سال آینده به هر فرد چه میزان یارانه پرداخت خواهد شد؟

براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجموع دو یارانه دریافتی یک خانوار چهار نفره حاضر در دهک اول تا چهارم ماهانه به ۸۳۴ هزار تومان خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری مهر در لایحه بودجه سال آینده پرداخت ۴۲۸ هزار میلیارد ریال یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار و ۳۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح حمایت معیشتی خانوارها پیش‌بینی شده است.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۱ که به قانون هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دارد، در مجموع سه میلیون و ۳۶۴ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال برای این بخش پیش‌بینی شده است. در لایحه بودجه سال آینده مصارف هدفمندی یارانه‌ها در ۱۴ محور پرداخت می‌شود.

براساس این تبصره برای یارانه نقدی و غیرنقدی و طرح معیشت ۷۳۸ هزار میلیارد ریال، کاهش فقر مطلق خانوارها و کمیته امداد ۳۵۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال، یارانه شیر مدارس هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال، سازمان تأمین اجتماعی ۳۰ هزار میلیارد ریال، یارانه نان، گندم و جبران اصلاح کالاهای اساسی ۱۰ میلیون و ۶۰ هزار ریال، نهاده‌های کشاورزی و تنظیم کالاهای اساسی ۴۰ هزار میلیارد ریال، سازمان پژوهشی ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال، حمایت از معلولان ۳۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال، صندوق ملی مسکن محرومین ۵۰ هزار میلیارد ریال، صندوق پیشرفت و عدالت ایران ۶۶۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال و خرید تضمینی آب استحصالی و پساب تصفیه شده از بخش غیردولتی ۲۶ هزار میلیارد ریال است.

همچنین دولت قصد دارد با حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی از بودجه سال ۱۴۰۱، معادل ریالی آن را به صورت یارانه جدید به خانوارها پرداخت کند. رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید که متوسط پرداختی یارانه ناشی از حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان خواهد بود. در حال حاضر هر فرد در هریک از ۷ دهک درآمدی به شکل ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دریافت می‌کند. بدین ترتیب برای یک خانواده ۴ نفره هم ماهانه ۱۸۲ هزار تومان به حساب سرپرست واریز می‌شود.

البته علاوه بر این، یارانه معیشتی یا همان یارانه بنزین نیز به سرپرست خانوارها پرداخت می‌شود. در یارانه دوم هم برای خانوار دو نفره، ۱۰۳ هزار تومان، برای خانوار سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانوار چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و برای خانوار پنج نفره و بالاتر ۲۰۵ هزار تومان واریز صورت می‌گیرد. بدین صورت هر خانوار ۴ نفر در ماه ۳۵۴ هزار تومان یارانه دریافت می‌کند.

در این میان جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد میزان دقیق یارانه جدید در سال آینده می‌گوید براساس یارانه نقدی جدید چهار دهک اول در سال ۱۴۰۱ به شکل ماهانه حدود ۱۲۰ هزار تومان و سه دهک بعدی هم در ماه به ۹۳ هزار تومان خواهد رسید.

در چنین شرایطی یک خانوار حاضر در دهک اول تا چهارم ماهانه ۴۸۰ تومان یارانه نقدی دریافت خواهند کرد. این مبلغ برای همین خانوار در سه دهک بعدی به ۳۶۰ تومان می‌رسد.

با این حال مجموع دو یارانه دریافتی یک خانوار چهار نفره حاضر در دهک اول تا چهارم در سال آینده، ماهانه به ۸۳۴ هزار تومان خواهد رسید. این میزان برای همین خانوار در سه دهک بعدی نیز، ۷۱۴ هزار تومان خواهد بود.

کد خبر 5386817

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 1 =

  نظرات

  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
   1 2
   اینقدر روی یارانه مانور می دید که ادم فکر می کنه دارید شق القمر می کنید اگرحرفهای خودتون درست باشه که بارها ثابت کردید درست نیست با این تورم های وحشتناک خودساخته تان که ناشی از سومدیریت وعدم تعامل صحیح با دنیاست خانواده چهارنفره یک میلیون هم نمی دید ننگتان باد بمیرید همگی ،فقط،یوسف زهرا سلام الله
  • علی IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
   0 2
   علت تضعیف معیشتی پایین بودن نرخ رشد اقتصادی در ده سال اخیر، نرخ تورم بالا و کاهش ارزش پول ملی و کسری بودجه بوده است، برای بهبود معیشت مردم این مشکلاتی که ذکر شد باید حل شود و صرف اعطای یارانه مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه به تشدید کسری بودجه و افزایش نرخ تورم منجر خواهد شد و اثر یارانه خنثی خواهد شد
  • علی IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
   1 1
   دولت اگر منابع مالی دارد به جای یارانه شغل ایجاد کند، به جای اعطای یارانه کسری بودجه را رفع کند تا تورم و گرانی ناشی از آن بیشتر از این معیشت مردم را تضعیف نکند، به جای اعطای یارانه سهم بودجه عمرانی را افزایش دهد تا اشتغال و رشد اقتصادی ایجاد شود، بهبود معیشتی با رشد اقتصادی و تورم تک رقمی محقق میشه
  • علی IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
   0 1
   دولت در دو مرحله یارانه ها را کاهش دهد، در مرحله نخست تا جایی که کسری بودجه رفع گردد و نرخ تورم کاهش یابد و ارزش پول ملی حفظ شود و در مرحله دوم یارانه ها را تا جایی کاهش دهد تا منابع لازم برای بودجه عمرانی مناسب و ایجاد اشتغال و تکمیل پروژه های نیمه تمام فراهم شود تا اشتغال و رشد اقتصادی ایجاد شود
  • علی IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
   0 2
   اعطای یارانه به معیشت کمک نمیکند، هر چه دولت بیشتر یارانه دهد تورم از جیب مردم برمی دارد، با وجود کسری بودجه افزایش یارانه ها منطقی نیست، اقتصاد یارانه ای منجر به کسری بودجه، بهره وری پایین و آسیب پذیری اقتصاد کشور در مقابل تحریم شده است. ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی و تورم تک رقمی به مردم کمک میکند