هوای اصفهان بر مدار قرمز آلودگی

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۶۰ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۸۹، استانداری و انقلاب با شاخص ۱۷۸، باهنر با شاخص ۱۵۵، پروین و فرشادی با شاخص ۱۶۷، فیض با شاخص ۱۹۳، کاوه با شاخص ۱۶۵، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۶۲، میرزا طاهر با شاخص و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۱ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی اضافه کرد: شاخص هوا در دو ایستگاه خیابان جی و رهنان به ترتیب با میانگین ۱۱۰ و ۱۲۴ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) و در ایستگاه خیابان رودکی با میانگین ۹۶ وضعیت قابل قبول (زرد) را نشان می‌دهد. کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز ایستگاه پایش هوای شهر صنعتی سگزی قطع است اما شاهین‌شهر با شاخص ۷۱ و مبارکه با شاخص ۷۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و مه صبحگاهی غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است و این شرایط تا اواسط فردا پنجشنبه ادامه دارد. با توجه به تشدید آلودگی هوای کلانشهر اصفهان به شهروندان توصیه می‌شود از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فعالیت ورزشی در فضای باز در این مدت بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5364955

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =