مهلت زمانی مشخصی برای پاسخ به طرح پیشنهادی کویت در کار نیست

پس از طرح پیشنهادی کویت برای بهبود روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با لبنان، حال بحث مهلت زمانی برای پاسخ به این طرح در میان محافل لبنانی مطرح است.

به گزارش خبرگزاری مهر، النشره با اشاره به طرح پیشنهادی کویت درباره روابط میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و لبنان آورده است: با وجود تاکید محافل سیاسی لبنانی درباره اهمیت طرح پیشنهادی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که احمد ناصر المحمد الصباح وزیر خارجه کویت حامل آن به بیروت بود، اما بحث درباره مهلت زمانی برای پاسخ به این طرح است.

این منابع اعلام کردند: مهلت زمانی کوتاه مدت در کار نیست زیرا همه به خوبی می دانند که بررسی این طرح به گفتگوی ملی میان گروههای لبنانی و ماهها زمان نیاز دارد.

منابع لبنانی احتمال دادند که زمان مناسب برای پاسخ به این طرح پس از انتخابات پارلمانی لبنان باشد.

این منابع اینکه این طرح به عنوان سلاح و اهرم فشاری در انتخابات استفاده شود را بعید ندانستند.

گفتنی است که روز گذشته شبکه الجزیره به نقل از منابع لبنانی جزئیات طرح پیشنهادی کویت برای بهبود روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با لبنان را فاش کرد. بر اساس این گزارش، «احمد ناصر المحمد الصباح»، وزیر خارجه کویت در سفری به بیروت با نخست‌وزیر و رئیس جمهوری لبنان دیدار کرد.

وی گفت که به نمایندگی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به لبنان سفر کرده و طرحی برای بازسازی روابط متقابل میان این کشورها و لبنان دارد اما جزئیاتی از این طرح را اعلام نکرد.

الجزیره گزارش داد: منابع لبنانی تأکید کردند که این طرح دربردارنده ایده‌هایی برای عملی کردن سیاست بی طرفی لبنان در قبال تحولات منطقه است.

به گفته این منابع این طرح شامل افزایش کنترل مرزهای لبنان برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر از لبنان به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می‌شود. قاچاق مواد مخدر از اصلی‌ترین مسائلی است که در ماه‌های اخیر موجب تنش در روابط لبنان با عربستان شده و به تصمیم عربستان برای توقف واردات مواد کشاورزی از لبنان انجامیده است.

منابع لبنانی همچنین تأکید کرده‌اند که طرح کویت شامل احترام کامل لبنان به حاکمیت ارضی کشورهای عربی و شورای همکاری خلیج فارس و خودداری کامل از دخالت در امور داخلی این کشورها مربوط می‌شود.

در حالی که لبنان به علت بحران اقتصادی به شدت نیازمند کمک کشورهای ثروتمند شورای همکاری خلیج فارس است که به صورت سنتی اصلی ترین سرمایه گذاران در لبنان هستند، این کشورها در ماه های اخیر و به بهانه اظهارات وزیر مستعفی اطلاع رسانی لبنان درباره جنگ یمن روابط خود را با لبنان قطع کردند.

کد خبر 5407872

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =