موضع نهایی هیئت هماهنگی درباره مشارکت در فرایند سیاسی

عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق اعلام کرد که یا همه احزاب سیاسی وابسته به این هیئت در فرایند سیاسی مشارکت خواهند داشت و یا همگی به اتفاق آراء از مشارکت در فرایند سیاسی کناره گیری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «محمود السلامی» عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق سخنانی را در خصوص نقش آفرینی این هیئت در صحنه سیاسی عراق مطرح کرد. وی گفت: یا همه احزاب سیاسی وابسته به این هیئت در فرایند سیاسی مشارکت خواهند داشت و یا همگی به اتفاق آرا از مشارکت در فرایند سیاسی کناره گیری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، این شخصیت عراقی عنوان کرد: احزاب و جریان‌های سیاسی عضو هیئت هماهنگی شیعی به این تفاهم رسیده اند که یا همگی به اتفاق آرا در فرایند سیاسی مشارکت می‌کنند و یا همگی از این فرایند خارج می‌شوند.

وی با بیان اینکه مذاکرات و رایزنی‌های سیاسی میان هیئت هماهنگی شیعی با جریان صدر ادامه دارد، عنوان کرد: در حال حاضر منتظر هستیم تا نتیجه مذاکرات و گفتگوها میان هیئت هماهنگی با جریان صدر مشخص شود.

تداوم رایزنی‌های سیاسی در عراق در حالی است که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر همچنان بر لزوم تشکیل دولت اکثریت ملی (و نه توافقی) تأکید دارد. در همین راستا، صدر تا به امروز بارها توئیت هایی را با محتوای مشابه «پیش به سوی دولت اکثریت ملی» منتشر کرده است.

اخیراً نیز پس از رأی دادگاه عالی فدرال مبنی بر قانونی بودن اتفاقات جلسه افتتاحیه پارلمان در دوره جدید، مقتدی صدر اعلام کرد که ائتلافش با هیئت هماهنگی شیعی منوط به کنار گذاشته شدن نوری المالکی و ائتلاف دولت قانون از هیئت مذکور است.

همین مسأله موجب شد تا نوری المالکی سکوت خود را در قبال شخصی کردن مشکلات ملی توسط مقتدی صدر، بشکند. رهبر ائتلاف دولت قانون عراق با انتشار ۲ پست توئیتری به اظهارات اخیر مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق پاسخ داد.

نوری المالکی تأکید کرد: من در زندگی سیاسی و اجتماعی خود به کسانی که با نگاه شخصی به اختلافات سیاسی ملی نگاه می‌کنند، پاسخی نداده‌ام اما در عرصه سیاسی و امنیتی برای دفاع از عراق و امنیت و منافع مردم و مقابله با کسانی که ریخته شدن خون مردم را تقلیل می‌دهند و اموال، دارایی‌ها و آزادی‌ها را مصادره می‌کنند، به این افراد پاسخ داده‌ام.

کد خبر 5411446

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =