دومین جایزه کتاب سال فارس به کار خود پایان داد

شیراز - آئین پایانی دومین جایزه کتاب سال استان فارس با حضور مسئولان، فرهنگوران، نویسندگان و برگزیدگان این جشنواره، در شیراز برگزار و از برگزیدگان قدردانی و تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آئین پایانی دومین جایزه کتاب سال فارس، گفت: جایزه کتاب سال از جمله رویدادهای مهم فرهنگی کشور است؛ جایزه‌ای که به همت مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به منظور برجسته نمایی پدید آورندگان و ناشران خدوم استان فارس راه اندازی شده که شاهد دومین دوره این رویداد بودیم.

محمدعلی مرادیان افزود: جوایز کتاب در اساس، حرکات مفیدی است اما به شرطی که منجر به حرکت و روندگی آثار تقدیری و جریان سازی برای تولید و کیفی سازی آثار بعدی شوند این رویداد باید باعث بیشتر دیده شدن و بیشتر مصرف شدن آثار تقدیر شده باشند.

وی ادامه داد: اگر ناشران بدانند سرمایه گذاری فرهنگی که انجام داده‌اند توسط جامعه مورد پذیرش قرار گرفته است و اگر نویسندگان متوجه شوند اثرشان دیده و توسط مردم مطالعه می‌شود انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت پیدا می‌کنند.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جایزه کتاب فارس قرار است با تمرکز بر زیست بوم فرهنگی به تقدیر از همت کنش‌گران و جریان‌های فرهنگی انقلاب اسلامی در قالب‌های مختلف بپردازد تا انگیزه‌ای برای تداوم و استمرار تولیدات مکتوب باشد.

او با بیان اینکه دولت سیزدهم در بُعد فرهنگی توجه ویژه ای به تقویت حلقه‌های میانی دارد و تمرکزش در توجه به مناطق کم برخوردار است، گفت: مناطق کم برخوردار از نظر زیرساخت با مناطق کم برخوردار از نظر فرهنگی تفاوت دارند؛ در استان فارس منطقه کم برخوردار از فرهنگ وجود ندارد و اکثر شهرستان‌ها و روستاهای فارس در ترویج کتاب و کتابخوانی پیشرو بوده و هستند.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: استان فارس استانی پیشرو در عرصه‌های فرهنگ و هنر کشور به شمار می‌رود و در برخی از رسته‌های فرهنگی و هنری توانسته است الگوسازی کند.

وی ادامه داد: حتی مناطق کم‌برخوردار استان هم به لحاظ اقدامات فرهنگی پیشرو محسوب می‌شوند. در جشنواره اخیری که به نام طرح‌های برگزیده روستایی به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار شد طرح‌هایی که از سوی روستاهای این استان حتی مناطق کم برخوردار ارائه شد رگه‌های پختگی و نخبگی کاملاً مشهود است.

مرادیان اضافه کرد: این استان ظرفیت‌های ذاتی فرهنگی ویژه ای در خود دارد و از تاریخ و عقبه فرهنگی قابل افتخار، هویت ساز و تمدن سازی برخوردار است و به طور کلی بستر مناسبی برای تربیت عناصر فرهنگی و هنری و همچنین برگزاری رویدادهای ماندگار فرهنگی و هنری دارد. وی افزود: ساختارهای تشکیلات مردمی و دولتی در حوزه فرهنگی ساختارهای مستحکم، مؤثر و خوش پیوندی است. به عنوان مثال می‌توان به ظرفیت دانشگاه شیراز اشاره کرد که بسیاری از اساتید امروز حوزه ادبیات و نویسندگی و نویسندگان به نام عرصه‌های ادبی از تحصیلکرده‌های این دانشگاه هستند.

مرادیان اضافه کرد: جبهه فرهنگی استان فارس از ظرفیت‌های فرهنگی بسیار مهم و اثرگذار کشور است. آموزشگاه‌های نویسندگی و کتابفروشی های متعهد به ارزش‌های مورداحترام جامعه، نویسندگان و فرهنگوران و هنرمندان فعال در این استان تنها بخشی از ظرفیت‌های استان پهناور فارس است.

وی خطاب به مدیرکل ارشاد فارس گفت: ما را در ستاد مدیریت فرهنگی خادم خود بدانید و جریان سازی های محتوایی که مد نظر اهالی فرهنگ فارس است را از ما مطالبه کنید.

مردمی بودن دولت زمانی محقق خواهد شد که فرهنگ، عمومی شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز گفت: فرهنگ هیچ گاه در حاشیه نخواهد بود؛ بلکه فرهنگ به عنوان اصل، متن و مرکز باید به عنوان موتور اصلی و پیشران کشور و سایر نظام‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باشد.

حمیدرضا قانعی ادامه داد: رویکرد کلان ما گفتمان سازی بر مبنای هویت ایرانی اسلامی است. در حقیقت هویت یکی از مهمترین مقوله‌های اقتدار ملی است. هرچه هویت ملی یک کشور تضعیف گردد، آن کشور از درون تهی می‌شود و زوال و نابودی آن قطعی خواهد بود.

قانعی اضافه کرد: تلاش جدی دشمنان جمهوری اسلامی ایران در راستای تغییر ارزش‌ها و نگرش‌های مردم به ویژه جوانان و به تبع آن تغییر هویت آنان نشان از اهمیت این موضوع دارد که باید به صورت جدی به آن توجه شود.

وی بیان داشت: فرهنگ امری حکومتی، فرمایشی، دستوری و ساختنی نیست بلکه امری است که باید از درون مردم و با مردم شکل بگیرد.

این مقام مسئول گفت: اهالی فرهنگ و هنر باید در ساخت، رشد و تعالی فرهنگ، سهم عمده و جدی داشته باشند و برای تحقق پیشرفت فرهنگی که در حقیقت زیربنای پیشرفت اقتصادی، سیاسی و در نهایت پیشرفت کشور خواهد بود.

وی عنوان کرد: باید از ظرفیت‌های مردمی و اهالی فرهنگ و هنر استفاده کرد. مردمی بودن دولت زمانی محقق خواهد شد که فرهنگ عمومی شود. در واقع این فرهنگ است که باید مردم را به میدان بیاورد.

قانعی گفت: برای به میدان آوردن ظرفیت فرهنگ و هنر و فعالان مردمی توانمندسازی و ارتقا سطح دانشی و مهارتی یک اصل است و همان توانمندی و ظرفیت کم نظیر اهالی فرهنگ و هنر زمانی می‌تواند تبدیل به یک جریان و گفتمان عمومی شود که به صورت شبکه ای با یکدیگر متصل بوده و با یکدیگر هم افزایی داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ابراز کرد: امیدوارم جشنواره جایزه کتاب سال فارس مقدمات خیر و برکت برای اهالی فرهنگ فارس و مقدمه تحول فرهنگی در جامعه باشد. نسل جدید انقلاب برای دریافت مبانی اصیل و برخاسته از اندیشه نام انقلاب همواره آماده است.

دبیر علمی دومین جشنواره کتاب سال فارس، نیز گفت: کتاب در فرهنگ و اندیشه اسلامی نقشی ویژه دارد. در این فرهنگ همه اشیای این عالم با شنیدن کلمه‌ی کُن پدیدار شده و وجودشان تبلور و تَجَسُّد می‌یابد، پس می‌توان گفت که همه عالم یک کتاب است که بر مجموعه‌ای از کلمات الله تداعی می‌شود.

محمدرضا خالصی ادامه داد: از سوی دیگر در فرهنگ اسلامی، معجزه پیامبر اسلام، کتاب است. هرچند بقیه پیامبران هم کتاب داشتند و انزل معهم الکتاب، اما کتاب‌های ایشان با معجزات آنان متفاوت بود. او گفت: دومین دوره کتاب سال فارس در زمینه‌های فلسفه و روان‌شناسی، دین، ادبیات، پژوهش ادبی، علوم کاربردی، تاریخ و جغرافیا، کلیات، علوم اجتماعی، زبان، هنر، نقد ادبی، مستندنگاری کودک و نوجوان، علوم انسانی و هنر برگزار شد که بر اساس آئین‌نامه جایزه کتاب سال داوری در چند مرحله انجام شد.

خالصی سپس به روند داوری اشاره و اضافه کرد: ابتدا تمام کتاب‌ها از سوی گروه داوران مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفت و آثاری که حداقل یک رأی مثبت را احراز کردند به مرحله دوم راه یافتند و کتاب‌های راه یافته به مرحله دوم از سوی دو داور ارزیابی شدند و نتایج ارزیابی در فرم‌های ویژه‌ای که بدین منظور طراحی شده بود درج شد و کتاب‌هایی که از ۱۰۰ امتیاز حداقل ۷۰ امتیاز کسب کردند به مرحله نهایی راه یافتند.

به گفته دبیر علمی دومین جایزه کتاب سال فارس، در مرحله نهایی در نشست مشترک داوران اصلی، آثار راه یافته به این مرحله مورد بررسی و ملاحظه نهایی قرار گرفته و آثاری که امتیاز آنان ۸۰ یا بیش از آن بود به عنوان اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر شناخته شدند.

در هیئت علمی نیز پس از بررسی آثار منتخب و داوری‌ها آثار منتخب تأیید شده از سوی این هیئت اعلام شد. وی با اشاره به معیارهای داوری، اعلام کرد: بدیع بودن موضوع کتاب، رعایت استانداردها در ساختار، فصل‌بندی، نگارش، دستور زبان و گزینش واژگان، رعایت استانداردهای در ذکر منابع و مآخذ، بالا بودن عیار علمی محنوای کتاب، بهره‌مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی، پاکیزگی و آراستگی کتاب از حیث حروف‌چینی، صفحه‌آرایی و چاپ و رعایت استانداردهای تصحیح و ترجمه در خصوص آثار ترجمه شده و تصحیح شده از جمله این معیارها برای سنجش آثار بود.

خالصی گفت: در دومین جایزه کتاب فارس آثار در موضوعات ده گانه رده‌بندی دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزیابی و داوری شد و از میان ۱۴۲ عنوان مورد ارزیابی پس از داوری در مرحله‌ی اول ۲۰ عنوان کتاب به مرحله دوم راه یافت که از این میان پس از ارزیابی دقیق علمی هر اثر توسط دو نفر از داوران ۶ عنوان کتاب برگزیده و ۹ عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شدند.

وی اضافه کرد: در این کار ارجمند ۳۳ نفر از اساتید طراز اول کشوری از استادان و پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی و مراکز پژوهشی و علمی ما را یاری دادند که از همین جا دست همه را می‌فشرم و از ایشان به خاطر زحمت‌های بسیار و دقت ویژه‌شان تقدیر و تشکر می‌کنم هم‌چنین از همه نویسندگان، پژوهشگران، هنرمندان که با همه مشکلات موجود باز قلم توتم آن‌هاست تقدیر و تبجیل و تجلیل می‌کنم.

خالصی ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران و همکاران خود در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس که بی‌دریغ و بامسوولیت و دل‌سوزی راه را هموار کردند به‌ویژه از صابر سهرابی مدیرکل پیشین اداره کل تقدیر کرد و گفت: امید این حرکت راهی برای رسیدن فارس به جایگاه اصلی خود در تولید و پیشرفت فرهنگ اسلامی ایرانی باشد.

ادامه برنامه با شایسته تقدیرها ادامه یافت و در بخش هنر از بهروز مرامی جدیدی بابت ترجمه کتاب، «اشتباهات رایج در فیلمنامه نویسی و راه‌های رفع آن»، تکریم شد و بخش‌های دیگری همچون تقدیر از روستاهای دوستدار کتاب، تقدیر از شهرستان اوز، و تقدیر ۱۰ شهرستان و اپلیکیشنی نیز انجام شد.

در پایان این مراسم از مروجان روستاهایی که طی یک دهه گذشته برگزیده کتاب شده بودند و برگزیدگان جایزه کتاب سال فارس، قدردانی و تجلیل شد.

کد خبر 5408019

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =