بهمن عسگری سکوتش را شکست/ این حجم از بی‌مهری عادلانه نیست

دارنده مدال طلای قهرمانی جهان از دست دادن المپیک را بزرگترین اشتباه زندگی خود عنوان کرد و از آنها که دانسته و ناعادلانه قضاوتش کردند، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهمن عسگری کاراته کای ملی پوش کشورمان که به دلیل اشتباه سهوی، حضور در بازی‌های المپیک را از دست داد، بعد از گذشت نزدیک به یک ماه سکوت خود را شکست و توضیحات را خصوص نحوه استفاده از داروی ممنوعه و محرومیت ۱۲ ماه خود ارائه شد.

وی در صفحه شخصی خود نوشت:

‎درود بر مردمم، ‎درود بر همراهان، صدیقان و هواداران دلسوز، ‎من، بهمن عسگری، عضو تیم ملی کاراته ایران، نماینده وزن منفی ۷۵ المپیک توکیو.

‎در این برهه از زندگی که برای من بسیار تلخ و ناگوار است و ناباورانه در پس اندیشه‌های دیروز و رؤیای شیرین سالهای دورم ایستاده‌ام، برخود لازم دانستم برای تنویر افکار عمومی، مطالبی را خدمت بزرگواران عرض کنم. ‎و در نهایت سپاسگزاری کنم از حمایت و ابراز همدردی شما عزیزان.

اتفاقی که در زندگی شخصی ام افتاد و متأثر از همین رخداد، مسیر ورزشی ام تغییر کرد. ‎و این حادثه سبب رنج و دردی عظیم بر من و خانواده ام و تمامی عزیزانی که تا به الان، شریک تمام پیروزی‌ها، شکست‌ها و شادی‌ها و غم‌هایم بودند شد.

‎با توجه به طی کردن پروسه درمان، تحت نظر پزشک متخصص بودم و هرگز گمان نمی‌کردم دارویی که با تجویز پزشک متخصص بوده جز مواد ممنوعه محسوب شود. ‎ با توجه به بیان و شفاف سازی این مساله و ارائه مستندات حقایق، به همراه پزشک متخصص مربوطه و وکیل، و اثبات سهوی بودن این خطا در ارتباطِ با کوتاهی پزشک، مشمول جریمه و محرومیت ۱۲ ماهه شدم.

‎ضمن احترام کامل به قوانین موجود و مجریان محترم آن در اقصی نقاط دنیا، به عنوان ورزشکاری که سال‌های سال در سلامت کامل ورزش نموده، انتظار گذشت و مساعدت بیشتری از مجامع و سازمانهای مرتبط بین المللی خصوصاً WKF همچنین IOC را داشتم که با توجه به پذیرش قطعی نیاز پزشکی من به معالجه و درمان ( آن‌هم در راستای شاد نمودن دل پدر و مادر و خانواده ام که از جمله اولین مسائل مورد توجه در حقوق بشر است) با اغماض بیشتری من را جهت حضور در سقف آرزوی دوران قهرمانیم یعنی میدان بزرگ المپیک یاری می‌نمودند که متأسفانه این مهم محقق نشد.

سالهاست با استعانت از درگاه خداوند و در پرتوی تعلیمات ارزنده مربیان و اساتید ارجمند و تلاش و کوشش خود، به توفیقات زیادی نائل آمدم. برای من که هرگز در عمر زندگی حرفه‌ای ام، اندیشه‌ی غلط و رفتار غیراخلاقی نداشتم و با پشتکار و اراده‌ی مصمم و تلاش مستمر، سعی کردم به اهداف خود برسم، درک و هضم این موضوع که مورد بی مهری مسئولین و جریمه ای این چنینی قرار بگیرم، بسیار سخت و ناعادلانه بود.

۱۵ سال زندگی و ورزش حرفه‌ای و قهرمانی به من صداقت، پاکی، راستگویی، احترام، تواضع و اخلاق آموخت و در تمام عرصه‌ها، هر آنچه آموختم، با تمام ابعاد زندگی ام آمیختم و مزد دل و تلاشم رو با عنایت پروردگارم به شکل شایسته ای گرفتم. با افتخار بر سکوهای میادین مختلف ایستادم و افتخارم، افتخار شما و غروری بود که بر من داشتید. در طی سال‌ها با کسب عناوین برتر، بارها و بارها بیش از ۲۰ بار تست دوپینگ دادم و تمامأ منفی بوده است.

در وزنی مبارزه می‌کنم که فوق العاده دشوار و پر از قهرمانان بنام دنیاست. ‎با گذشت ۲ سال، با فاصله ۲ هزار امتیاز با نفر دوم، با تلاش‌های شبانه روزی و تمرینات سخت و دشوار در کمال پاکی و بدون هیچ گونه استفاده از مواد نیروزا که خارج از اصول اخلاقی و حرفه‌ای و منشور المپیک است، جایگاهم در رنکینگ یک دنیا رو حفظ کردم و موفق به کسب سهمیه المپیک شدم. برای کسی که در زندگی حرفه‌ای و قهرمانی اش، با حساسیت بالا و دقت فراوان، قدم برداشته و متعهد به ورزش پاک و سالم می‌باشد و بارها و بارها تست دوپینگ داد و هربار سربلند بیرون آمد، چطور می‌توانید اظهار کنید که «دوپینگ کرده است»؟!

‎چه رنجشی از این بالاتر که در دنیای قهرمانی، همیشه الگو و باعث مباهات باشی و برای گناهی نکرده اینگونه، سیبل انتقادات و حرفهای ناروای یکسری اشخاص قرار بگیری! اصلأ معنای دوپینگ را می‌دانید؟ ‎دوپینگ به معنای استفاده از مواد نیروزا و تقویتی است.

بهمن عسگری بخاطر یک بیماری، مورد مداوا و تحت نظر پزشکی متخصص قرار می‌گیرد و بعد از آزمایشات تخصصی که انجام شد با تجویز پزشک متخصص، دارو و قرصی را استفاده می‌کند که با تمام حساسیت‌ها و تاکیدم به پزشک متخصص، که آیا منعی ندارد و توضیح این مطلب که من در لیست ورزشکاران وادا هستم و هر زمانی که صلاح بدانند سرزده از من تست می‌گیرند و این دارو جز داروهای ممنوعه نباشد، پزشک متخصص من اطمینان خاطر می‌دهد که هیچ مشکلی برای مصرف این قرص نیست.

‎ و تنها اشتباهی که متوجه من است این است که این مساله را با دیگر اعضا و مسئولین ذیربط عنوان نکردم و عدم اطلاع و آگاهی من، از یک طرف و حیایی که شاید به لحاظ فرهنگ جامعه ام، این اجازه را به من نمی‌داد که چنین مسأله‌ای را حتی با مربی ام در میان بذارم از طرف دیگر، باعث شد وارد یک چرخه‌ی عجیب و دردناک شوم و روزها و هفته هاست براثر اشتباهی غیرعمد و سهوی و کوتاهی پزشک، دردی عظیم و قضاوت‌های ناعادلانه را من و خانواده ام متحمل می‌شویم.

ای بسا ورزشکارانی بودند که با علم بر اینکه داروهای نیروزا چیست و چه مصرفی دارد، به نیت تقویت ماهیچه و سیستم بدنی، این داروها را مصرف کردند و اینچنین برخوردی با آنان نشد که در این چند هفته با من رفتار شد. بهمن فقط برای درمان و کوتاهی پزشکش است که اینگونه مورد بی حرمتی قرار گرفته و وارد شدن این حجم از بی عدالتی در زندگی ام، عادلانه نیست. کسی که سال‌ها تلاش کرد با تکیه بر صداقت و پاکی، ورزش حرفه‌ای اش را ادامه دهد و امروز بخاطر قصور پزشکی وارد این جریان شده است.

ابتدای عرائضم اشاره به این مطلب کردم که ممنون و سپاسگزار عزیزانی هستم که در این مدت با من احساس همدردی کردند و با دلجویی و دعوتِ به صبر، مرا مورد لطف و محبت خود قرار دادند. تلاش‌های ارزشمند وکیلم که از زبده ترین وکلای ایران هستند و همچنین دوستان خوبم که در این راه همیار و هم گام با من بودند را صمیمانه ارج مینهم و به وسعت قلب بزرگشان، برایشان آرزوی بهترین‌ها را دارم.

در این دوره بحرانی که انتظار مهرورزی و یکپارچگی در جهت رفع این مشکل را از سروران و بزرگانم داشتم متأسفانه معدود کسانی از اهالی کاراته که می‌توانستند برای احقاق حق از دست رفته عضو همین خانواده، یاریگری قُرص و دلگرم کننده‌ای باشند، اشتباه غیرعمد مرا، گناهی نابخشودنی جلوه دادند و به این مساله دامن زدند.

از سویی موضوعی که خاطرم را بشدت می‌آزارد این است که بعد از این جریانات، دوستان و نزدیکانی که می‌توانستند با معرفی اشخاص و کارشناسان مجرب که صاحب راهکارهای مفیدتری بودند، به من در جهت تسریع روندِ پرونده و اثبات بی گناهی ام کمک کنند تا مورد عفو قرار بگیرم، ولی نکردند و یا در زمانی معرفی کردند که زمان را از دست داده بودم.

ساعتها، روزها و شب‌های بسیار بدی را در این چند هفته من و خانواده ام سپری کردیم. ای کاش همه اینها خواب و کابوس بود. پروردگارا خودت شاهدی که چگونه برای حفظ زندگی قهرمانی ام که امانتی ست در دست من، تلاش کردم و امروز در حسرت رؤیای المپیک، که یکی از هدف‌هایم بود ناباورانه، بیرون این میدان ایستاده‌ام...

ولی هرگز از تلاش دست نمی کشم و در پی آرزوها و دیگر اهدافم، خواهم جنگید و دل به حکمت و مصلحت خدایم می‌سپارم و همانگونه که برای موفقیت و پیروزی ام از پروردگار عالم استعانت می‌طلبیدم برای دیگر هم رزمانم آرزوی ظفر و کامروائی دارم.

ایران ما، نمایندگانی شایسته ای را رهسپار این رویداد بزرگ ورزشی کرده است. همانگونه که آرزویم بود با کسب افتخاری دیگر، شادی و لبخند بر لب هم میهنانم بنشانم، صمیمانه آرزوی نصرت و پیروزی کاروان المپیک بخصوص بچه‌های پرافتخار کاراته، سجاد عزیز و سرکار خانم‌ها حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار و همینطور شادی مردمم را دارم.

از تمامی عزیزانی که دراین مدت با پیام‌های دلگرم کننده شأن، موجب فزونی تاب و تحمل و صبوری ام در مقابل این اتفاق بودند نهایت سپاس و امتنان را دارم.

بنده صرفاً به جهت حفظ آرامش و تمرکز برای تمامی اعضای اعزامی به المپیک و وارد نشدن هیچ گونه حواشی‌ای به این مهم، با تأخیر با شما عزیزانم سخن گفتم. حمایت و مهرورزی شما، به من یقین می‌دهد که قدم در راهی نهاده‌ام و برای آرمانی تلاش می‌کنم که درست و ستوده است.

فرزند کوچک این سرزمین بهمن عسگری
خدایا چنان کن سرانجام کار
توخشنود باشی و ما رستگار

کد خبر 5264865

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 8 =

  نظرات

  • عرفان IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 0
   دوپینگی آبرومونو بردی. عمدا اینکارو کردی همه مسابقاتتو با مصرف دارو مدال گرفتی حقت اینه همه پولهای که بهت دادن ازت بگیرن فکر کردی المپیک مثل مسابقات دیگس بزارن مصرف کنی و جواب منفی دوپینگ بگیری