آئین سنتی «الوداع» در گناوه برگزار شد

گناوه- آیین سنتی و مذهبی« الوداع» ماه مبارک رمضان ،یکی از آیین‌های پایانی ماه ضیافت الهی در میان اهل سنت گناوه است که جمعه شب در مسجد بلال این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، امام جمعه اهل سنت گناوه در حاشیه این مراسم معنوی اظهار داشت: جامعه اهل سنت گناوه هر سال در شب‌های پایانی ماه مبارک رمضان آئین ویژه «الوداع» رمضان را برگزار می‌کنند و این آئین یکی از مراسم در روزهای پایانی این ماه است.

شیخ محمد فاروقی افزود: آئین «الوداع» رمضا ن در گناوه در شب ۲۷ رمضان برگزار می‌شود و برگزارکنندگان با این مراسم با ماه خدا و شب‌های ذکر و تلاوت قرآن خداحافظی می‌کنند.

وی گفت: مراسم الوداع به معنای خداحافظی با بهترین شب‌ها و روزها و ماه سال که در حال به پایان رسیدن است و شرکت کنندگان در این مراسم با قرائت دعای الوداع و حمد و ثنای خداوند و پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و خواندن اشعار معنوی و مذهبی حزن و اندوه خود را از پایان این ماه اعلام می‌کنند و با توبه، استغفار و طلب بخشش و رحمت از خداوند می‌خواهند تا خطایا و لغزش‌ها و گناهان آنها را بیامرزد و مورد رحمت خود قرار دهد.

وی گفت: این مراسم در نقاط مختلف با آداب و فرهنگ خاص خود برگزار می‌شود که در بندر گناوه نیز هر سال مردم و علاقمندان در این مراسم معنوی شرکت می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت گناوه یادآور شد: آئین الوداع رمضان از آئین‌های سنتی و مذهبی است که، با حمد و ثنای خداوند و درود بر پیامبر گرامی اسلام (ص) آغاز می‌شود و سپس یک نفر دعا می‌خواند و شرکت کنندگان جواب می‌دهند «الوداع الوداع یا رمضان، و علیک السلام شهر صیام» و این گونه با حزن و اندوه با ماه خوب خدا، خداحافظی می‌کنند.

شیخ فاروقی بیان کرد: در بخشی از مراسم اشعار فارسی سعدی که در همین مضمون است خوانده می‌شود و این شاعر بزرگ اشعار بسیار زیبایی در این مضمون دارد.

آئین سنتی «الوداع» در گناوه برگز شد

آئین سنتی مذهبی الوداع رمضان در میان اهل سنت یکی از آیین‌هایی است که از گذشته‌های دور در این شهرستان از جمله گناوه رواج داشته است و با فرا رسیدن روزهای پایانی ماه ضیافت الهی این آئین اجرا می‌شود.

در این آئین ویژه و معنوی برنامه‌های مختلفی شامل قرائت دعای الوادع و شعرخوانی از شاعران بزرگی همچون سعدی با لحن و آهنگی خاص و زیبا آمیخته با اشعار عربی و دعاها خوانده شد.

آئین سنتی الوداع در شب‌های پایانی ماه مبارک رمضان که توسط جامعه اهل سنت این شهرستان برگزار می‌شود از شب‌های ۲۷ این ماه مبارک آغاز می‌شود و تا شب پایانی رمضان ادامه دارد.

آئین الوداع رمضان، با حمد و ثنای خداوند و درود بر پیامبر گرامی اسلام (ص) آغاز می‌شود و سپس یک نفر دعا می‌خواند و شرکت کنندگان جواب می‌دهند «الوداع الوداع یا رمضان، و علیک السلام شهر صیام» و این گونه با حزن و اندوه با ماه خوب خدا، خداحافظی می‌کنند.

آئین سنتی «الوداع» در گناوه برگز شد

شرکت کنندگان در این آئین، سپس از خداوند درخواست می‌کنند که تا ماه مبارک رمضان آینده زنده باشند و بتوانند ماه ضیافت الهی را دوباره درک کنند.

در مراسم الوداع اشعار فارسی و عربی زیبایی در باب ارزش‌های روزه و رمضان خوانده می‌شود که در پایان هر بیت با نوای «لوداع، الوداع یا رمضان» توسط شرکت کنندگان پاسخ داده می‌شود.

این دعا به صورت تک خوانی و جواب جمعی شرکت کنندگان با مضمون «الوداع الوداع یا رمضان، و علیک السلام شهر الصیام» خوانده و از خداوند می‌خواهند که برای روزه گرفتن در سال آینده عمر آنان تداوم یابد.

اشعار فارسی این مراسم برگرفته از کتاب کلیات سعدی است که در این مراسم در کنار اشعار عربی خوانده می‌شود.

کد خبر 5477945

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha