لابی اوقاف در تعیین محدوده شهری طرح جامع اراک کذب است

اراک- مدیرکل اوقاف استان مرکزی گفت: الحاق زمین‌های وقفی به محدوه شهری در طرح جامع اراک بر اساس کارشناسی‌های متعدد انجام شده و لابی در این مورد صورت نگرفته است.

حجت‌الاسلام عبدالله واحدی، با بیان اینکه وظیفه اوقاف این است که شاخص بهره وری موقوفه را افزایش دهد، اظهار کرد: این افزایش شاخص بهره وری در اوقاف به عنوان یک راهبرد اصلی دنبال می‌شود طبیعی است که زمینی که در دست اوقاف بوده و استفاده کاربری نداشته است بخواهیم برای طرح اقدام ملی مسکن قرار دهیم.

وی ادامه داد: اگر زمینی وقفی جایی مانده و نمی‌توان در آن کشاورزی کرد وظیفه اوقاف است که تغییر کاربری مناسب انجام دهد که درآمد آن برای موقوف علیه هزینه شود. اینکه عنوان می‌شود زمینی روی دست اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مانده بوده به دلیل اینکه این زمین هیچ کاربری مناسبی نداشته است و این زمین‌ها وقفی به اداره کل راه و شهرسازی قالب شده، ادعای کذبی است.

زمین وقفی را به اداره کل راه و شهرسازی برای طرح اقدام ملی مسکن قالب نکرده‌ایم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی تاکید کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی هیچ لابی برای الحاق زمین‌های وقفی به محدوده شهری در طرح جامع کلانشهر اراک انجام نداده است و طی بررسی‌های کارشناسی و متعددی که در زمین‌های وقفی صورت گرفت، بنا شد این زمین‌ها به محدوده شهری طرح جامع اراک اضافه شود.

وقف در شهر اراک مانع توسعه فرهنگی و شهری اراک نشده است

وی با اشاره به پمپاز اخبار منفی در زمینه مشکلات حوزه وقف، گفت: وقف در استان مرکزی و شهر اراک هیچ محدودیتی در توسعه شهری، فرهنگی و تاریخی شهر اراک نداشته است و مشکلات که در حوزه وقف بازار مطرح است بخاطر مشکلات سرقفلی‌های این مغازه‌ها است که بنده با جلسه‌ای که با کسبه بازار داشتم عنوان کردم هر چه حکم دستگاه قضا و دادگاه برای مشکلات وقفی حوزه بازار اراک باشد، این اداره کل به همان عمل خواهد کرد.

واحدی با بیان اینکه از زمین‌های چندصد هکتاری دره گردو فقط ۵۰ هکتار اوقافی است، عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی مانع تحقق گردشگری در این دره شده است، کاملاً کذب است و اگر تاکنون دره گردو تبدیل به منطقه گردشگری نشده است بخاطر تعلل در مدیریت شهری و مجموعه استان بوده است، ضمن اینکه خود اداره کل اوقاف و امور خیریه برای ۵۰ هکتار زمین وقفی که در دره گردو دارد، به دنبال اجرای پروژه گردشگری و تفریحی در این زمین است.

ورود به وقف در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با اشاره به اهمیت وقف در حوزه اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: متأسفانه وقف در حوزه پیشگیری و کاهش‌های آسیب‌های اجتماعی در کشور و استان مرکزی کم است ولی طی برنامه‌های که معاونت فرهنگی این اداره کل با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان مرکزی دارد، قرار است از ظرفیت واقفین در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استان استفاده شود.

واحدی اظهار کرد: ۸۰۰ نوع وقف در وقف نامه‌ها داریم که در موضوعات مختلف پیش‌بینی شده‌اند و بارزترین و شاخص‌ترین صدقات و نوع‌دوستی است و متأسفانه امروز جایگاه وقف در جامعه دچار مشکلاتی شده و اصحاب رسانه نقش مهمی در احیای جایگاه وقف دارند و البته مسئولین اوقاف نیز با شفاف‌سازی و عملکرد مناسب در این راستا اثرگذار هستند.

وی عنوان کرد: یکی از نیازهای امروز جامعه احیای جایگاه وقف و کارکردهای اصلی آن است که قطعاً برای جامعه و مردم برکات زیادی خواهد داشت چراکه احیای موقوفات می‌تواند کشور را در بسیاری از عرصه‌ها خودکفا کند و این نیازمند همکاری اصحاب رسانه و هم‌افزایی مسئولین است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با اشاره به نام‌گذاری روزهای دهه وقف گفت: دوشنبه، رسانه تکریم واقفین خیراندیش؛ سه شنبه، وقف، ترویج فرهنگ مهدویت؛ چهارشنبه، وقف خدمات فرهنگی و اجتماعی به جامعه؛ پنج شنبه، وقف بقاع متبرکه و ترویج فرهنگ زیارت؛ جمعه، وقف و کاهش آسیب‌های اجتماعی؛ شنبه، وقف و تشکیل تمدن اسلامی؛ یکشنبه، توسعه آموزش و پژوهش و حمایت از طرح‌های دانش بنیان؛ دوشنبه، وقف و سلامت، بهداشت جامعه؛ سه شنبه، وقف و اشتغال و تولید و چهارشنبه وقف جمعی و توسعه مشارکت‌های اجتماعی روز شمار دهه وقف در سالجاری است.

شناسایی ۵۵ مورد وقف جدید در استان مرکزی

واحدی گفت: در سالجاری ۵۵ وقف جدید با اعتبار ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با رویکردهای کمک به درمان، تحصیل، فقرا، خیرات و سایر امور در استان انجام شده است.

وی عنوان کرد: حمایت از ۵۴ خانواده زندانی با اعتبار ۷۲ میلیون تومان، حمایت از ۱۷ زوج جوان با اعتبار ۵۹۲ میلیون تومان، توزیع ۷۵ هزار بسته معیشتی با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان، توزیع ۷۱ هزار پرس غذای گرم با اعتبار ۲۱ میلیارد تومان، توزیع ۵ هزار و ۶۶۹ بسته بهداشتی با اعتبار ۸۵۰ میلیون تومان، توزیع ۱ هزار و ۲۶ بسته لوازم التحریر با اعتبار ۲۱۱ میلیون تومان، کمک هزینه درمان و دارو به ۷۰۰ نفر با اعتبار ۲۶۰ میلیون تومان، کمک به ۴ هزار و ۷۰۰ نفر از ایتام و سادات با اعتبار ۱ میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان و کمک به ۲۱۵ نفر از مداحان با اعتبار ۲۳۵ میلیون تومان از جمله اقدامات این نهاد در طی یک سال گذشته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: پروژه ۸ هزار و ۱۰۰ واحدی مسکن در اراک، ابر پروژه مسکن در سازمان اوقاف کشور است و در دهه وقف کلنگ زنی خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در پایان بیان کرد: کلنگ زنی فاز دوم پروژه انرژی خورشیدی که امروز به ۱۵ نیروگاه در استان رسیده، اخذ ۱۶ مجوز از سازمان در حوزه ساخت‌وساز و کلنگ زنی مجموعه گلخانه‌ای کشت آناناس از دیگر پروژه‌های مهم در دهه وقف است.

کد خبر 5320033

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =