پیش بینی احتمال لخته شدن خون در بیماران سرطانی

به گفته محققان، گروه خونی بیماران سرطانی ممکن است در خطر لخته شدن خون در آنها نقش داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، سرطان و درمان‌های آن خطر «ترومبوآمبولی وریدی» (VTE) را افزایش می‌دهد. ترومبوآمبولی وریدی شامل ترومبوز ورید عمقی (DVT، لخته خونی است که به طور معمول در وریدهای عمقی ساق پا تشکیل می‌شود) و آمبولی ریه (PE، یک وضعیت تهدیدکننده حیات که زمانی رخ می‌دهد که لخته خون آزاد شده و به شریان‌های ریه می‌رود)، است.

عواملی مانند تومور یا نوع سرطان در حال حاضر برای شناسایی بیماران سرطانی در معرض خطر بالای VTE استفاده می‌شود. نتایج این مطالعه نشان داد که بیماران سرطانی با گروه‌های خونی غیر O، مانند انواع A، B و AB، در معرض افزایش خطر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی هستند.

«کورنلیا انگلیش»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه پزشکی وین اتریش، گفت: «ما می‌دانیم که نوع تومور به تعیین خطر اولیه ترومبوآمبولی وریدی کمک می‌کند. اما همچنان می‌بینیم که این ارزیابی‌های خطر نمی‌تواند تمام بیماران سرطانی را که این لخته‌های خونی را ایجاد می‌کنند، شناسایی کند. تنها با ارزیابی نوع تومور، ۵۰ درصد از افرادی که به ترومبوآمبولی وریدی مبتلا می‌شوند را از دست می‌دهیم.»

یافته‌های این مطالعه از تجزیه و تحلیل داده‌های بیش از ۱۷۰۰ نفر در اتریش با تشخیص سرطان جدید یا عودشده منتشر شد.

محققان گزارش دادند که بیماران سرطانی با گروه‌های خونی غیر O، سه ماه پس از تشخیص یا عود سرطان، با احتمال بیشتر ترومبوآمبولی وریدی روبرو هستند.

محققان همچنین دریافتند که بیماران با گروه‌های خونی غیر O و تومورهای خارج از گروه بیماری‌های پرخطر بیشتر احتمال دارد که دچار لخته خون شوند. این نشان می‌دهد که تنها با تکیه بر نوع تومور برای ارزیابی خطر ترومبوآمبولی وریدی ممکن است بسیاری از بیماران در معرض خطر، فوت کنند.

محققان تاکید می‌کنند قبل از اینکه تعیین گروه خونی در ارزیابی خطر ترومبوآمبولی وریدی در بیماران سرطانی مفید باشد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کد خبر 5468571

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha