ساختار تحقیقات و فناوری، توسعه فناوری و اثرگذاری پژوهش (به صورت آزمایشی) مورد ارزشیابی قرار خواهند گرفت.

کد خبر 5249211

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha