گشوده شدن فصلی جدید در روابط ایران و آذربایجان

وزیر امور خارجه ایران در سفر به جمهوری آذربایجان و دیدار با رئیس جمهور، رئیس مجلس و همتای آذربایجانی، بر گسترش روابط و همکاری دوجانبه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه تهران تایمز در سرمقاله خود به بررسی سفر وزیر امور خارجه ایران به جمهوری آذربایجان و دیدارهای صورت گرفته، پرداخت.

تهران تایمز در این باره نوشت که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اولین مقام ارشد ایرانی دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران بود که به کشور جمهوری آذربایجان سفر کرد و با «الهام علی اف» رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره توسعه روابط و همچنین تحولات منطقه‌ای گفتگو کرد.

امیر عبداللهیان در دیدار مذکور که عصر چهارشنبه صورت گرفت، ضمن تاکید بر عزم مقامات دو کشور جهت گسترش روابط، گفت که فصل جدیدی در روابط بین تهران و باکو گشوده شده است و این مسئله نتایجی مثبت برای هر دو کشور به ارمغان خواهد آورد.

وی افزود: ما آماده هستیم تا تمام پروژه‌های قبلی را نهایی کرده؛ زمینه را برای توافقات جدید بین دو کشور فراهم کنیم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به حضور ایران در قالب ۳+۳، این همکاری‌ها را برای صلح و ثبات منطقه مفید دانست و تاکید کرد که نیروهای فرامنطقه ای حق مداخله در امور منطقه را ندارند و کشورهای منطقه می‌توانند مشکلات خودشان را حل کنند.

الهام علی اف نیز بر اهمیت روابط بین دو کشور تاکید کرد و گفت: مایلیم این روابط را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترش دهیم.

رئیس جمهور آذربایجان با تاکید بر این مسئله که مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل شود و باکو مخالف دخالت کشورهای خارجی در منطقه و مسائل آن است، گفت: ما معتقدیم ارتباطات منطقه‌ای برای همه کشورهای منطقه مفید است.

علی اف همچنین با اشاره به دیدار اخیرش با همتای ایرانی خود در عشق آباد پایتخت ترکمنستان در حاشیه اجلاس سران اکو، آن را مثمر ثمر توصیف کرد.

«اشتراکات منحصر به فرد یک دارایی بزرگ است»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه ملاقات‌هایش با «صاحبه غفارووا» رئیس مجلس جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

امیرعبداللهیان و غفارووا در این دیدار راه‌های تقویت روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله همکاری پارلمانی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزیر امور خارجه ایران حضور غفارووا را در مراسم تحلیف رئیس جمهور ایران نشان از عمق روابط دوستانه دو کشور دانست و افزود: اشتراکات منحصر به فرد ایران و جمهوری آذربایجان سرمایه بزرگی برای دو کشور است و زمینه را برای تحکیم روابط دوجانبه فراهم می‌کند.

وی همچنین با اشاره به صحبتهای رئیس جمهور ایران و آذربایجان در حاشیه اجلاس سران اکو، گفت که انتقال گاز ایران به جمهوری آذربایجان در چارچوب توافقنامه سه جانبه مبادله (سوآپ) گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق ایران، به زودی عملیاتی می‌شود.

امیر عبداللهیان همچنین بر آمادگی دو کشور برای گسترش سریع همکاری‌های دوجانبه از جمله در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، و حمل و نقل تاکید و حمایت مجالس دو کشور در این زمینه را مهم و ضروری توصیف کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که اسناد مربوط به اصلاح قانون عوارض و تعرفه‌های ترجیحی راه‌ها به منظور تسهیل در گسترش همکاری‌ها به تصویب مجلس شورای ملی جمهوری آذربایجان برسد.

رئیس مجلس آذربایجان نیز در این دیدار روابط ایران و آذربایجان را دیرینه خواند و همگرایی تاریخی، فرهنگی و منطقه‌ای دو کشور را مرتبط دانست. وی افزود: ما شاهد حمایت قاطع دولت و ملت ایران از جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ بوده و از آن قدردانی کرده ایم.

غفارووا در ادامه به علاقه و آمادگی مجلس آذربایجان برای کمک به گسترش روابط دو کشور اشاره کرد و ضرورت تقویت گروه‌های دوستی پارلمانی را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد که محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در آینده نزدیک به باکو سفر کند.

وزیر امور خارجه به شهدای آذربایجان ادای احترام کرد

امیر عبداللهیان شامگاه چهارشنبه با حضور در محل یادمان شهدای باکو به تمامی شهدای جنگ اول و دوم قره باغ ادای احترام کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همگان شاهد آزادسازی تمامی سرزمین‌های اشغالی فلسطین و تشکیل دولت واحد فلسطین به پایتختی قدس باشند.

«همکاری در حوزه حمل و نقل و انرژی راهبردی»

وزیر امور خارجه ایران همچنین با «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود دیدار و دو طرف در مورد راه‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه بحث و گفتگو کردند.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به سخنان روسای جمهور دو کشور مبنی بر اینکه آنها مصمم به تقویت روابط دوجانبه هستند، گفت که وزارت امور خارجه دو کشور نیز باید همواره موضوعات همکاری ایران و آذربایجان و همچنین راه‌های تقویت آن را در دستور کار خود داشته باشند.

وزیر امور خارجه ایران ضمن یادآوری اهمیت همکاری در حوزه‌های حمل و نقل و انرژی، بر تداوم همکاری‌ها در سایر حوزه‌های اقتصادی از جمله تشویق و تقویت تعاملات بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد.

وی ذکر کرد که ایران آماده صدور خدمات فنی و مهندسی و بهره برداری از دیگر ظرفیت‌های کشور در زمینه‌های مورد نیاز به منظور کمک به بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان است و بر اهمیت اقدام در این زمینه برای تسریع توسعه در آن مناطق تاکید کرد.

وزرای خارجه دو کشور همچنین بر اهمیت کمیته مشترک همکاری رسانه‌ای برای ادامه همکاری تاکید کردند.

وزیر خارجه آذربایجان با اشاره به دیدار اخیر رئیسی و علی اف، گفت که توافقات صورت گرفته توسط روسای جمهور دو کشور به عنوان نقشه راه روابط جدید بین دو کشور خواهد بود.

بایراموف همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه حمل و نقل و انرژی را قابل توجه و راهبردی دانست و همکاری در سطح سازمان‌ها و نهادهای بین المللی از جمله سازمان همکاری‌های اقتصادی را مثمر ثمر و پیشرو توصیف کرد.

امیرعبداللهیان همچنین از همتای آذربایجانی خود دعوت کرد تا به ایران سفر کند و بایراموف ضمن استقبال از این دعوت گفت که در آینده‌ای نزدیک به تهران سفر خواهد کرد.

دو طرف همچنین توافق کردند که معاونان سیاسی شان به منظور بررسی و ارزیابی مسائل مربوط به گسترش روابط تهران - باکو دیدار کنند.

تهران تایمز همچنین مطلع شده است که بایراموف در روزهای آتی به تهران سفر خواهد کرد.

وزرای خارجه دو کشور سپس با شرکت در کنفرانس خبری مشترک درباره نتایج این دیدار و مذاکرات صورت گرفته، توضیحاتی به خبرنگاران ارائه کردند.

امیرعبداللهیان سفر خود به جمهوری آذربایجان را با دیدار ایرانیان مقیم در این کشور به پایان رساند. وی در این دیدار، گفتگویی دوستانه با کارآفرینان ایرانی در آذربایجان جهت تحلیل موانع تجارت متقابل داشت.

آنچه در این سفر برجسته‌تر بود، همکاری‌های اقتصادی قابل توجه ایران و آذربایجان و توافق شفاهی وزرای امور خارجه در زمینه روابط رسانه‌ای بود.

یک منبع آگاه به تهران تایمز گفت که تهران و باکو در زمینه روابط رسانه‌ای به تفاهم رسیده اند و طی روزهای آینده توافقی بین سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و «لیلا عبدالله‌وا» همتای آذربایجانی وی امضا خواهد شد.

دستاورد مهم دیگر این سفر این بود که بر اساس اعلام وزیران امور خارجه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود، ایران و جمهوری آذربایجان توافق کردند که ایران در بازسازی اراضی آزاد شده در جنگ ۴۴ روزه در سال ۲۰۲۰ همکاری کند.

بایراموف اعلام کرد که تعداد زیادی از شرکت‌های خصوصی ایرانی پیشنهادهایی برای کمک به بازسازی سرزمین‌های آزاد شده مذکور ارائه کرده اند.

خبرنگار تهران تایمز در باکو همچنین مطلع شد که پروازهای مستقیم تهران - باکو پس از یک وقفه، مجدداً برقرار می‌شود.

امیر عبداللهیان در پاسخ به سوال تهران تایمز در خصوص قالب ۳+۳ به خبرنگاران گفت که نشست بعدی قالب ۳+۳ در سطح وزرای امور خارجه برگزار خواهد شد.

وی افزود: ایران تلاش خواهد کرد تا گرجستان را متقاعد کند که در این قالب شرکت کند.

کد خبر 5383490

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 0 =

  نظرات

  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
   0 0
   امیدواریم دولت ما فریب کمونیست های آذربایجان را نخورد و از راه ایران ارمنستان دست نکشد .چه اکر این مرز باریک از دست برود در محاصره کامل پان ترک ها قرار خواهیم گرفت .تاریخ هرگونه کوتاهی را بارز کرده ودرخاطره ملت ایران باقی میگذارد